AcasăEditorialArbitraj jalnic, ratăm incredibil și pierdem două puncte

Arbitraj jalnic, ratăm incredibil și pierdem două puncte

Dinamo și Slatina s-au întâlnit în primul meci al rundei cu numărul 12 al ligii secunde.

Un meci care putea aduce echipa noastră măcar temporar pe picior de egalitate cu echipele aflate în zona de play-off. Însă pentru a reuși acest lucru condiția era una clară, să obținem trei puncte. Ușor nu avea cum să fie, întâlneam o echipa aflată deasupra noastră în clasament, o surpriză a ligii secunde. Fosta echipa a lui Ovidiu Burcă, CSM Slatina, este una dintre surprizele sezonului.

O echipă cu iz de spirit alb-roșu, având aceleași culori, același model de echipament. Ovidiu Burcă a surprins puțin în garnitura de start, Oncescu a fost preferat în locul lui Dujmovic, asta deoarece aveam nevoie de un jucător U19 și Burcă l-a preferat pe portar, decât să joace cu Delciu, care nu este pregătit să joace 90 de minute la acest nivel.

O vreme superbă de toamnă, final de octombrie extrem de călduros, dar din păcate programarea meciului a adus o asistență extrem de mică, cea mai mică prezență la meciurile echipei noastre din acest sezon, nici măcar 1000 de fani prezenți la Giurgiu. Condiții de top la frumoasa Arenă din Giurgiu, dar din păcate mergem pe pierdere semnificativă la fiecare meci.

DENIS ONCESCU- GABRIEL MOURA, RĂZVAN PATRICHE, DENIZ GIAFER, ALIN ȘERBAN- GORKA LARRUCEA, DANI IGLESIAS, NELUT ROȘU – LAMINE GHEZALI, AHMED BANI, ALEXANDRU POP

Rezerve: Dujmovic, Bena, Dudea, I.Roșu, Buhăescu, Delciu, Florescu, Demici, Borcea

Startul de meci a fost unul echilibrat cu Dinamo având posesia, dar Slatina o echipă foarte agresivă, un pressing foarte avansat. În minutul 20, Dani Iglesias a avut o bună oportunitate, un șut din prima din interiorul careului, dar puțîn pe lângă. Dinamo a jucat din ce în ce mai bine, a ridicat tempo-ul, trebuia să vină și golul, pentru a debloca partida. Dominare totală a echipei noastre. Pop, care a avut câteva ezitări tehnice, că să fiu elegant, îi da o pasă excelentă lui Moura, care nu a reușit să dea mingea pe lângă portar, deși avea posibilitatea să dribleze. Din ce în ce mai multe ocazii pentru Dinamo.

Cea mai mare ocazie a fost ratată de Alexandru Pop în minutul 32, Ahmed Bani trage bine de la marginea careului după o fază excelentă lucrată de Moura, portarul respinge, dar Pop nu reușește să marcheze din 6 metri. Toată tribuna s-a ridicat în picioare, dezamarmant să vezi o asemenea oportunitate irosită. Un joc foarte bun neconcretizat pe tabelă. Din păcate, 0-0 la pauză după o repriză foarte bună, dar am ratat toate șansele.

Repriza a două a început cu o șansă foarte a oaspeților, Leata a scăpat singur cu Oncescu, a șutat la colțul lung, dar a trecut puțîn pe lângă. Ocazie foarte mare pentru Slatina, care era să profite de o neatenție în apărarea noastră.

Din păcate, jocul bun din prima parte nu a continuat, am avut un atacant total ieșit din joc, Alexandru Pop. Burcă a decis să schimbe, dar Ghezali a fost cel schimbat în locul sau intrând Valentin Borcea. Dar ocaziile noastre au lipsit cu desăvârșire.

După minutul 70, Dinamo a ratat două ocazii foarte mari, Nelut Roșu continuă seria ratarilor mari în momentele cele mai proaste, poziție excelentă la marginea careului, dar șut lamentabil pe lângă poartă. În minutul 75 a fost schimbat și Nelut Roșu, a intrat Iulian Roșu.

Vasile Buhăescu a fost introdus foarte târziu în teren, în minutul 84, în locul lui Dani Iglesias, în încercarea de a avea două vârfuri. Slatina a rămas în 10 oameni în minutul 87.

Finalul de meci a fost unul dramatic, dar din păcate nu reușim să marcăm, din păcate sunt două puncte irosite pentru echipa noastră, care trebuia să câștige. Arbitrajul a fost jalnic,a fost și un penalty neacordat pe final și pierdem două puncte. A fost penalty clar și pierdem două puncte care ar putea cântări decisiv.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare