AcasăEditorialAvancronica Asa Tg Mures - Dinamo Bucuresti

Avancronica Asa Tg Mures – Dinamo Bucuresti

Etapa a doua a playoff-ului ne programeaza o deplasare la actuala vicecampioana a Romaniei. Meciul se anunta a fi unul destul de interesant, prin prisma faptului ca Tg Mures desi nu traverseaza o perioada fasta, e o echipa ce poate pune probleme oricarei echipe din prima parte a campionatului. Ne pregatim cu pasi repezi de meciul de maine seara. Avem asteptari mari de la baietii lui Rednic, asteptam sa ne demonstreze ca ceea ce s-a intamplat la Chiajna a fost un simplu accident, o relaxare nepotrivita. Maine seara vrem sa vedem un Dinamo asa cum l-am vazut in ultimele luni, un Dinamo ofensiv, care pune presiune pe adversar, care joaca mereu la victorie. Pentru meciul de Luni seara, Mircea Rednic a deplasat un lot de 21 de jucatori. Spre fericirea noastra nu avem absenti din cauza accidentarilor, singurul absent este Steliano Filip, acesta fiind suspendat in urma cartonasului rosu „obtinut” in primul meci din play off contra Fcsb-ului. Astfel putem remarca revenirile lui Puljic si Palic, dupa accidentari usoare, cat si cea a lui Ekeng, accidentat in meciul cu Astra Giurgiu. Din punct de vedere al lotului stam bine, perfect as putea spune, asa ca ne asteptam ca Rednic sa trimita in teren cel mai bun prim 11 si de asemenea, un prim 11 ofensiv care sa promita un joc constant si bun.

Consider ca e un meci crucial si trebuie fortata victoria. Pandurii au remizat cu Viitorul, rezultat ce ne avantajeaza foarte mult, ii putem egala pe panduri la puncte si ne putem distanta fata de cei din Ovidiu. Mizand si pe o remiza in meciul din aceasta seara dintre Fcsb si Astra, putem spune ca poate fi o etapa ce ne-a fost favorabila in cazul unei victorii.

Desi la prima vedere poate parea o deplasare facila, echipa din Tg Mures fiind intr-o pasa foarte proasta, cu foarte multe absente si aici notam cei patru suspendati pentru meciul cu noi, Tucudean, Constantin, Costa si Voiculet, cat si situatia destul de ciudata a bancii tehnice, unde in continuare de pregatirea echipei se ocupa Muresan, Stancioiu si Mutu. Putem profita de situatia lor, o echipa decimata, indisciplinata atat tactic cat si psihic, care isi pierd foarte usor capul si comit foarte multe erori pe durata celor 90 de minute. De aici putem vedea lipsa unui lider in vestiar, si nu ma refer la un capitan veritabil ci la un antrenor, un antrenor care sa se impuna in vestiarul celor de la Old Boys, tinand cont ca majoritatea jucatorilor sunt trecuti de prima tinerete.

Un prim 11 probabil al celor de la Tg Mures ar putea arata astfel : Stancioiu – Matei Gonzalez Balaur Parvulescu – Muresan Brandan – Dedov Gorobsov Jazvic – Mutu. Un prim 11 inaintat ca medie de varsta, desi gasim jucatori cu o experienta mare, jucatori cu titluri si meciuri in Europa, insa cred ca varsta isi pune amprenta asupra oricarui jucator. Desi au absenti, cred ca cei la Tg Mures isi vor vinde destul de greu pielea.

In schimb, Dinamo trece printr-o perioada buna, desi ultimul meci ne-a lasat un gust amar, per total echipa lui Rednic a facut un sezon foarte bun, avand 13 meciuri fara infrangere pana la meciul din cupa ligii contra celor de la Chiajna. Pentru meciul de maine ma astept ca echipa noastra sa domine, sa puna presiune, sa paseze si sa faca un joca foarte foarte bun. Un prim 11 in opinia mea ar putea arata astfel: Cerniauskas – Hanca Mevlja Puljic Olteanu – Ekeng – Rotariu Eric Anton Palic- Essombe.

Probabil avem multe puncte fixe in primu 11, singurul post neclar fiind cel de mijlocas stanga, acolo unde au evoluat pana acum Lazar, Kay Leo si Romario. Primii doi cu evolutii slabe spre foarte slabe, pe cand Romario cu un meci bun impotriva celor de la Astra, urmat de un meci mai bun impotriva celor de la Fcsb in Cupa Romaniei, a pierdut putin din turatie in meciul din campionat. Astfel ma astept ca in banda stanga sa fie folosit Palic, desi el se simte mult mai bine in centrul liniei de mijloc. Ne putem astepta sa il vedem pe Anton la inchidere iar in banda stanga pe Romario. Indiferent de aceste permutari din primul 11 sunt sigur ca toti cei care vor intra, nu vor dezamagi, si in mare parte echipa va fi la fel de ofensiva.

Cu siguranta nu putem uita de prezenta fanilor dinamovisti la meci, care vor fi al 12 lea jucator pentru noi. Indiferent de rezultate, vreme, zi, suporterii nostrii au fost de fiecare data prezenti, si nu doar prezenti si si-au facut simtita prezenta cu totul si cu totul intr-un mod original, tipic pentru cei din PCH. Asa ca ma astept ca si maine baietii sa faca o atmosfera incendiara si sa fie acel sprijin al echipei in momentele mai grele din meci.

Asteptam cu nerabdare meciul, asteptam o victorie si un joc bun din partea baietilor !

P.S Nu uitati sa jucati din adancul inimii !! HAI DINAMO !

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare