,,Are în componență fotbaliști de calitate”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de duelul cu Craiova, o adevărată finală pentru echipa noastră.

Trupa olteană este chiar deasupra noastră în clasament și suntem condamnați să câștigăm, pentru a nu pierde definitiv contactul cu echipele aflate chiar și în zona de baraj. Antrenorul oaspeților de mâine, Eugen Trică, spune că meciul este foarte important pentru ambele formații și totodată, a spus a Dinamo este în căutări:

„Se anunță o partidă dificilă, atât pentru noi, cât și pentru ei. Știți foarte bine că ambele echipe au mare nevoie de puncte. Suntem în subsolul clasamentului. Important pentru noi e să ne facem jocul și să întoarcem de la București cu cele 3 puncte.

Așa cum noi ne dorim să câștigăm, și ei vor să obțină cele 3 puncte pentru a ieși din criză. Dinamo a fost și va rămâne o echipă periculoasă. Am urmărit-o cu Voluntari, cred că a făcut o partidă foarte bună. Are jucători interesanți.

M-am uitat pe formație și am văzut că mereu e schimbă. Dinamo e în căutări și schimbă câte 4-5 jucători la fiecare partidă. Nu e o formație stabilă. Asta îmi dă de gândit. Ar putea apărea jucători interesanți, pentru că are în componență fotbaliști de calitate.

Gândul nostru e să mergem la București și să câștigăm cele 3 puncte, care sunt foarte importante pentru noi. Echipa s-a pregătit bine”, a spus antrenorul într-un interviu pentru site-ul clubului, înainte de plecarea spre București.

Conferința de presă susținută de Mircea Rednic, în direct la RD1948! Când va avea loc

Dinamo se pregătește de un duel decisiv în campionat, împotriva unei echipe aflate în zona noastră a clasamentului.

Înfrângerea de la Voluntari a fost încă un rezultat dezamăgitor pentru formația noastră, dar nu avem timp să ne plângem de milă, pentru că urmează câteva dueluri de totul sau nimic în campionat, care ne pot oferi șanse să ducem mai departe lupta pentru salvarea de la retrogradare.

Un prim astfel de duel este vineri seară, pe stadionul Dinamo, împotriva nou-promovatei FCU Craiova, care ocupă momentan locul 14, la 6 puncte în fața noastră. În cazul unui succes, ne-am apropia la 3 puncte de locul de baraj și am răsufla puțin ușurați, în vreme ce o înfrângere ar fi de-a dreptul catastrofală pentru echipa noastră, care s-ar trezi la cel puțin 7 puncte ultimul loc de baraj, poate și mai mult în funcție de rezultatele înregistrate în cadrul rundei cu numărul 17.

Duelul va fi prefațat în cadrul unei conferințe de presă susținută de antrenorul lui Dinamo, Mircea Rednic. Întâlnirea cu reprezentanții media va avea loc, joi, ora 12:30, la sala de conferințe a stadionului Dinamo. Cu siguranță, antrenorul lui Dinamo va oferi ultimele detalii și informații legate de echipă, de jucătorii recuperați după accidentări și care este starea de spirit înainte de un meci incredibil de important pentru formația noastră.

După cum v-ați obișnuit deja, conferința de presă susținută de Mircea Rednic poate fi urmărită în direct pe canalul de Youtube, vom intra în direct cu aproximativ un sfert de oră înainte de ora anunțată pentru startul conferinței, așadar vă așteptăm alături de noi în număr cât mai mare!

Cum a arătat Dinamo în ultimele 5 partide oficiale:

1-1 cu Rapid: Iliev – Sorescu, Pinto, Grigore, Radu – Itu, Răuță, Espinosa – Torje, Ivanovski, Măgureanu

1-2 cu FC Argeș: Eșanu – Filip, Grigore, Ehmann, An. Radu – Matei, Espinosa, Itu – Neicuțescu, Moldoveanu, Torje

1-4 cu Sepsi: Iliev – Sorescu, Pinto, Popa, An. Radu – Torje, Espinosa, Itu – Măgureanu, Ivanvoski, Matei

0-3 cu CFR Cluj: Eșanu – Sorescu, Pinto, Popa, An. Radu – Măgureanu, Espinosa, Kainourgios – Matei, Ivanovski, Torje

1-2 cu FC Voluntari: Iliev – Gluhakovic, Pinto, Grigore, Kainourgios – Răuță, Filip – Torje, Bani, Sorescu – Ivanovski

 

loading...

Lasă un răspuns