AcasăStiri DinamoAsta ne dorim: Foarte convingator!

Asta ne dorim: Foarte convingator!

Dinamo a castigat de o maniera categorica ieri, impotriva unei echipe care a venit cu gandul de a pleca cu un punct din Stefan cel Mare.

Coordonatele au fost trasate inca din primele minute, Dinamo a preluat initiativa, a dominat prima parte si Chindia s-a aparat pe doua linii. Lentoarea actiunilor noastre, in ciuda posesiei zdrobitoare, a facut ca numarul ocaziilor sa nu fie foarte mare. Dinamo a deschis scorul in urma unei erori grave in aparare, tot asa am si primit gol, tot in urma unei erori.

Repriza a doua s-au pastrat coordonatele, dar presiunea a crescut, ritmul de joc a crescut la fel si inevitabil golul doi a venit atunci cand a trebuit. Finalul a fost linistit, deoarece oaspetii nu au mai avut puterea sa atace, de altfel tot meciul nu au fost in stare sa puna in pericol poarta noastra.

O victorie la care eu sincer ma asteptam, dar proportiile scorului si modul in care s-au desfasurat ostilitatile m-au bucurat. Chiar daca presiunea era pe umerii nostri, Dinamo a practicat un fotbal placut, ofensiv, se vede tot mai mult mana lui Uhrin. Cam asta imi doresc de la Dinamo pe teren propriu, atunci cand intalnim adversari inferiori. Nu ma astept sa castigam toate meciurile marcand cate 4 goluri, dar nici chinuiala cu 1-0 sau 2-1, cand stim ca suntem mai buni decat atat.

A fost o victorie convingatoare, a doua cea mai buna evolutie a baietilor dupa succesul cu Gaz Metan, 2-0, iau in considerare si valoarea adversarului. Pot sa privesc cu incredere catre viitoarele partide, mai ales ca se intrevede si revenirea lui Fabbrini in urmatoarele zile, cel mai probabil de la partida cu Sepsi de acasa, italianul fiind deja la antrenamente si se pregateste normal, poate si sambata seara sa fie pe banca cu Hermannstadt.

“A fost un meci bun pentru noi, am jucat bine si in prima parte, dar nu am profitat de ocazii, am facut si o greseala mare. Nu a fost nicio revansa, noi trebuie sa jucam bine de la meci la meci, sa vedem cate puncte putem obtine. Nu mi-a fost teama de meci, nici la 1-1. Nu eram intr-o situatie prea buna la pauza, am vorbit la vestiare, sa jucam mult mai rapid in partea a doua, asa s-a intamplat sa revenim, sunt foarte fericit.”

“Mister” a spus ca Montini este rezerva datorita problemelor fizice pe care le-a avut cu ceva timp in urma, dar si din cauza formei lui Perovic, care marcheaza meci de meci: “Moldoveanu a avut ceva probleme, sunt fericit pentru Rici Grigore, pentru golul marcat. Moura a jucat bine, a fost agresiv in sensul bun asa ne si doream sa jucam.  Montini a fost titular cateva meciuri, pana la partida cu Fcsb, apoi a avut si ceva probleme fizice, pana la urma Perovic  joaca bine, asta este situatia in momentul de fata.”