AcasăStiri DinamoArbitru cu probleme în prima manșă

Arbitru cu probleme în prima manșă

Dinamo și Universitatea Cluj se întâlnesc mâine seară, în prima manșă a barajului de rămânere în Liga I.

Sezonul 2021/2022 a fost unul plin de erori de arbitraj comise împotriva clubului nostru, care a avut mult de pătimit. Doar în 2022 au fost cel puțin 8 erori majore comise împotriva clubului Dinamo, dar replica conducerii a fost extrem de palidă.

Este de interes cine va arbitra această dublă la baraj, din care trebuie să ieșim cu bine, dar în care sperăm să nu mai fie erori importante comise împotriva echipei noastre. Pentru acest meci a fost delegat unul dintre arbitrii care a comis erori importante in acest sezon.

CCA l-a trimis pe Cătălin Popa să arbitreze turul barajului Universitatea Cluj – Dinamo, în timp ce Marcel Bîrsan va conduce confruntarea dintre Concordia Chiajna și Chindia Târgoviște. În februarie, Cătălin Popa, 40 de ani, i-a scos din sărite pe dinamoviști în timpul remizei cu UTA, 0-0. „Centralul” din Pitești l-a eliminat pe Marco Ehmann în minutul 41, roș-albii contestând virulent decizia.

Cătălin Popa a arbitrat și umilința suferită de „câini” pe terenul Universității Craiova, 0-5, atunci cand l-a eliminat pe Giafer, desi fusese offside in prealabil.

Avertismentul lui Uhrin pentru jucători

Antrenorul “roș-albilor”, Dusan Uhrin, și-a avertizat jucătorii să fie concentrați și să nu considere că sunt favoriți în acest duel.

„E foarte dificil la baraj, dar sper că suntem pregătiți să jucăm bine. Ținta noastră este să rămânem în prima ligă și trebuie să facem totul. “U” Cluj are jucători de primă ligă, pe câțiva dintre ei i-am antrenat, sunt jucători buni.

Nu trebuie să ne gândim că jucăm împotriva unei echipe din Liga 2, pentru că ei se află într-o poziție bună, chiar dacă au ratat promovarea directă. Trebuie să fim concentrați, poți să pierzi și cu o echipă din liga a treia, dacă nu ești concentrat.

Cred că sunt șanse 50-50% în acest baraj. Sper ca fanii să ne ajute. Nu știu dacă este cel mai important moment din istoria lui Dinamo, dar este un meci foarte important acum. Sunt încrezător”, a spus Dusan Uhrin, în cadrul conferinței de presă.

,,Dacă ne e teamă de retrogradare, de ce mai mergem să jucăm?”

Cătălin Carp este un jucător important pentru Dusan Uhrin și fundașul central, așa este folosit de antrenorul ceh, a vorbit în cadrul conferinței de presă despre duelul de la baraj:

,,Va fi greu și sper să câștigăm amândouă meciurile, va fi un duel între o echipă de prima ligă cu o echipă de liga a doua. Se vede la antrenamente că suntem mai cu zâmbetul pe față după ultimele rezultate, sunt conștient că vom fi pregătiți bine la ora meciului. Azi am avut vizionare, mai facem și mâine, joacă bine pe fazele fixe, joacă bine acasă, dar o să fim pregătiți. Nu contează de unde vin jucătorii, sunt meciuri de care pe care. Dacă ne e teamă de retrogradare, de ce să mai mergem să jucăm?

Am avut probleme diferite anul trecut, îmi revin încetul cu încetul, vreau să mulțumesc clubului Dinamo, mi-am revenit jucând pentru Dinamo, acum sunt în formă.

După ultimele rezultate, atmosfera e alta, în toate echipele se fac ieșiri la masă, nu este nimic ieșit din comun.

Trebuie să jucăm la fel cum am jucat în ultima lună, să arătăm potențialul nostru. Galeriile sunt înfrățite, nu putem juca la egal, am jucat pe Cluj Arena, mi-a plăcut, cred că vor fi mulți spectatori, o să fie o atmosferă foarte plăcută.

Trebuie să ieșim cu capul sus, am jucat și în Rusia cu o echipă de liga secundă la baraj, s-a jucat până în ultimul minut, vreau să ieșim și acum învingători. Nu se pune problema ca cei de la Cluj să se dea la o parte”, a declarat Carp în cadrul conferinței de presă de ieri.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare