Apelul lui Rednic pentru fanii dinamoviști! ,,Împreună o să reușim”

Stiri Dinamo

Scris de:

Mircea Rednic a susținut conferința de presă premergătoare partidei cu Mioveni de mâine seară, din deplasare.

Un meci foarte important pentru echipa noastră, care a obținut un prim succes în campionat după o perioadă destul de lungă de timp. Mircea Rednic a vrut să transmită un mesaj și fanilor dinamoviști în cadrul conferinței de presă:

,,Eu am fost realist cu obiectivul asumat de 5 puncte, eu sunt antrenorul, eu lucrez cu ei, știu capacitatea lotului în momentul de față, eu cred că a fost un obiectiv realist care se poate îndeplini. Mai sunt 2 meciuri, ne dorim să facem mai mult, când jucăm cu o echipă contracandidată la retrogradare, in meci direct ne trebuie maxim de puncte, în plus de asta ne apropiem de celalalte echipe, contează foarte mult să fim acolo.

Suntem într-o perioadă grea, se fac eforturi mari din punct de vedere financiar, vreau să fac un apel la suporteri, să fie alături de echipă și de mine, împreună o să reușim să trecem peste această perioada grea”

Schimbarea de atitudine a venit datorită discuțiilor, întâlnirilor noastre cu suporterii, ei și-au dat seama că nu se mai poate, s-au săturat să fie criticați. Am umblat și la orgoliu, la caracter, trebuie să demonstreze și ei că merită să fie la Dinamo. 

Le-am arătat imagini cu echipa care a câștigat ultimul titlu, erau și atunci mulți străini, dar formau un grup, o echipă. Aici avem de suferit, pe teren nu arătăm ca o echipa, dar la ultimul meci cu Chindia s-a văzut asta, asta e spiritul lui Dinamo. Să nu se mulțumească că am obținut o victorie, a fost și noroc. Dar și noi am suferit cu lipsa șansei, dar acum nu mai vreau să vorbesc , cel mai important e meciul de joi. Au și ei nevoie de puncte, trec printr-o perioadă mai dificilă, nu au mai câștigat. Va fi un meci interesant, îl pregătim să mergem să câștigăm. 

Mai sunt alți jucători cu care se discuta despărțirea pe cale amiabilă, alții vor fi dați împrumut. Avem 38 de jucători în lot, avem un buget stabilit, limitat și trebuie să ne încadrăm. Încercăm că lucrurile să fie bine, să rămână o echipă în care să fie concurență. Am și spus când am venit aici dacă va fi nevoie să facem modificări, o vom face. Obiectivul nostru este să ne salvăm de la retrogradare. 

Nu o să dau foarte multe explicații, când nu sunt rezultate, antrenorul răspunde, dar mai sunt și momente în care jucătorii sunt trași la răspundere, mi se pare corect”, a mai spus Rednic în cadrul conferinței de presă.

loading...

Lasă un răspuns