AcasăStiri DinamoAtunci cand transfermarkt fura startul

Atunci cand transfermarkt fura startul

Dinamo este o echipa extrem de activa pe piata transferurilor si campania de achizitii nu pare sa se incheie prea curand.

Cosmin Contra declara la finalul partidei ca vor mai urma si alte transferuri in aceste saptamani, dar nu a oferit mai multe detalii. Momentan, a fost anuntat in mod oficial transferul portarului René Román Hinojo. Dar se pare ca vom avea parte de noutati si mai interesante.

Acum cateva ore a aparut pe transfermarkt o actualizare care a starnit foarte multe reactii in randul suflarii dinamoviste. Pablo de Blasis, este trecut in lotul lui Dinamo. Au mai fost cazuri in trecut, in care jucatori erau trecut in mod eronat in lotul lui Dinamo, transfermarkt nefiind intotdeauna cea mai credibila sursa.

Inainte de a veni cu informatia, am dorit sa verificam. Putem sa confirmam faptul ca Dinamo este in negocieri avansate cu Pablo de Blasis, dar acesta nu este inca jucatorul lui Dinamo! Acesta ar fi inca o mare lovitura data de Dinamo, fiind un jucator cu un C.V impresionant.

Pablo de Blasis este un jucator de banda cu sute de meciuri in Primera Division si Bundesliga, pentru Eibar si Mainz. El a luat legatura cu fotbalul european in 2012, cand a mers la Asteras Tripolis din Grecia, unde a evoluat in 90 de meciuri, marcand de 20 de ori si oferind 17 assisturi.

A fost transferat de Mainz, din Bundesliga si a petrecut acolo 5 sezoane, evoluand in  115 meciuri in toate competitiile, oferind 18 pase decisive si marcand de 17 ori. A urmat trecerea la Eibar, in Primera, in schimbul a 2 milioane de euro. A fost titular la echipa surpriza din ultimele sezoane. In ultima stagiunea are 30 de meciuri in campionat, unde a marcat de 2 ori si a oferit 3 assisturi. El are 3 goluri si in Cupa Spaniei in 3 meciuri, oferind totodata si 2 pase decisive.

El este acum liber de contract si daca se va alatura lotului condus de Cosmin Contra, Dinamo incepe sa arate tot mai bine si sa emita pretentii pentru un loc fruntas in Liga I.  Intr-adevar, anumiti jucatori din ofensiva vor avea probleme tot mai mari sa isi pastreze locurile de titulari, fiind clar faptul ca vom avea o concurenta serioasa, dar asta ne trebuie pentru a parasi mediocritatea care ne-a acaparat in ultimii ani.

Arde soseaua…mii kilometri !

Dinamo a anuntat astazi inca un transfer! 

Dinamo aduce un portar sa il inlocuiasca pe Catalin Straton: “Dinamo Bucuresti a ajuns la un acord cu portarul spaniol René Román Hinojo, ultima oara sub contract cu UD Almería, pentru transferul la clubul din Stefan cel Mare.

Nascut pe 15 decembrie 1983, la Cadiz, René Román Hinojo a evoluat de la inceputul acestui an pentru SD Ponferradina, in liga secunda a campionatului spaniol, imprumutat de UD Almería.

René Román Hinojo urmeaza sa soseasca la Bucuresti pentru a efectua testele medicale si pentru a semna un contract cu clubul nostru pentru urmatoarele doua sezoane competitionale, a declarat directorul sportiv Rufo Collado pentru www.fcdinamo.ro. 30 de meciuri a aparat René Román Hinojo, sezonul trecut, in Segunda Division, 15 pentru UD Almería si 15 pentru SD Ponferradina.” se arata in comunicatul clubului.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare