Dinamo a remizat la Buzău în poate cel mai spectaculos meci al echipei noastre din ultima perioadă.

Nu știu ce ar fi anunțat o astfel de desfășurare a ostilităților, cum s-a trecut de la un 2-0 rapid pentru gazde, care părea că va fi urmat de alte reușite din partea buzoienilor, împinși de la spate de un public efervescent, dar Dinamo a dat dovadă de putere de luptă și am revenit cu un punct de la Buzău. În urma rezultatului am extras câteva idei.

Lipsa meciurilor pentru Filip: E prima idee când te gândești la ceea ce s-a întâmplat în primele minute. Filip intervine târziu la o centrare venită din partea stânga, apoi comite o eroare cum nu ne așteptam vreodată să vedem din partea unui portar atât de talentat. Însă nu trebuie să fii expert să îți dai seama că Filip are prea puține meciuri în picioare în ultimele luni. Treptat și-a mai revenit, dar mai are de lucrat până să ajungă la o formă bună, însă vor fi încă 4 meciuri pentru Filip în postura de titular, care să îl readucă în formă.

Filip Dujmovic

Alternăm U19: Ieri a fost titular în premieră Alex Irimia, un mijlocaș central talentat, care a fost aruncat în luptă într-un duel foarte complicat, o echipă buzoiană solidă, nu foarte tehnică, dar cu gabarit. Așteptările nu erau de a avea realizați,cât mai degrabă să nu greșească prea mult. Eu cred că asta se va întâmpla până la finalul sezonului, vor fi alternați jucătorii U19, fie David, fie Alex, va intra și Bordusanu la un moment dat, care totuși nu poate să ducă ritmul unui meci timp de 90 de minute.

Alex Irimia

Defensivă șubredă: Ce m-a îngrijorat pe mine ieri a fost, pe lângă golurile primite, a fost modul în care defensivă a început să cedeze cam ușor. Au fost ocazii în prima repriză, am primit gol din fază fixă, am reușit să îl facem pe Boiciuc iar mare, marchează meci de meci împotriva noastră. El și Chipirliu sunt cei mai fericiți când văd apărarea noastră în față. 7 goluri primite în ultimele 3 meciuri, aici e ceva în neregulă și trebuie să reclădim acea încredere care definea apărarea noastră, am revenit cumva la ceea ce se întâmpla în startul sezonului.

Dani greu de înlocuit: Am mai spus și cu alte ocazii, mă simt nevoit să repet, fără Dani Iglesias, Dinamo este cu totul altă echipă, e un element cheie acolo în centru și ai nevoie de el, îți oferă mult mai multă siguranță, parcă și cei de lângă el evoluează la un nivel mai ridicat, mă refer la Nelut și Gorka. Sper să îl revedem în teren cu Dej. Borcea are calitate, aduce cu Fabbrini, dar mai are de crescut, să înțeleagă să joace ceva mai rapid.

Tărie de caracter: Legat de părțile pozitive, încep cu revenirea echipei. Spuneam în săptămâna premergătoare partidei, cum nu îmi place modul în care echipa cedează după primirea unui gol. Am văzut cu Iași cum un gol primit a destabilizat tot jocul, anormal din punctul meu de vedere și pe parcursul sezonului au fost prea puține meciuri în care am reușit să revenim pe tabelă după ce am fost conduși. Cu Buzău în tur am revenit de la 0-1, printr-o execuție incredibilă a lui Bani, dar în general când suntem conduși, așa rămâne.

Ieri am reușit să revenim de la 2-0 și deși puteam ceda foarte ușor, mai ales că presiunea pusă de public, de gazde, era uriașă, Dinamo a revenit foarte bine și chiar lăsăm senzația că puteam câstiga. Așa se formează un spirit de luptă, așa se formează o echipa și se pare că toate aceste meciuri cu miza, toate aceste partide în care e multă presiune, învățăm din ele și creștem ca grup, ca exprimare în teren și atunci când lucrurile nu merg 100% în favoarea noastră.

Expertul fazelor fixe: Meciurile adesea sunt decise de detalii, de execuții, de faze fixe. Dinamo are un expert în ceea ce privește fazele fixe și avem încă un gol marcat de Dinamo în urmă unui moment static. Nu suntem o echipă cu talie, nu avem jucători înalți, dar avem un jucător care bate foarte, foarte bine fazele fixe. Imprimă forță balonului, tehnica de lovire a mingii este una curată și meciul s-a întors la 180 de grade după execuția lui Bani, care a avut și sânge rece la penalty. Ce creștere sub comanda lui Burcă.

Bani Ahmed

Tot mai bine: Chiar dacă nu a marcat ieri, îmi place tot mai mult Ghezali, un pericol constant pentru apărările adverse, mereu poate scoate ceva dintr-o acțiune. E într-o creștere mare de formă și chiar dacă atacul nostru suferă, Ghezali este un jucător tot mai bun și iese în evidență și în meciurile grele.

Bucuria revenirii: Ce bucurie să îl revăd pe Bordusanu în teren, știți rezervele mele cu privire la revenirea lui în teren atât de repede după o accidentare precum cea suferită în toamnă. Dar faptul că este tânăr, faptul că a respectat cu strictețe ceea ce înseamnă recuperarea, faptul că a avut un om precum Gabi Niculescu, care a depus o muncă fabuloasă alături de el și Buleică, a adus la revenirea lui teren, când alții se chinuie după un an de zile să joace la un nivel înalt, după așa operație. Revenirea lui Bordusanu înseamnă o soluție în plus pentru Burcă, chiar dacă nu poate juca 90 de minute momentan, dar treptat va fi din ce în ce mai bine.

Bordusanu

Public extrem de implicat: Galeria a fost excelentă ieri, cum s-a dat tonul, cum s-a cântat și la 2-0, 2-1, a fost de real ajutor în revenirea lui Dinamo. Cei nici 1000 de dinamoviști au ținut piept gazdelor, prezenți cam 7000 la meci. Asta înseamnă să vezi puterea de luptă din partea celor din teren.

Buzau-Dinamo

Găinărie?! Trec un pic și la non-fotbal, nu știu dacă a fost găinărie sau nu, dacă a fost voit să dea drumul la instalația de apă, dar cu siguranță au fost două momente cheie în care jucătorii noștri au alunecat din cauza asta. Puteam face 3-2 și să câștigăm, nu vreau să caut scuze, dar nu a fost ok. Putem mai mult.

Arbitraj slab: Foarte slab arbitrajul, dincolo de marile erori, pe care le discuta toată lumea, mi-e așa ciudă când văd arbitrii nepregătiți, când nu judecă cu aceeași unitate de măsură, faulturi de galben la care nu se întoarce să dea cartonaș. Da, trebuia să fie penalty la Dujmovic în startul partidei, de aceea nu vreau să ne victimizăm, dar oricum sunt prea mulți arbitrii slabi și culmea, sunt din lotul de prima ligă.

Lupta continuă…în forma ei: Înțeleg că nu vorbim doar de baraj încă, dar indiferent că va fi baraj, echipa această are șansa ei și împotriva unei echipe de prima ligă. Urmează Unirea Dej!

loading...