AcasăEditorialAstra-DINAMO, in direct la Radio Dinamo1948!

Astra-DINAMO, in direct la Radio Dinamo1948!

Dinamo se pregătește de reluarea campionatului și pentru formația noastră urmează câteva etape de foc, în care trebuie să obținem cât mai multe puncte.

Rednic spunea după meciul cu CFR, partidă care a pus punct turului sezonului regulat, faptul că urmează un nou campionat pentru noi. Din fericire, a venit o pauză competițională exact la momentul potrivit, asta deoarece au venit o serie de jucători în ultimele săptămâni și Rednic a putut profită de aceste săptămâni de pauză, pentru a pune cât de cât la punct lucrurile.

Echipa poate avea o altă exprimare în teren și trebuie să se întâmple acest lucru peste 7 zile, mai exact săptămâna viitoare, la Voluntari, atunci când întâlnim o echipa solidă. Dar nu doar antrenamentele sunt suficiente, Rednic a considerat faptul că are nevoie și de partide de pregătire.

Sâmbătă a fost un meci împotriva unei divizionare secunde, FC Buzău, care beneficiază de sprijin semnificativ din partea autorităților și care se pot bate la promovare.

A fost de altfel primul meci al primei echipe, transmis în direct de Radio Dinamo1948. O adevărată onoare pentru noi să vă putem oferim un meci al primei echipe, este mereu o bucurie enormă să vă putem transmite meciurile echipei secunde, dar a fost ceva special să putem transmite un meci al primei echipe. Niciun efort nu a fost prea mare și va rămâne mereu în amintirea noastră această experiență minunată

Din fericire, nu avem timp de stat și nu stăm să ”mirosim trandafirii”, avem treabă în continuare, este o săptămână plină și miercuri, începând cu ora 12:30, vom transmite partida dintre Astra Giurgiu și Dinamo București. Un ultim test pentru Rednic și băieți înainte de confruntarea cu Voluntari.

Meciul urmează să fie transmisă pe canalul nostru de Youtube, vom intra în direct cu aproximativ 15 minute înainte de fluierul de start. Vreau însă să vă atrag atenția că nu sunt aceleași condiții precum la Buzău, meciul se dispută pe stadionul Conpet de lângă Ploiești, încercăm să asigurăm o transmisie de aceeași calitate precum în partida de sâmbătă, dar sunt și elemente care nu țin de noi.

Vă așteptăm alături de noi în număr cât mai mare, poate îl vom vedea la treabă și pe atacantul venit în probe, dar cu siguranță va fi un ultim test extrem de important!

Astra Dinamo

Rednic mai testează un atacant

O ultimă pauză pentru Rednic, înainte de 6 meciuri decisive în campionat, care pot determina soarta echipei în Liga I. Rednic a adus un fundaș dreapta austriac, Gluhakovic, pe care l-ați putut urmări în direct la Radio Dinamo1948, în partida amicală cu FC Buzău. Acesta nu a semnat încă cu Dinamo, dar este posibil ca acest lucru să se întâmple în zilele următoare.

Însă Rednic mai testează un jucător în această perioadă. Mircea Rednic caută soluţii prin care să întărească Dinamo în această perioadă. Conform Fanatik, antrenorul testează un nou atacant la club. Este vorba de Pedro Schizzi, un fotbalist în vârstă de 21 de ani. Informația a fost confirmată și de sursele RD1948!

Pedro Schizzi este la antrenamentele lui Dinamo. Este un fotbalist brazilian cu origini italiene născut în anul 2000. A jucat pentru echipa under 17 a celor de la Gremio Porto Alegre, însă nu a făcut niciodată pasul la prima formaţie.

În 2019 a fost dorit de Ternana, însă mutarea nu s-a mai realizat. Ultima dată a evoluat la Club Ferro Carril Oeste din liga secundă argentiniană.

,,Atmosfera e bună, chiar sunt mulțumit de antrenament. Le mulțumesc celor de la Buzău că au acceptat acest meci, care a avut două reprize de câte 60 de minute, să le dau posibilitatea celor care au venit mai târziu să aibă joc în picioare pentru a căpăta ritm. Trebuie să avem răbdare cu ei, au doar 3 săptămâni de când au venit.

Sunt și obosiți, am profitat de această pauză și am avut câte două antrenamente pe zi. Trebuie să fim fresh pentru meciul de luni. În situația noastră nu e nici o echipă mai accesibilă. Voluntari e echipă clasată bine, toată lumea joacă să adune puncte. Trebuie să luam puncte, pentru că în ultimul timp, nu prea am luat”, Mircea Rednic.