AcasăEditorialAndrei Nicolescu, înainte de finala de la Botoșani: ,,Sunt concentrați pe aceste...

Andrei Nicolescu, înainte de finala de la Botoșani: ,,Sunt concentrați pe aceste meciuri”

Dinamo se pregătește de finala de la Botoșani, un meci de 6 puncte, care poate aduce echipa noastră mai aproape de salvare.

Dinamo are mare nevoie de victorie mâine în deplasare, dar misiunea se anunță una grea, mai ales că Dinamo nu demonstrează liniște prin jocul prestat. Andrei Nicolescu a vorbit despre situația de la Dinamo în cadrul emisiunii ,,Playsport Live”:

,,Dacă ești suficient de puternic, ai și noroc, cred că ține mai mult de munca noastră, ce facem noi și acolo să luăm niște decizii care să ne facă mai norocoși. Meciul de la Botoșani devine foarte, foarte important, să fim puternici. Noi până acum nu am făcut ce trebuie, cu cât ieșim mai repede din această zona, cu atât va fi mai bine.

Noi am avut 70-80% din controlul acestor meciuri, ne-a lipsit tăria de a obține cele cinci puncte sumplimentare, cu care eram în altă situație. În meciul cu Petrolul avem un VAR care trece peste offside și faultul din atac, la Galați avem o fază similară cu golul anulat Rapidului aseară, cu explicația lui Vassaras care spune că decizia corectă era să anuleze golul. Sper că arbitrii să fie cât mai pregătiți, cred că problema cea mai mare, anumite faze se interpretează într-un fel de anumite brigăzi, altfel de alte brigăzi, ar trebui un tot unitar.

Presiunea este foarte mare și toți își doresc, toți sunt pozitivi în ce au de făcut, presiunea se simte în momentul luării deciziilor în teren. Fără niște rezultate bune, pe fondul unui joc bun, să luăm deciziile corecte. Presiunea va exista oricând, au trecut peste meci, sunt focusati pe meciul următor, dar și cel cu Voluntari.

Pentru postul de director sportiv, căutăm cea mai bună soluție, cine vine, își asumă și responsabilitate mare, să aibă capacitatea să construiască. Au fost nume, acum nu avem, mai avem niște perspective din afara țării, dar nu suntem în momentul de a lua o decizie, timpul este presant cu ce se întâmplă cu echipa, energiile se canalizează acolo.

Avem nevoie de energia fanilor, când nu avem fanii, ne lipsește această combustie care să ne mai dea câteva minute de energie. Trebuie să fim mult mai responsabili, noi club, suporterii, e foarte important să privim acest lucru ca unul pozitiv, să avem o atitudine corectă.

Am făcut un algoritm pentru prime, am discutat cu jucătorii, e o motivare suplimentară, dar altă motivație contează pentru ei și cei din club.”, a declarat Andrei Nicolescu la Playsport Live.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare