Antun Palic poate ajunge la o rivală a lui Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Antun Palic a revenit în sezonul recent încheiat în Liga I și mijlocașul de creație croat a demonstrat că este încă un jucător foarte bun.

În sezonul 2015/2016, Mircea Rednic a propus un jucător foarte interesant pentru mijlocul terenului, Antun Palic. Atunci în vârstă de 27 de ani, Palic s-a adaptat repede la fotbalul românesc și a devenit un jucător exponențial pentru acea echipa gândită de Rednic. Cu 36 de meciuri în toate competițiile, 6 reușite și 8 pase decisive, Palic a fost unul dintre cei mai buni jucători ai acelui sezon, dar dincolo de cifre, felul în care coordona jocul echipei făcea diferența.

Sub comanda lui Ioan Andone și ulterior Cosmin Contra, Palic a continuat să fie un jucător foarte important, fiind principalul pasator al echipei cu 14 assisturi. A plecat cu Rednic la finalul campionatului, la Mouscron, dar s-a întors pentru a doua parte a sezonului, când Dinamo a evoluat în play-out sub comanda lui Bratu. Nu a mai părut să fie la același nivel și a părăsit definitiv Dinamo.

Trecut de 30 de ani, Palic s-a întors în Liga I în sezonul trecut și a pus umărul serios la salvarea pitestenilor de la retrogradare. Nou-promovata în vara trecută a început foarte greoi, dar după integrarea lui Palic în echipă, jocul a mers din ce în ce mai bine și Antun a demonstrat că încă poate fi un jucător de calitate pentru Liga I.

Deși va împlini 33 de ani peste o lună, Palic se pare că va continua în Liga I, fiind dorit de Universitatea Craiova, proaspăt promovată în Liga I, anunță Prosport. Echipa lui Mititelu vrea să îl transfere și pe Gicu Grozav, un alt jucător trecut pe la Dinamo, astfel încât să formeze o echipa puternică pentru stagiunea următoare. Momentan nu știm ca Palic să fi fost contactat de Dinamo, dar cu siguranță echipa noastră are nevoie de un jucător precum Palic, care să aducă un plus de calitate la construcție.

84 meciuri a strâns Palic pentru Dinamo

8 goluri și 24 de pase decisive 

Albentosa și-a anunțat plecarea de la Dinamo! Mesajul fundașului iberic

Raul Albentosa a schimbat mult în bine defensiva lui Dinamo în cele câteva luni petrecute în tricoul echipei noastre.

Însă așa cum a fost și cazul cu alți jucători de calitate, de care speram să nu ne despărțim atât de repede, îmi vine în minte exemplul Claude Dielna, se pare că nu îl vom mai vedea pe Raul Albentosa în tricoul lui Dinamo.

Deși din informațiile noastre, el a primit o ofertă din partea clubului, dar cu mențiunea că va căuta alt angajament în străînătate și dacă nu avea să găsească ceva mai bun, să se întoarcă la Dinamo, Albentosa și-a luat rămas bun în această seară, semn că nu se mai pune în niciun fel problema să mai revină la Dinamo.

Fundașul central iberic a avut un mesaj la despărțire pe contul său de instagram:

“După câteva luni foarte intense și foarte fericite, e timpul să ne luăm rămas bun, cu salvarea în prima ligă. Aici m-am bucurat din nou de fotbal, deși mi-a fost dor să trăiesc acest joc.

Mulțumesc tuturor: colegilor, staff-ului tehnic, angajaților clubului, mențiune special lui Mario Niculae ”Monchi al României”, antrenorului nostru fizic George Neagu și Paul Anton, toți trei mi-au făcut viața mai ușoară zi de zi.

Bineînțeles și familiei mele de la care am plecat, dar care nu a încetat să mă sprijine în niciun moment. Urez mult succes acestui club pe viitor! Mulțumesc” a fost mesajul lui Raul Albentosa

Raul Albentosa a semnat în această primăvară cu Dinamo, după mai bine de un an de zile de pauză de fotbal, însă s-a acomodat foarte repede în tricoul lui Dinamo și a fost un titular de drept în defensiva lui Uhrin.

Cu un salariu de doar 5000 de euro, Albentosa a fost un element decisiv în lupta noastră pentru salvarea de la retrogradare. Foarte posibil că următoarea echipă să îi poată oferi un salariu cu mult peste posibilitățile noastre financiare.

12 meciuri și un gol a strâns Albentosa în tricoul lui Dinamo

Ibericul, care a fost cotat în 2016 la 3,5 milioane de euro, a evoluat în cariera sa pentru Caravaca CF, Murcia Imperial, San Roque Lepe, Recreativo Huelva, Cadiz, Eibar, Derby County, Malaga, Deportivo La Coruna, Gimnastic și CSKA Sofia. 93 de meciuri a bifat Albentosa în La Liga, pentru Eibar, Malaga și Deportivo.

loading...

Lasă un răspuns