Arbitru cu probleme la Ovidiu

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Meciul de astăzi la Ovidiu este extrem de important pentru “viitorul” nostru în acest campionat.

La ultimul meci nu am mai avut parte de probleme de arbitraj, asta pentru că la centru a fost cel mai bun arbitru român, Ovidiu Hațegan. Din păcate, nu același lucru a fost valabil la Mediaș, când arbitrul Iulian Călin a făcut varză meciul.

Astăzi nu îl avem pe Hațegan la centru, dar îl avem pe Sebastian Coltescu, din păcate. Un arbitru care a fost mai mereu în prim plan la partidele noastre. Ultimul meci cu Coltescu la centru a fost semifinala de Cupă cu Astra, când  ar fi trebuit să dicteze o lovitură de pedeapsă pentru Dinamo în repriza a doua. Este foarte lungă lista de meciuri în care Coltescu a creat probleme, sper din toată inima să nu fie și de data asta la fel, mai ales că este un meci cu miză uriașă pentru noi.

Meci de totul sau baraj! Etapa care va lămuri multe

Victoria cu Voluntari ne-a oferit puțină speranță, a fost un prim succes obținut în campionat după o lungă perioadă de timp, am simțit și noi ce înseamnă să mai câștigi un meci în campionat după o prea lungă pauză. Însă a fost o bucurie temporară, deoarece avem încă 5 finale de disputat.

Prima este astăzi la Ovidiu, gazdele de astăzi sunt cu un loc în fața noastră, dar cu patru puncte avans. Este clar că pentru a mai putea spera la un loc ce asigură salvarea directă, ne trebuie victorie, orice alt rezultat înseamnă că ne luptăm pentru baraj.

Asta pentru că nu suntem singuri în campionat și astăzi se mai dispută două meciuri care ne interesează în mod direct.

De la ora 13:30, Astra o întâlnește pe teren propriu pe Politehnica Iași, moldovenii care dădeau semne de viață în urmă cu câteva săptămâni, pierd pe linie în ultima vreme și sunt disperați să obțină cel puțin un punct. Astra are 6 puncte avans față de noi. Voluntari întâlnește apoi de la ora 16:00 pe Hermannstadt, un meci în care rezultatul ideal ar fi un egal. Mai ales dacă noi câștigăm, deoarece ne distanțăm de Hermannstadt și ne apropiem de Voluntari. Echipa ilfoveană este favorită, dar nu cu mult.

Cu atât mai mult regret că am pierdut cu UTA, asta pentru că aradenii pierd pe linie în ultima vreme și au deja 3 înfrângeri la rând în campionat, asta dupa victoria cu noi. Au 25 de puncte și odată cu înfrângerea cu Chindia, au devenit oficial parte din lupta pentru salvare, Argeș și Chindia sunt singurele echipe lipsite de emoții. Chindia are avans de 5 puncte față de locul secund, lucru care ar putea conta enorm în ultima etapă, când o întâlnim în meci direct.

Calcule putem face în continuare pentru salvarea directă, însă ne trebuie astăzi neapărat o victorie. Un egal ne oferă de doi lei speranță, dar mai degrabă spre deloc. Nici Viitorul nu are de ce să fie mulțumită cu un egal astăzi, pentru că Voluntariul se poate distanța, așadar trebuie să fie un meci deschis, spectaculos, dar să nu mai fim noi echipa care încasează de data asta, Viitorul să fie victima noastră. Victoria cu Voluntari, sper să fi fost descătușarea de care avea nevoie echipa noastră!

loading...

Lasă un răspuns