AcasăEditorialArges-DINAMO: O victorie cât o salvare!

Arges-DINAMO: O victorie cât o salvare!

Dinamo a întâlnit pe FC Argeș într-un meci în care alb-roșîi trebuie să dea totul pentru cele 3 puncte puse în joc.

Uhrin este un antrenor care nu face multe schimbări în echipă, iar cele 4 victorii consecutive din campionat par a îi da dreptate antrenorului dinamovist.

ESANU- PULJIC, ALBENTOSA, BEJAN- FILIP, ACHIM, ANTON, GOL, SORESCU- MIHAIU, NEMEC, este primul 11 trimis de Uhrin în teren pt acest meci.

Dinamo începe ezitant acest meci, Puljic scapă cu noroc dintr-o fază în care un arbitru rău intenționat ar fi putut dicta penalty. Minutul 5 aduce o primă ocazie în minutul 5, Mușat scoate cu noroc șutul lui Sorescu, intrat bine în centru după o pasă lungă a lui Anton.

Gol este și el aproape de gol în minutul 9, Greab scoate incredibil lovitura de cap a mijlocașului polonez.

GGGGGGGGGGGGGOOOOOOOOOOOOOOLLLLLLLLLLL DINAMOOOOOOOO, Mihaiu înscrie în minutul 11 după o fază excelență reușită de băiețîi noștri și un assist perfect a lui Sorescu.

Argeșul împinge meciul spre poarta lui Esanu, dar jucătorii noștri se apară bine și nu dau spații alb-violeților. Bejan are o intervenție bună în minutul 30 după o centrare bună a lui Mușat.

Dinamo ripostează și are o acțiune periculoasă în minutul 31, Greab reușește să respingă centrarea periculoasă a lui Mihaiu. Mihaiu ratează și el desprinderea în minutul 35 după o pătrundere directă pe poarta lui Greab. Filip recuperează o minge din picioarele lui Tofan, dar Greab scoate iarăși foare bine.

Vremea ploioasă de la Pitești îngreunează jocul ambelor echipe, dar piteștenii sunt aproape  egaleze în ultimul minut al reprizei, lovitura de cap a lui Dumitru s-a dus puțin peste poarta lui Esanu. Dinamo începe bine repriza secundă, Miahiu ia însă galben la o fază la care Greab i-a scos mingea din picioare.

Dinamo a preferat mai mult un joc defensiv după gol și asta ne-a costat în minutul 60, când Mediop a înscris un gol total surprinzător, după o execuție din întoarcere, în care Esanu și fundașii centrali au fost spectatori. 1-1 când părea că Dinamo are totul sub control. În minutul 62 a schimbat și Uhrin, Morsay a intrat în teren în locul lui Mihaiu. Nemec a avut o bună oportunitate de a marca în minutul 66, dar execuția atacantului slovac s-a dus pe lângă poartă, a trimis cu capul destul de bine, dar parcă se putea și mai bine din acea poziție. Câteva minute mai târziu, Greab a avut o intervenție excelentă la o lovitură cu capul a lui Puljic, minute bune de joc pentru formația noastră după golul încasat.

Din fericire, momentele bune de joc au fost răsplătite cu un gol superb marcat de Deian Sorescu, la capătul unei pase de geniu reușită de Janusz Gol, care a arătat de ce a fost unul dintre cei mai buni jucători din campionatul Poloniei. A șaptea reușită pentru Deian Sorescu, cel mai în formă dinamovist.

Succesul de la Pitești ne oferă liniște înainte de meciul cu Chindia de miercuri, mai mult decât atât, putem spera chiar la celălalt baraj, cel de Europa, avem nevoie că Argeș să facă un pas greșit, noi să câștigăm și astfel vom juca cu Chindia în acel baraj de Conference League. Piteștenii vor avea un meci greu de altfel, la Hermannstadt, o echipa care speră să scape de retrogradare, au nevoie de victorie pentru a trece peste baraj. Astfel se anunță o ultima rundă extrem de interesantă, în care orice se poate întâmpla.

O victorie extrem de importantă a echipei noastre! Bravo, băieți!

BRAVO, DUSAN!

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare