AcasăEditorialAstra-DINAMO: Victoria de care avem nevoie! Cum ar putea arata primul 11

Astra-DINAMO: Victoria de care avem nevoie! Cum ar putea arata primul 11

Dinamo merge la Giurgiu cu gandul de a reusi o victorie care este extrem de necesara pentru echipa noastra in campionat.

Sunt fani care spera inca la play-off, jucatorii si antrenorul probabil se gandesc la acest lucru, mi se pare de altfel normal ca ei sa isi doreasca mai mult, te multumesti cu putin, chiar putin primesti. Insa eu unul, nu prea vreau sa mai discut despre play-off, sanse evident ca sunt, dar sunt anumite conditii de indeplinit pentru a putea spune cu ceva certitudine ca Dinamo se poate clasa pe locul 6 la finalul sezonului regulat. Este Dinamo echipa capabila sa lege o serie de victorii consecutive, sa avem o serie precum, nu imi vine sa cred ca urmeaza sa spun asta, FC Arges?

In teorie, se poate, dar trebuie sa demonstram acest lucru si astazi la Giurgiu avem prilejul de a transmite un prim semnal. Un prim succes dintr-o serie lunga pentru a ne putea apropia de acea zona a clasamentului. Dar si daca nu ajungem acolo, Dinamo este momentan pe locul 11 in clasament, ne uitam in sus, dar ne uitam si la faptul ca ne despart 4 puncte de locul de baraj ocupat de Hermannstadt. Totodata, adversarii de astazi pot trece peste noi in clasament si sa mai coboram 1-2 pozitii, in functie de rezultat, Viitorul este si ea in zona noastra. Victoria este necesara nu doar pentru un posibil play-off, dar si pentru ca situatia sa nu devina pentru noi apasatoare in campionat.

Istoric nefast la Giurgiu. Dinamo nu se simte deloc bine la Giurgiu, avem o serie de trei infrangeri consecutive acolo, una dintre ele extrem de dramatica, cand am ratat calificarea in play-off in 2018, meci pierdut cu 2-0, ultimul meci al lui Vasile Miriuta la Dinamo. Am mai pierdut si cu Rednic pe banca (1-4),dar si cu Uhrin (2-3). Ultimul succes a fost obtinut in play-off cand Cosmin Contra era antrenor (2-1). In sezonul regulat am castigat o singura data, in prima etapa a sezonului 2016/2017, un 4-1 incredibil, cand Ioan Andone era antrenor. A cam venit momentul sa intrerupem seria nefasta si sa castigam. Mai ales ca Astra nu traverseaza o perioada fericita.

Astra, echipa cu probleme: La Astra se vorbeste tot mai mult despre desfiintare sau faliment, mai ales ca au trei jucatori care au fost gasiti dopati, lucru care poate duce la dezafiliere. Saptamana aceasta au mai primit o lovitura, patronul Ioan Niculae a fost condamnat la 5 ani de inchisoare, astfel ca incertitudine planeaza asupra existentei clubului. Insa nu stiu exact cat ii va afecta astazi, inca pot alinia un prim 11 solid. Plecarea lui Budescu cu siguranta este un avantaj pentru noi, mai ales ca fostul lor decar facea meciuri excelente impotriva noastra, cu sau fara kilograme in plus. Era si principalul lor marcator, cu 8 reusite, insa au in continuare cativa jucatori de calitate, Valentin Gheorghe, Mihai Radut, Valerica Gaman sau Mattia Montini imi vin in minte.

In campionat au un punct mai putin, 25, dar au doua victorii in ultimele 3 etape, 3-2 victorie la Iasi si 1-0 in deplasare la Voluntari. Intre cele doua victorii au inregistrat si o infrangere pe teren propriu, cu surpriza Arges.

Atac fara putere, dar cautam victoria: Dinamo a castigat ultima data in campionat la Arad, 1-0, gol Deian Sorescu din penalty. 350 de minute au trecut de la acea reusita, timp in care Dinamo in Liga I nu a mai simtit gustul victoriei. Doua infrangeri la limita, 0-1, cu Fcsb si Craiova, dar si un rezultat de egalitate, 0-0 cu Sepsi. Trei echipe aflate pe trei din primele patru pozitii in clasament, dar partide care au aratat ca avem suficient de multe hibe in plan ofensiv. Defensiv, stam destul de bine, insa jocul ofensiv al echipei duce lipsa de inventivitate. Avem doar 23 de goluri marcate in 23 de meciuri, extrem de putin. In 2021, avem o medie de sub un gol pe meci. 

Din pacate, Adam Nemec lipseste si va absenta de pe teren cateva saptamani bune, timp in care Gane trebuie sa gaseasca solutia castigatoare. Va fi momentul in care se va renunta la sistemul cu doi atacanti clasici, masivi.

Ce solutii are Gane: Absenta lui Nemec ridica cateva semne de intrebare. De fapt, ridica cam un mare semn de intrebare, cine ii va lua locul lui Adam? In aparare, ma astept sa vedem linia clasica, formata din Esanu in poarta, Sorescu in dreapta, Filip in stanga, Ehman si Puljic in centrul defensivei. La mijloc, Rauta si Anton vor fi responsaibili cu oprirea atacurilor adverse, cu un plus la creatie pentru Anton, intrebarea se pune, cine va juca in spatele lui Magaye? Fabbrini si Nepomuceno probabil ii vom vedea din nou in banda, dar in spatele lui Magaye, Gane are mai multe variante.

Una mai sigura, ar fi folosirea lui Janusz Gol sau Vlad Achim, sa fie un trio mai defensiv, dar polonezul nu traverseaza o perioada grozava, nu aduce un mare plus in joc, in vreme ce Achim este extrem de lent, cu tot respectul, dar nu este chiar ce ne trebuie in momentul de fata.

Mai exista si varianta utilizarii unui tanar, insa cam niciunul nu a aratat ca este ce trebuie acum, iar Dinamo are nevoie de victorie, nu de experimente. Mai este si solutia Morsay, care sa joace din primul minut, ar fi putin surprinzator, dar nicidecum socant. Ar fi fost ceva mai simplu daca Fabbrini putea juca in spatele varfului, dar italianul se pare ca doreste sa joace doar in banda stanga, asadar nu merge trecerea italianului mai in centru. Eu unul tind sa cred ca Gane ne va surprinde si il vom vedea pe Morsay titular. Daca va fi asa, sa speram ca ne va arata ca este mult mai fotbalist decat ce a aratat in primele doua aparitii in teren.

Victorie de care si noi avem nevoie! Am expus mai sus motivele pentru care victoria este importanta pentru echipa, pentru baieti, dar totodata este importanta si pentru noi, suporterii echipei. Nu pot sa nu ma uit la faptul ca numarul biletelor vandute pentru meciul cu Viitorul stagneaza de ceva vreme, nu am scazut sub 40 000 disponibile, un succes ne-ar oferi un imbold sa ducem lupta mai departe, mai ales ca fiecare banut conteaza in lupta pentru obtinerea licentei.

Sper ca baietii vor da totul pe teren astazi si la final sa ne bucuram de cele trei puncte puse in joc, atat de necesare!

HAI DINAMO! 

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare