AcasăEditorialASTA E DINAMO! Meci perfect, care ne readuce la viata. MONTINI, IMPERIAL!

ASTA E DINAMO! Meci perfect, care ne readuce la viata. MONTINI, IMPERIAL!

Dinamo-Craiova trebuia sa se joace de la ora 20:00, numai ca zapada nu a fost inlaturata de pe teren in timp util, astfel ca startul partidei a fost amanat cu o ora. 

La ora de start, gazonul s-a prezentat in conditii mai mult decat decente, dar a fost un frig patrunzator in Bucuresti, la care putem aduna si o ploaie foarte rece, astfel ca numarul fanilor prezenti pe stadion este justificat, mai putin de 1000 de fani au fost prezenti pe stadionul Dinamo. Dar nu multi fani isi puteau imagina ce avea sa se intample in partida cu CSU Craiova. 

Inceputul de meci a fost alert, ambele echipe au fost destul de active, oltenii au incercat de trei ori poarta lui Mutiu in doar 6 minute si Dinamo a avut cateva actiuni ofensive, fara ocazii insa clare la poarta Pigliacelli. Meciul stim deja cat de important era pentru Dinamo, doar o victorie ne mai putea tine cat de cat in viata pentru ocuparea unui loc de play-off. 

Rednic a facut cateva schimbari in formula de start, Pesic a fost titularizat in premiera in mandatul lui Rednic, in vreme ce Corbu a evoluat in stanga. Dinamo a avut o prima actiune mai legata de atac in minutul 11, Atmane a deschis bine in dreapta, Hanca a centrat in careu si Montini nu a putut relua din centrul careului, cateva momente bune ofensive ale echipei noastre. A fost o faza ciudata, in care se putea chiar acorda penalty. 

In minutul 19 am avut cea mai importanta ocazie, Hanca l-a deschis excelent pe Ivan Pesic, croatul destul de greoi a reusit sa se intoarca, i-a pasat lui Montini, dar sutul acestui a fost blocat si s-a dus in corner. Din faza fixa rezultata, Salomao a avut si el un sut periculos, care s-a dus peste poarta. Surprinzator de buna evolutia lui Dinamo, dar era doar inceputul. 

Totusi, era sa fim pedepsiti cateva minute mai tarziu, Pigliacelli a degajat lung, fundasii nostri au dormit si Nicusor Bancu a scapat singur spre poarta, dar a fost blocat in ultimul moment, foarte bun ritmul in primele 25 de minute. Inca o ocazie a lui Dinamo, dupa o faza prelungita de atac, Hanca a sutat din intoarcere, executia lui a fost deviata in corner, mingea a trecut la cativa centimetri de bara. Foarte bun jocul ofensiv al lui Dinamo, Montini a jucat foarte bine rolul de varf impins, a creat spatii pentru jucatorii din linia a doua. Stau si ma intreb, unde a fost acest Dinamo pana acum, unde a fost atitudinea asta? Tarziu v-ati trezit…

Dinamo a fost rasplatita pentru atitudine si in minutul 30 am deschis scorul prin Mattia Montini, Ivan Pesic a centrat, sutul blocat a lui Grigore a ajuns la Montini, care a reluat superb in poarta lui Pigliacelli. 1-0 pentru Dinamo, cea mai buna evolutie de cand a venit Rednic la echipa. Asa a inceput show-ul atacantului italian! 

Pe final de repriza au inceput si oltenii sa preseze, mai intai Mateiu a sutat de la distanta, iar Martic a incercat sa reia o deviere a lui Koljic. Totusi, Dinamo a gestionat bine momentele de presiune. Urma repriza a doua si continuarea show-ului. 

Actul secund a inceput perfect, Dinamo a marcat din nou, prin acelasi Montini, care a reluat din careu o centrare perfecta a lui Tomislav Gomelt, titularizat de Rednic in mod surprinzator!!! Incredibil, cand scriu randurile astea, nu imi vine sa cred. Pentru ca la cateva minute distanta, acelasi Montini face un hattrick si Dinamo conducea cu 3-0 in minutul 53. Doar cu Fcsb, Dinamo a mai reusit sa marcheze de trei ori, dar asta e prima data cand marcam atat de mult pe teren propriu. Meci perfect al lui Dinamo. Urmau inca 30 de minute, in care oltenii incercau revenirea miraculoasa. 

*Montini se simte foarte bine atunci cand evolueaza impotriva lui Mangia, este la al doilea hattrick impotriva unei echipe antrenate de Mangia, dupa finala de la juniori din 2011, Roma-Varese, 3-2.

Nu stiu ce le-a facut Rednic baietilor, ce le-a spus, dar atata determinare, nu am mai vazut de mult, absolut toti jucatorii au fost determinati sa lupte pentru fiecare balon, pur si simplu te intrebi unde a fost aceasta echipa pana acum, de ce tocmai acum si de ce atat de tarziu. Sa speram nu este prea tarziu si va fi momentul revenirii noastre. Dinamo dupa 3-0 a lasat putin initiativa, cum era de asteptat. In minutul 72, a fost schimbat eroul lui Dinamo, Mattia Montini, care i-a lasat locul lui Mircea Axente. O veste proasta ar fi ca Salomao a incasat cartonasul galben in minutul 84, ceea ce inseamna ca nu va mai putea evolua in partida cu Astra de joi seara. Un moment frumos a fost in minutul 90, Geani Cretu a primit din partea lui Rednic cadoul debutului, un gest frumos pentru un tanar de 18 ani, care este titular de drept in echipa U19. 

S-a jucat apoi la trecerea timpului, dar Dinamo obtine o victorie atat de importanta, oarecum neasteptata daca ne gandim la tot ce a fost la Dinamo in aceste ultime saptamani. O victorie care ne aduce la o distanta de 6 puncte fata de zona de play-off si incepem sa speram din nou, meciul cu Astra de joi devine unul crucial pentru echipa noastra, o victorie ne aduce in situatia de a putea spera cu adevarat si de a pregati anul 2019 increzatori ca putem ajunge acolo unde ne dorim cu totii! 

loading...
Articole similare

1 COMENTARIU

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare