AcasăEditorialAnaliza. Linia mediana

Analiza. Linia mediana

Continuam analiza compartimentelor cu linia de mijloc. Daca in defensiva am vazut o crestere evidenta fata de anii precedenti, cred ca in linia de mijloc putem avea unele retineri.In fotbal se spune ca cea mai importanta parte dintr-o echipa este axul central, acolo unde trebuie sa ai jucatori puternici, luptatori, care sa se sacrifice pana in ultimul minut. Pe linia de fund i-am avut pe Mevlja si Puljic, la mijloc ii regasim pe Anton, Palic, Nedelcearu si Eric, care rand pe rand s-au regasit in centrul liniei de mijloc. Anton transferat de la Pandurii a fost cireasa de pe tort, un jucator pe care il cunosteam c totii, stiam de ce este capabil, fiind capitanul pandurilor si un jucator cu evolutii apreciate. Debutul sau la Dinamo a fost unul foarte bun, reusind sa ne impresioneze in sezonul regulat, avand evolutii foarte bune, reusind sa aduca un suflu nou liniei de mijloc, fiind acel mijlocas box to box, reusind de foarte multe ori sa ajute si atacul dar achitandu-se foarte bine si de sarcinile defensive. Practic, a fost singurul punct fix al liniei mediene, unde rand pe rand Palic, Nedelcearu sau Eric au facut cuplu cu Paul. Daca sezonul regulat ne-a aratat ca intradevar am transferat un lider, in cele din urma banderola ajung pe bratul sau, am vazut o scadere de turatie a lui Anton in playoff. Dupa pauza de iarna a scazut mult in joc, aparad si problemele fizice, ciudat pentru mine, dupa o pregatire de iarna sa te prezinti nu foarte bine din punct de vedere fizic. Totusi, Anton este fara doar si poate un lider si evolutiile sale au fost in mare masura multumitoare.

Antun Palic, doamne ce jucator! Mircea Rednic a declarat ca a avut de ales intre Palic si Boldrin si ca l-a ales pe Antun. Aici de ne dam seama ca noi suntem mici si vorbim doar de jucatori pe care ii cunoastem. Daca m-ai fi intrebat pe mine eu l-as fi ales pe Boldrin, pentru ca de Palic nu auzisem niciodata. Dar foarte buna alegere. Unul dintre cele mai bune transferuri realizate de clubul nostru in ultimii ani. Am vazut in multe jocuri ca Palic este omul de care avem nevoie, un mijlocas de ultima pasa, care alearga 90 de minute, care nu iese mereu in evidenta dar este foarte util. Goluri, driblinguri si faza defenesiva, un mijlocas complet, un playmaker adevarat pe care vreau sa il vad in continuare alaturi de noi. Multumim Rednic ca ai ales bine!

Eric a venit in iarna si parea un nou boom dat de Dinamo pe piata transferurilor. Golgheter in Ucraina inaintea lui Alex Teixeira vandut in China pe o suma colosala, un mijlocas ofensiv care in ultimii doi ani a jucat meci de meci pentru Volyn, cu evolutii foarte bune, care i-au adus s convocarea la echipa nationala. Dinamo arata din ce in ce mai bine, cel putin pe foaie. Evolutiile sale nu cred ca au fost pe placul nostru, pregatirea slaba facuta in China, unele accidentari, au facut ca randamentul sau sa nu fie la maxim. Sunt sigur ca este un jucator care ne poate ajuta foarte mult, este un jucator de caracter, un profesionist in adevaratul sens al cuvantului si cu o pregatire buna in aceasta vara, sunt sigur ca Eric va fi unul dintre stalpii lui Dinamo pentru sezonul urmator.

Nedelcearu a evoluat putin, dupa parerea mea merita mai mult. Este un dinamovist convins, un luptator si un inchizator provenit din fundas central. De fiecare data cand a intrat in teren a dat totul si spre surprinderea mea in momentul in care a evoluat am avut foarte multa siguranta la mijlocul terenului, reusind sa faca un joc defensiv excelent. Este tanar, are timp sa creasca, dar pe mine m-a impresionat in acest sezon. Bravo Ionut!

In opinia mea, aici am suferit cel mai mult, neavand un mijlocas la inchidere clasic. Am vazut de foarte multe ori cum fundasii nostrii erau surpinsi de mijlocasii adversi, nereusind sa inchidem bine spatiile de la mijlocul terenului, creeau superioritate foarte usor, reusind astfel sa surprinda de foarte multe ori apararea noastra. Dar, repet, in axul central am stat foarte bine, greul fiind dus de jucatorii mai sus mentionati.

Marea problema a noastra a venit din benzi, acolo unde Rotariu, Romario, Matei, Leo sau Vali Lazar nu au reusit sa aduca acel plus pe faza ofensiva. Sa aduca centrari bune in careu, sa vina din linia a doua pentru a ajuta varful de atac, sa creeze superioritate pe benzi, sa faca foarte bine faza defensiva. Sunt putine meciurile despre care pot sa spun ca mijlocasii nostrii de banda au adus victoria. Foarte multe goluri marcate de noi au fost pe axul central, acolo unde Palic a verticalizat foarte bine jocul, Anton a creeat superioritate iar Eric a aparut foarte bine la finalizare. Ne nasteptam la mai mult, ne asteptam ca in benzi sa fie adusi jucatori de valoare care sa iti faca diferenta.

Rotariu cu evolutii oscilante, un meci bunicel, 5 proaste. E tanar intradevar, dar deja este la al 2 lea sezon in care joaca aproape meci de meci si eu nu vad o crestere clara in jocul sau. In meciurile cu adevarat importante este absent din joc, nu isi face simtita prezenta nici pe faza defensiva nici pe cea ofensiva, poate nici fizicul nu il ajuta in duelurile 1 contra 1, insa speram ca in acest sezon sa explodeze si sa se rdice la adevaratul sau nivel. Am incredere in el ca poate lucra, atat fizic cat si tactic sa ca poate deveni  certitudine, nu o speranta asa cum am mai avut in curtea noastra.

Romario a fost vazut ca un transfer bun, atat din punctul meu de vedere cat si din al altora. Poate evolutiile sale au lasat de dorit, dar am vazut un Romario care dribla, alerga si incerca sa destabilizeze apararea adversa, exact la ce te astepti de la un mijlocas de banda. Daca ar ramane sunt sigur ca nea Ando il va ajuta sa creasca in joc. Are tehnica, are viteza, are tehnica in regim de viteza ceea ce e foarte important, este un jucator de calitate care cred in continuare ca ne poate ajuta.

Lazar acelasi jucator plin de talent, cu o viteza foarte buna, capabil sa iti scoata 2-3 adversari din joc iar apoi sa paseze aiurea. Cum e si vorba ” Unde nu e cap, vai de picioare!” Cam asa si cu Lazarica, un fotbalist talentat dar lipsit de acea ultima pasa, ultima decizia care e cea mai importanta.

Speram ca in aceasta vara sa fie adusi jucatori care sa completeze acest ax central foarte bun. Nu putine au fost meciurile in care mijlocasii defensivi si fundasii centrali au reusit sa mentina un rezultat pozitiv pentru noi. E clar ca pe faza ofensiva avem nevoie de jucatori valorosi, jucatori care au evoluat si au crescut in ultimii ani. S-a vorbit foarte mult de Nicoara, un jucator pe placul meu, de Dan Nistor, poate unul dintre cei mai buni mijlocasi din Liga 1, despre Mihai Radut, Hatem Elhamed, un jucator care ne-a impresionat si intrat la inima in perioada in care a evoluat in tricoul nostru, eu sper ca macar doi dintre acesti jucatori sa ajunga la Dinamo, iar nivelul liniei mediene va creste.

Nu am mai avut mijlocasi de banda care sa iti faca diferenta de la Torje si apoi Curtean in zilele sale bune.

E momentul sa transferam certitudini, sperante avem, rezultate mai putin, daca viitorul nostru suna bine prin Costache, Nedelcearu, Rotariu, TIrcoveanu si Petre, cred cu tarie ca in momentul de fata avem nevoie de certitudini pentru a trece la nivelul urmator!

 

Un trofeu de care avem nevoie

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare