Anton bucuros sa revina acasa! “Sunt incantat de reactia fanilor”

Stiri Dinamo

Scris de:

Paul Anton revine la Dinamo dupa o pauza de trei 3 ani si mijlocasul va semna contractul in curand.

Dupa cum v-am anuntat de aseara, partile sunt intelese si Paul Anton a confirmat astazi faptul ca va semna cu Dinamo in orele ur

„Ne-am inteles din toate punctele de vedere si sunt incantat de reactia fanilor. Sunt foarte fericit ca am revenit in Romania, dar inca n-am semnat contractul. O voi face insa in cel mai scurt timp, in mod normal”, a spus Paul Anton, pentru ProSport.

Jucatorul cu 12 selectii in prima reprezentativa a Romaniei, cele mai multe chiar sub comanda lui Cosmin Contra, vine sa aduca un plus de valoare la mijlocul terenului, dar si sa fie un lider de care Dinamo are nevoie, sa ajute la crearea unei atmosfere propice performantei, sa fie un liant intre jucatorii romani si cei straini. Din informatiile noastre, este doar o chestiune de zile, poate ore pana cand va fi anuntat oficial.

Paul Anton nu a ascuns niciodata faptul ca este dinamovist si ca isi doreste sa revina la Dinamo, a ramas atasat de echipa noastra dupa transferul din 2015, cand Mircea Rednic a insistat pentru revenirea lui. Un mijlocas care poate sa aduca un plus de liniste, fiind un bun recuperator si un fotbalist agresiv, in sensul pozitiv, Paul Anton este adus pentru a evolua titular, dar misiunea lui nu va fi una usoara.

El vine nepregatit din punct de vedere fizic, astfel ca are de tras un pic din acest punct de vedere, a stat pe bara o perioada nu foarte lunga, dar insemnata. Ultimul meci in care a evoluat a fost la data de 15 iulie, cand a fost titular in remiza cu Krasnodar.

Cu siguranta, nu va putea fi folosit in meciul cu Fcsb, dar din fericire pentru el, urmeaza o pauza competitionala de 2 saptamani, timp in care poate sa ajunga la un nivel cat de cat ok, astfel incat sa devina o solutie pentru Cosmin Contra. Anton va lupta pentru un loc de titular cu Alexandru Rauta si Janusz Gol, doi jucatori care au evoluat bine pana acum, Rauta a avut prestatii foarte bune in ultimele 3 meciuri, astfel ca va fi o lupta interesanta la centru. Cosmin Contra nu avea efectiv alternativa la cei doi mijlocasi centrali, asta si pentru ca Vlad Achim este accidentat si revenirea lui pe gazon este preconizata undeva pe la sfarsitul anului.

Personal,ma bucura revenirea lui Paul Anton, nu a avut cele mai bune evolutii in lunile petrecute in 2017 la Dinamo, asta si pentru ca echipa era in degringolada, dupa plecarea lui Cosmin Contra, parca nu isi gasea locul in teren, a si plecat in acea iarna de la echipa. Acum are sansa sa fie un element de baza intr-o echipa care isi propune sa fie din nou in top, sa se bata pentru trofee, asa cum s-a intamplat si in sezonul 2015/2016, cand Mircea Rednic era antrenor.

54 de meciuri are Anton in tricoul lui Dinamo, reusind sa marcheze 7 goluri si sa ofere 7 pase decisive.

Sa ma intorc la Dinamo este visul fanilor, dar si al meu. Am cateva oferte pe care le cantaresc, nu stiu care e situatia clubului acum. In viitor, ma voi intoarce! Avand in vedere situatia mondiala, plus pandemia, n-as mai vrea sa stau departe de familie, e foarte greu fara ai mei, asa ca va trebui sa analizez atent orice oportunitate” spunea Paul Anton acum cateva saptamani.

loading...

Lasă un răspuns