Astra-DINAMO: Competiția în care mai jucăm și fotbal! Cum ar putea arăta primul 11

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are astăzi meci în Cupa României, competiția care ne-a oferit șansa să uităm momentele proaste prin care trecem în campionat, sperând să fie același lucru și astăzi.

Parcursul în Cupă: Dinamo a ajuns în faza semifinală după un parcurs excelent în Cupa României. Echipa noastră a trecut în faza saisprezecimilor de Viitorul Constanța, un sec 3-0, o partidă în care Diego Fabbrini a marcat singura dublă de când este la Dinamo, scorulf fiind completat de Deian Sorescu. În optimi, Dinamo a trecut de Fcsb cu 1-0, gol reușit de Adam Nemec, poate cel mai bun meci din 2021 pentru formația noastră.

A urmat meciul de la Călărași câștigat cu ceva emoții de trupa noastră, 3-1, în condițiile în care startul de meci a fost unul greoi, însă Dinamo a obținut biletele pentru penultima faza a unei competiții câștigate ultima dată în 2012, când Dario Bonetti era antrenor. Astra a avut șansă până acum în competiție, întâlnind doar formații de eșalon secund, Ripensia, ASU Poli și Petrolul Ploiești au fost echipele eliminate de Astra.

Astra, în mare formă! Venirea lui Neagoe a reabilitat o echipa care părea în mare suferință. Antrenor perfect pentru echipe de mijlocul clasamentului, Astra a început să urce în clasament, mai ales că în ultimele 10 etape au o singură înfrângere, 5 victorii și 4 rezultate de egalitate. Ce-i drept, în ultimele trei etape de campionat au obținut trei remize, cu Botoșani, Mediaș și UTA. În seria menționată, ne-au învins și pe noi la Giurgiu, cu 2-0, un scor care sperăm să nu se înregistreze și astăzi, deoarece șansele de a merge mai departe în urma unui astfel de rezultat, ar fi aproape nule.

Două absente importante! La Dinamo au început să își revine suspendatii și accidentați. În partida cu Academica Clinceni, Multescu a fost nevoit să improvizeze. Ehmann a fost folosit la mijloc, Grigore fundaș stânga, Blejdea vârf și Achim mijlocaș central, în condițiile în care de abia revenea după carantină. Astăzi revin o parte dintre jucători, Nemec, Anton, Răuță, Bejan, Filip și Radu sunt disponibili, cu ceva semne de întrebare în privința ultimilor doi. Din păcate, Ehmann este suspendat pentru acest meci, în vreme ce Esanu este încă accidentat.

Sunt două absențe importante și pentru că sunt doi jucători eligibili pentru postul U21. Așa cum s-a spus în mai multe rânduri, chiar dacă este o competiție diferită, rămâne în picioare regula U21 și în Cupa, astfel că primul 11 va fi aliniat în funcție de acest criteriu.

Ce soluții are Multescu: De data aceasta, Multescu poate să alinieze un 11 mai apropiat de cel „ideal”, dacă poate exista așa ceva la Dinamo în momentul de față. Gudmund va fi titular în continuare, acesta are partea lui de vină la ceea ce s-a întâmplat cu Clinceni, a șters impresia bună lăsată la Cluj.  Întrebarea ar fi, pe ce post va juca Rici?

În centru lângă unul dintre Albentosa, Bejan sau Puljic, ori în bandă stânga? Daca Filip poate juca, va fi titular în centru, lângă Albentosa, urmând ca Filip să joace în stânga, iar Deian cred că are cele mai mari șanse să joace fundaș dreapta. Trebuie ținut cont de faptul că Geani Crețu nu este fundaș de meserie și acolo va juca Vali Gheorghe la giurgiuveni. Dacă Filip nu poate juca titular, atunci Rici va fi în banda stângă, iar în centru vom avea un cuplu format din Bejan Albentosa sau Albentosa Puljic.

Și dacă vrei să îl pedepsești pe Grigore, nu prea ai cum în meciul acesta, fiindcă alternativa ar fi să titularizezi un U21 în față, să lași pe banca din jucătorii care pot oferi ceva în plan ofensiv și nu cred că este neapărat o soluție.

Fiind meci în deplasare, de cupă, nu cred că vom juca prea ofensiv, de aceea cred că vom avea același trio ca la Cluj, format din Gol-Anton-Răuță, urmând că Achim să între pe parcurs. Fabbrini și un alt U21 mijlocașii de bandă, oricare dintre Mihiaiu, Bani, Moldoveanu sau Borcea, cu un plus pentru primul, iar Nemec unicul vârf. Vor fi ceva mai multe alternative acum, de aceea sperăm că și echipa să arate altceva în partida din această seară.

Da, cupa nu este neapărat principala prioritate, dar poate fi un meci cheie, asta pentru că în urma unui rezultat pozitiv, poate fi acel declic de care echipa are nevoie, să fie un „boost” de moral pentru niște jucători care totuși nu au mai câștigat în campionat de 10 etape.

Cu siguranță va fi un meci greu, asta și pentru că Astra sub comanda lui Neagoe, nu este o echipă ofensivă, spectaculoasă, nu vom avea multe spații, de aceea mă aștept la un meci destul de închis. Ultimele două rezultate înregistrate de Astra au fost 0-0. Important este să venim cu un rezultat care să ne ofere șanse bune în returul care se va disputa peste o lună de zile. O înfrângere dacă va fi astăzi, măcar să fie cu gol marcat de Dinamo și nu la o diferența mai mare de un gol. Dar sunt convins că putem mai mult decât atât și băieții să își ia revanșa astăzi pentru ceea ce s-a tot întâmplat în ultimele luni.

Avem nevoie de un rezultat pozitiv că de aer, cu toții suntem îngrijorați de perspectiva unei retrogradări, pentru a scăpa de acest sentiment neplăcut, ne trebuie astăzi o evoluție mult mai bună și un rezultat care să completeze jocul mai bun al echipei!

HAI DINAMO

“E un meci important pentru ambele echipe, dar nu am emoții. Ne dorim să ajungem în finala Cupei, cu siguranță nu va fi un meci ușor, chiar dacă Dinamo e pe poziția pe care e în acest moment. Are mulți jucători de valoare, depinde de noi cum se va derula jocul, dacă-l vom face ușor sau greu. Oricum, va fi diferit față de ultimul meci din campionat, când am câștigat cu 2-0.

Nu știu dacă sunt la pământ. Îi prindem cu toți jucătorii, știu că și Nemec e la echipă, reintră Răuță, Anton, cred că va juca și Filip, doar Ehmann e suspendat. Sincer, e normal să-și dorească să joace finala Cupei, va ieși un meci frumos. Indiferent de rezultat, nu se va decide finalista marți seară, mai e returul în Ștefan cel Mare peste o lună.

Ei au antrenor, cred că nea Gigi va rămâne, așa am înțeles. Pentru Dinamo e bine. Nu știu ce va fi în continuare la Dinamo, nici nu mă interesează. Nu am timp să mă interesez de ceea ce e acolo, îmi pasă de Astra și de jucătorii mei. Nu avem un avantaj fiindcă acolo s-a întâmplat ce s-a întâmplat în ultimele zile. Șansele sunt egale, 50/50, niciun moment nu desconsiderăm Dinamo, chiar dacă nu a câștigat de zece etape, iar noi nu pierdem de zece partide.” a spus Neagoe inainte de meci

loading...

Lasă un răspuns