AcasăEditorialAs fi vrut sa anunt: Oficial, Dinamo campioana!

As fi vrut sa anunt: Oficial, Dinamo campioana!

Aseara toti suporterii dinamovisti au urmarit cu interes partida dintre FCSB si Pandurii. Un rezultat de egalitate sau o victorie a gorjenilor, ar fi trimis automat titlul la Giurgiu. Dar nu asta ne interesa neaparat, ci mai degraba care sunt sansele noastre la podium, ori chiar la locul secund

Aseara am postat o stire legata de faptul ca Astra a devenit matematic campioana, dupa cum spuneam, cu implicatii directe in lupta pe care Dinamo o da pentru podium. Au fost si cativa fani nemultumiti de acest lucru, au considerat ca ne legam prea mult de activitatea altei formatii. Tin sa-i anunt de pe acum, ca in activitatea de pe site, facebook si Radio, Dinamo a fost si va ramane pe primul loc, chiar daca vor mai aparea si stiri ce vor avea ca subiect alte formatii, dar credeti-ma, ca totul se face legat de activitatea clubului nostru. Dar nu despre asta este vorba.

Mi-as fi dorit ca la finalul acestui sezon, sa anunt: OFICIAL, DINAMO CAMPIOANA! Si sincer sa fiu, in iarna credeam in acest vis, chiar speram ca Dinamo se poate lupta pana la ultima suflare, pentru un trofeu atat de asteptat in curtea noastra. Noua ani grei au trecut de atunci, cine stie, poate numarul 10 va fi cu noroc si la anul noi ne vom bucura. Insa pentru a face acest lucru, tot ce s-a intamplat in acest sezon trebuie analizat in amanunt, de gasit cauzele pentru care Dinamo a avut o cadere asa de dura in play-off, sa intelegem de ce in final noi am fost atat de departe de titlu, desi la finalul sezonului regular, paream atat de aproape.

Cei din conducere pot complica sau simplifica lucrurile, sa gaseasca  alte cauze in afara de lipsa valorii, sa invoce greselile de arbitraj(nu ar trebui sa faca asta), alte jocuri de culise (au fost, dar nu Astra a beneficiat de ele). Dinamo trebuie sa creasca valoric, pentru ca numarul mare de puncte pierdute in play-off, egalurile denota faptul ca inca nu suntem acolo. E un pas mare inainte faptul ca pierdem atat de greu, suntem pe cale de a deveni o echipa mare, dar mai avem pana acolo. Negoita nu ar trebui sa se imbete cu apa rece, sa considere ca Dinamo daca invinge in seara asta, e mai buna decat campioana Romaniei. Nu, fiecare meci are povestea lui, adevarata disputa a fost in tur cand am pierdut fara drept de apel, 1-4 si cauza principala a fost chiar lipsa de valoare, a jucatorilor capabili sa gestioneze momentele grele. Vreau sa cred ca va intelege intr-un final ca Dinamo are nevoie de investitii serioase in aceasta vara, pentru a putea in sfarsit sa anuntam la finalul anului 2017: OFICIAL, DINAMO CAMPIOANA!

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare