Analiza lui Cornel Dinu: Remarcatii si jucatorii care l-au dezamagit

Stiri Dinamo

Dinamo a simtit gustul victoriei dupa o lunga perioada de timp.

Dinamo s-a impus cu 3-0 la capatul unui meci excelent al formatiei noastre, mai ales in actul secund. Cornel Dinu, legenda dinamovista, a analizat prestatia jucatorilor:

„Jocul a fost oarecum echilibrat cam 30 de minute, dupa care diferenta valorica s-a vazut. Pe un fond de castig fizic si de coeziune dupa doua luni jumatate de cand sunt impreuna, pentru ca dupa minutul 30 si pana la final Dinamo a dominat partida. Este elocvent raportul ocaziilor: daca in prima repriza a fost 3-1 pentru Voluntari, dupa pauza a fost 7-2 pentru Dinamo, cu ocazii mari de tot. E adevarat ca si «voluntarii» au avut bara din care puteau face 1-0, dar si Nemec a dat-o in bara, si la propriu, tot la 0-0”, a spus Cornel Dinu, conform Fanatik.

„Dinamo a aparut mai omogena, mai puternica fizic, mai judicios asezata si, de la mijloc in fata superioara valoric, cu exceptia Nemec… e degeaba baiatul asta… clar ca lui Dinamo ii trebuie un varf de atac. Si in continuare trebuie gandit jocul de pe benzile terenului. Sorescu n-a contat deloc…

Contra vrea sa joace ce se joaca in lumea buna a fotbalului, ca are ochi, chiar daca a trebuit sa-si puna ochelari… Din 4-3-3, cand pleci pe atac cei trei atacanti sunt pe linia de 16 metri si fundasii laterali vin pe banda, se manjesc cu var si asa ai cinci in atac, raman cei trei de la mijloc cu doi stoperi in spate”, a spus Cornel Dinu.

„La mijloc Dinamo a fost superioara si asta a contat foarte mult. Si Anton, si Camara, si, cand a intrat, Borja Valle plus un Fabbrini foarte bun au facut diferenta.