AcasăEditorialAnunțul mult așteptat a venit! Stadionul Dinamo a fost cedat către CNI

Anunțul mult așteptat a venit! Stadionul Dinamo a fost cedat către CNI

Astăzi a avut un eveniment special pentru suflarea dinamovistă, aniversarea de 74 de ani a clubului Dinamo.

Clubul va împlini 74 de ani pe data de 14 mai, însă aniversarea a fost programată astăzi, pe stadionul Dinamo, unde legende dinamoviste au fost prezente într-un cadru cu totul special. Pe lângă marii sportivi dinamoviști care au scris istorie pentru clubul nostru iubit, au fost prezente și oficialități, ministrul de interne, Lucian Bode, precum și alți invitați speciali.

IONUȚ POPA: ,,Vă mulțumesc pentru prezența într-un moment de sărbătoare al Clubului Sportiv Dinamo. Vreau să vă vorbesc despre viitor, cred că copiii pe care îi vedem astăzi sunt rodul muncii noastre de un an de zile. Am format o echipa bună, Guvernul, COSR, Federațiile Naționale și am avut copiii foarte buni la CCJ.

Prin punctul obținut în ultimul an de zile, am reușit să ne clasăm în premieră să obținem o medalie la rugby in ultimii ani, să fim prezenți la toate turneele finale de copii și juniori. Nu vreau să vorbesc foarte mult, nu este evenimentul despre mine, vreau să vă mulțumesc pentru că ne-ați fost alături, facem o echipă frumoasă împreună și să urez în mod oficial la mulți ani CS Dinamo, să le mulțumesc colegilor pentru munca depusă zi e zi”.

IVONA PATZAICHIN: ”Este un moment foarte emoționant, nu vreau să întristez această aniversare, vreau să ne bucurăm de ceea ce s-a întâmplat în Dinamo ,să ne bucurăm și pe viitor de rezultatele sportivilor din Dinamo. Tatăl meu a iubit acest club, s-a bucurat de sprijinul clubului de-a lungul carierei sale. Astăzi am venit aici și pentru că mi-am dorit eu, și cei din CS Dinamo, să existe mărturii ale activității lui în acest club. Am venit cu două plachete pe care le vom dona  clubului Dinamo, una pentru cel mai bun sportiv al clubului Dinamo, al doilea pentru 35 de ani de activitate în sport. Vă mulțumesc foarte mult!”

MIRCEA LUCESCU: ,,Am revenit pe Dinamo într-un moment extraordinar, am spus că nu mă întorc până nu văd un stadion nou, așa cum trebuie să aibă un club precum Dinamo, cu atâtea performanță. Sunt 32 de ani de când nu am mai fost pe acest stadion, am mai fost de 2 ori cu Rapid, dar amintirile mele, sufletul, rămâne alături de Dinamo, acest stadion, care a adus atâtea satisfacții. Vreau să revină acele vremuri, să fie un stadion nou, în centrul Bucureștiului, cu suporterii pe care îi avem, va însemna enorm. Voi fi alături de cei care își iau această responsabilitate, de a reface istoria acestui club. Vă mulțumesc și sper să ne revedem când veți tăia panglica acestui stadion”

LUCIAN BODE: ,,Am lămurit o enigmă, sper să avem și echipă în 2024, care să se bată la cupele europene, astăzi am aflat că în 2024 vom avea antrenor de cupe europene, Mircea Lucescu. Doamnelor și domnilor, mă bucur să ne revedem, să fim alături la acest moment aniversar, dedicat împlinirii 74 de ani de existența a clubului Sportiv Dinamo. Este o adevărată plăcere, ca iubitor al sportului, să fiu alături de oameni care au făcut performanță, pasionați, care au urcat pe podium la competiții internaționale. Ne-a adus împreună pasiunea pentru sport. Puțini sportivi se pot mândri cu asemenea performanțe. Peste 130 de medalii la jocurile olimpice, 120 la mondiale, 1700 la europene.

Sunt extraordinare, ale unor oameni extraordinari. Au muncit mult, au făcut sacrificii personale pentru sport, pentru ca numele României să fie rostit cu respect. Este un club al tradtiei și performanței. Avem alături de noi reprezentanți de mai multe generații, mă bucur să văd copii talentați, care vin puternic din urmă. Clubul Dinamo este și un simbol al modernizării, indiferent de piedici, evoluția instituționale sunt firești, într-o societate care aspiră mai mult. Scriem istorie pentru clubul Dinamo.

Mă bucur că alături de noi este Cseke Atilla, partenerul nostru în acest proiect. Îi voi inmana oficială hotărârea prin care se inițiază cedarea amplasamentului către CNI, în vederea construirii stadionului Dinamo! Punem piatra de temelie de dezvoltare.

Sportul românesc are nevoie de investiții consistente, faptul că va fi preluat de CNI, este un pas pentru performanță, dar și că atunci când există bune intenții și voință, lucrurile pot fi puse în mișcare. Vrem să oferim tinerilor sportivi posibilitatea să se afirme. Cred cu toată tăria în nouă generație, în capacitatea dea  se consolida valorile naționale. Cred că suntem datori să i le insuflăm valori solide, care stau la baza succesului”

Mingea este in curtea dumneavoastra, noi asteptam inagurarea noului stadion Dinamo!

CSEKE ATTILA: ,,E o onoarea de a fi împreună cu dumneavoastră, este un moment important pentru toată țara. Vă urez la mulți ani, succes în activitate, performanțe deosebite. Două stări de suflet care mă încearcă, responsabilitate, dar pe de altă parte, experiență și eficientă. Responsabilitate pentru că la intrare, am văzut și recunoscut mulți dinamoviști ai clubului Dinamo, l-am văzut și pe domnul Lucescu, i-am urmărit ca și mic copil, pe care i-am admirat la meciurile televizate. Performanța clubului Dinamo, de atunci și va reînvia din nou, a rămas întipărit în mintea oricărui tânăr.

Suntem responsabili și înțelegem nevoia și obligația să dăm clubului Dinamo un stadion modern, de secolului 21, dar vorbem de eficientă și experiență, trebuie să spunem că statut român, prin ministrul dezvoltării, au reușit în ultimi ani să ofere o infrastructură în această țară, care astăzi continuă cu stadionul Dinamo! Se face și va fi o prioritate, CNI are mandat ferm pentru acest, guvernul va susține această inițiativa. Să fim sănătoși și să ne vedem la inagurare”

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare