Aproape perfect, dar un mare dezavantaj

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Săptămâna trecută vorbeam despre ce stadion ar putea deveni gazda noastră permanentă în următorul sezon.

Sâmbătă, cu Ripensia, am ispășit ultima etapă din suspendarea primită după meciul cu Steaua, clubul nostru fiind obligat să joace două meciuri la mai mult de 40 de km distanță față de București. Ambele meciuri au fost câștigate de Dinamo, cu același scor, 1-0.

Arena din Giurgiu este posibil să fie gazdă noastră și pe viitor, este cu siguranță mâine la partida cu Craiova din Cupa României, dar rămâne problema stadionului pe care vom juca de la finalul lunii octombrie, atunci când avem meci cu Slatina pe teren propriu.

Din punctul meu de vedere, comparând cu stadioanele pe care am putea juca (exclud Arcul de Triumf, deoarece nu suntem doriți acolo), stadionul din Giurgiu oferă de departe cele mai bune condiții. Tribunele sunt acoperite, nu ai probleme cu ploaie sau ninsoare, dar mai mult decât atât, sunt extrem de aproape de teren și se poate pune presiune în adevăratul sens al cuvântului.

Tot legat de tribune, acustica este una extraordinară, deși am fost foarte puțini spectatori sâmbătă la prânz, nu am fost nici măcar 1000 în total, în momentele în care se mai și cântă sau încuraja echipa, se simțea și era atmosferă de meci. Te simți respectat ca spectator, nu există termeni de comparație cu condițiile de la Clinceni spre exemplu. Tribune aproape de gazon, dar în niciun caz nu pot fi comparate cele două stadioane. Unul poate găzdui meciuri de cupe europene, unul nu poate meciuri de Liga I.

Gazonul este unul excelent, nu văd cum acest gazon s-ar degrada în următoarele săptămâni, arată impecabil și ținând cont că vom întâlni în campionat echipe care se vor apară, avem nevoie de un teren bun.

Însă stadionul din Giurgiu are un mare dezavantaj, nu este în București. Din păcate, efortul de a veni la meci nu este deloc nesemnificativ, fără mașină este incredibil de greu, cum este meciul cu Craiova, progamat la 21:00, nu există alternativă, mașină și atât. Este singurul dezavantaj și nu știu dacă se poate trece peste el. Dacă se va merge pe varianta Giurgiu, măcar până la finalul anului, trebuie acceptat faptul că vor fi foarte puțini spectatori la meciuri, mai ales că vremea se înrăutățește treptat. Nu este o decizie ușor de luat, dar fiind prezent la meciul cu Ripensia, înțeleg de ce s-ar merge pe această opțiune.

Dinamo mai are 3 meciuri de jucat în 2022 pe teren propriu, în afară de partida cu Craiova. Le întâlnim pe Slatina și Dumbrăvița în campionat, dar mai avem un meci și cu Sepsi OSK în Cupa, tot pe teren propriu.

Campionat imprevizibil! Rezultate surprinzătoare

loading...

Lasă un răspuns