AcasăEditorialAvancronica Dinamo Chiajna: Schimbari in primul 11

Avancronica Dinamo Chiajna: Schimbari in primul 11

In aceasta seara de la ora 20:30, Dinamo are poate ultimul meci ce poate fi considerat mai facil din acest sezon. Intalnim pe teren propriu o echipa care se afla pe o pozitie deloc confortabila, fiind pe loc retrogradabil, astfel ca au nevoie de cele trei puncte. Dar Chiajna a fost una din formatiile ce au miscat cel mai bine pe piata transferurilor, aducand jucatori de nivel extrem de ridicat, precum Oboda sau Milevski. Dinamo vine dupa un succes la limita si are nevoie de inca o victorie, pentru a ramane in coasta liderului

Meciul cu Botosani a marcat debutul unor jucatori in echipa noastra si impresia generala a fost una buna, chiar foarte buna pe alocuri, daca ne gandim ca au fost si anumite improvizatii. Rednic a fost nevoit sa il foloseasca titular pe Costache, un junior in varsta de 17 ani, dar si pe Olteanu in banda stanga, care nu s-a miscat deloc rau pentru un meci de debut. Insa acum revin si cateva piese grele, astfel ca vor fi si ceva modificari in formula de start, deja se nasc ceva semne de intrebare, pare un pic greu de anticipat cum vom incepe acest meci.

Revin Anton, Filip in primul 11. Lazar rezerva?

Asadar, in poarta va ramane cu siguranta Cerniauskas, care desi a gafat pe final de meci, a reusit sa mentina poarta intacta, desi nu pot spune ca cei din Botosani au pus prea mari probleme. In centru, Puljic a fost preferat in locul lui Marc, se pare ca intr-adevar Rednic nu este mare fan Marc. Puljic are calitati de lider in teren, nu pot nega acest lucru, a fost decisiv la golul marcat de Costache. Mevjla va fi partenerul din centru. In dreapta, Hanca mi s-a parut ca s-a miscat excelent, Filip cred ca va reveni in stanga in locul lui Olteanu. Au fost multe discutii in aceasta saptamana, legate de o eventuala plecarea a acestuia in Rusia, discutii confirmate si de Rednic la conferinta de presa. Sa vedem daca se vor concretiza aceste discutii

La mijloc intervin alte schimbari. Ekeng cred ca va ramane titular, totusi trebuie sa arate mai multa implicare in joc, are un minus in ceea ce priveste viteza, dar are control bun al balonului, paseaza in regula, este un mijlocas parca setat mai mult pe atac. Vestea buna, revine Anton ca inchizator, astfel ca vom avea un plus la recuperare.

Romario se pare ca si-a revenit dupa accidentare, dar nu cred ca se va forta cu el, Rednic a anuntat deasemenea ca Bicfalvi va fi lasat in afara lotului pentru acest meci. Asadar, lucrurile se simplifica putin. Lazar poate intra si el in calcule, desi personal, eu nu il vad cu mari sanse in acest sezon, de a prinde multe meciuri ca si titular, doar in eventualitatea in care va prinde meciuri de senzatie. Va fi interesant de vazut, daca Batin se va regasi in formula de start, mie personal nu mi-a placut, am vazut ca si in general suporterii nu au fost incantati de evolutia acestuia, as fi curios sa il vad pe Leo titular mai degraba. Palic si Rotariu vor fi deasemenea titulari, in spatele varfului…Gnohere sau Essombe? Rednic a facut de multe ori rocada intre cei doi, acum cred ca va intra Essombe titular, mie mi-a placut cum a jucat cu Botosani, a pus mari probleme si a creat pericol in cateva randuri.

Concordia Chiajna

Deşi s-a întărit în pauza de iarnă, Concordia Chiajna nu a reuşit să ţină piept FCSB-ului, fiind învinsă pe teren propriu cu scorul de 2-0. Formaţia antrenată de Adrian Falub a ajuns pe un loc retrogradabil, pentru că FC Voluntari a câştigat la Timişoara,având un punct în plus. Ilfovenii nu au mai câştigat un meci de 9 etape (4 egaluri şi 5 înfrângeri). In ultimele saptamani, au semnat atat Hamza, cat si  Cristian Garcia, insa nu vor intra in calcule pentru acest meci. Asa cum am spus si mai devreme, extrem de surprinzatoare aceste mutari realizate de Chiajna, Obodo, Milevski, dar ultimul nu va intra se pare titular. Asadar, in conditiile in care doar Obodo si Feussi din transferurile de top vor intra in formula de start, Mamele si Rosu sunt de nivel mediu, lucrurile par a se simplifica putin.

Matache – Feussi, Mamele, Tincu, Bucurică – Obodo – M. Cristescu, N. Roșu, Purece – Serediuc R. Răducanu

Rezerve: Fl. Iacob, Niasse, Novacek, Serediuc, Zerbo, Răsdan, MilevskiyDinamo-Chiajna

Meciurile all-time din Liga 1:
01.10.2011, Etapa 9: Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna 2-0
16.04.2012, Etapa 26: Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 1-3
17.08.2012, Etapa 5: Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 0-0
11.03.2013, Etapa 22: Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna 2-0
28.10.2013, Etapa 12: Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna 2-1
27.04.2014, Etapa 29: Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 1-3
22.08.2014, Etapa 5: Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 0-0
17.03.2015, Etapa 22: Dinamo Bucureşti – Concordia Chiajna 0-3
28.09.2015, Etapa 12: Concordia Chiajna – Dinamo Bucureşti 1-3

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare