AcasăStiri DinamoAtuurile lui Dinamo

Atuurile lui Dinamo

Echipa Gazeta Sporturilor a facut o analiza a echipei noastre, in care prezinta punctele forte ale echipei lui Mircea Rednic in lupta pentru campionat. Aflata pe locul 3 in Liga 1, cu sanse reale la o pozitionare pe un loc cat mai sus in clasament, mai ramane ca Dinamo sa demonstreze ca e capabila sa isi valorifice aceste atuuri.

Iata care sunt acestea:

1. ECHIPA

Sînt cîteva schimbări importante faţă de tur. Dispar Fai, Feussi, Vojnovici şi Cosmin Matei, iar în locul lor apar Hanca, Ekeng şi Batin. Rednic şi-a păstrat piesele de bază, care au fost constante şi care au convins, precum Mevlja, Palici, Steliano Filio, Gnohere şi Essombe. Lotul e subţire numeric, nu există soluţii de avarie pe părţile laterale în defensivă, dar nici în faţa apărării sau pentru croatul Palici.

DS

2. BANII

Clubul a ieşit din insolvenţă, însă nu îşi permite să facă investiţii majore. Plafonul salarial rămîne unul scăzut, tocmai de aceea s-a ajuns ca Dinamo să oferteze un fotbalist feroez, primul din istoria Ligii 1. Totuşi, contractele sînt plătite la zi, ceea ce pentru fotbalul românesc e o mare realizare.

 3. ANTRENORUL

Mircea Rednic e cel mai important antrenor care lucrează acum în Liga 1. Ca experienţă în ţară, în străinătate şi CV. Are trofee mai multe decît au toţi ceilalţi la un loc, nu mai puţin de 6, şi a demonstrat şi în prima parte a sezonului că ştie să gestioneze un lot fără nume mari. În plus, mai toţi jucătorii propuşi de el au confirmat, în frunte cu cuplul Gnohere&Essombe.

mircea-rednic-660x400

4. CONDUCEREA

Dinamo propune un altfel de model de a conduce. Antrenorul are mînă liberă în a face transferuri, chiar şi în privinţa jucătorilor care pleacă. Rednic e ferit de imixtiuni ale patronului Ionuţ Negoiţă, însă clubul nici nu are o voce puternică în spaţiul public, nici patronul, nici Ionel Dănciulescu nefiind „construiţi” pe acest profil.

5. SUPORTERII

Chiar dacă n-a avut o medie de spectatori consistentă în tur, suporterii s-au reîntors, încet-încet, lîngă echipă. La meciurile importante, au avut o susţinere mare pentru echipă, lucru care e de aşteptat să se întîmple, la un nivel şi mai ridicat, în play-off.

10431674_845455138820102_1910305730028403552_n

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare