ANALIZĂ: Care sunt șansele echipei în play-off! Prezentarea adversarilor

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo este în play-off și de acum înainte vorbim despre șansele echipei la promovare.

Ceea ce părea atât de puțin probabil la un moment dat, s-a întâmplat duminică, pe Arcul de Triumf. Dinamo a obținut biletele pentru play-offul ligii secunde, un campionat cu adevărat nebun, care a avut o ultimă etapă care a respectat cu sfințenie ceea ce a fost deviza acestui sezon: nimeni nu este favorit! Surprizele s-au ținut lanț, dar cu toate acestea, atunci când s-a tras linie, Dinamo se află printre primele 6.

Un alt campionat: De acum înainte începe un alt campionat pentru Dinamo, echipa noastră are la orizont 10 meciuri grele, împotriva unor echipe care își propun o clasare cât mai sus în clasament. Este și o echipă care nu are niciun fel de obiectiv, dar pe care o vom aborda separat.

Echipele calificate în play-off:

  • CSA Steaua: 40 puncte
  • Politehnica Iași 40 puncte
  • Oțelul Galați 36 puncte
  • Unirea Dej 32 puncte
  • Gloria Buzău 31 puncte
  • Dinamo 31 puncte

5 pentru 4 locuri: Nu toate echipele au drept obiectiv promovarea în prima ligă. Chiar prima clasată, echipa care a dominat prima parte a sezonului, a ocupat cea mai mare parte din timp prima poziție a clasamentului, Steaua, nu are drept de promovare. Prin urmare, sunt 5 echipe care se bat pentru 2 locuri care asigură promovarea directă și 2 care asigură prezența la baraj.

Istoric negativ: Dinamo a acumulat 6 înfrângeri în tot campionatul și 5 din aceste înfrângeri au venit împotriva adversarilor din play-ff. Însă un aspect care trebuie menționat, cu excepția partidei de la Iași, Dinamo a pierdut partidele cu Steaua, Galați, Dej și Buzău în seria negativă din startul campionatului, când am acumulat 6 puncte în primele 7 etape. Apoi a urmat seria noastră pozitivă, dar putem spune că s-a aplicat deviza, ne-am câștigat meciurile cu echipele mai ușoare. Acum trebuie să răsturnăm rezultatele din sezonul regular pentru avea șanse la promovare…directă sau prin baraj.

Ce spune statistica: Deși mulți au tendința să ignore statistica, de multe ori observăm că multe lucruri se repetă. Spre exemplu, încă de la începutul sezonului s-a spus clar că pentru accederea în play-off o echipă are nevoie de un minim de 30-31 de puncte, ceea ce s-a dovedit că este adevărat.

La fel statistica spune că cel mai întâlnit rezultat în play-offul ligii secunde este …egalul. Este al treilea sezon cu sistem play-off (tur-retur), așadar nu avem multe sezoane la care să ne raportăm, dar observăm anumite similarități.

În sezonul 2020/2021 U Craiova și Rapid au obținut promovarea în prima ligă după un play-off dominat de olteni, care au avut 5 victorii, 4 rezultate de egalitate și o singură înfrângere. Este de altfel numărul maxim de puncte acumulat de o echipă în play-off în acel sezon: 19 puncte. Rapid a avut în acel sezon 5 victorii, un egal și 4 înfrângeri! Așadar 16 puncte au fost suficiente pentru locul 2. Mioveni a fost la un punct de Rapid cu 3 victorii și 6 rezultate de egalitate, în vreme ce Dunărea Călărași a terminat pe 4 cu 2 victorii și 4 rezultate de egalitate.

În sezonul trecut Petrolul și Hermannstadt au obținut promovarea directă. Petrolul a profitat de parcursul excelent din sezonul regular, deoarece în play-off au obținut doar 14 puncte (3 victorii, 5 rezultate de egalitate, 2 înfrângeri). Hermannstadt a avut recordul de puncte acumulate în play-off de o echipă în două sezoane: 20 de puncte! (5 victorii și 5 rezultate de egalitate). U Cluj a terminat pe 3 cu 4 victorii, 3 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri, Steaua a avut 3 victorii și 4 rezultate de egalitate, în vreme ce Chiajna a terminat pe 5 și a mers la baraj cu doar 2 victorii și 2 rezultate de egalitate (8 puncte).

În concluzie, nicio echipă nu a depășit borna de 20 de puncte acumulate în play-off, sunt foarte multe rezultate de egalitate, prin urmare trebuie să ne raportăm și la această statistică, să ne facem o idee de câte puncte este nevoie pentru a putea speră la promvoarea directă. Minimul, dacă ne gândim la diferența de puncte față de Oțelul, ar fi undeva la 18 puncte, chiar 20, pentru a fi siguri.

Prezentarea echipelor

CSA Steaua. Locul 1: 40 de puncte

Începem cu prima clasată la finalul sezonului regular, deși în fond este echipa care nu are niciun fel de obiectiv și clasarea lor nu are niciun fel de importanță pentru noi, dar acest aspect este o problemă pentru Dinamo, deoarece singurul lor obiectiv real este să ne încurce, mobilizarea lor cu Dinamo va fi cu totul altfel față de restul partidelor.

Asistența lor din peluză de pe Arena Națională din deplasarea cu Dinamo nu a fost în niciun alt meci de acasă sau deplasare. Maxim 3000 de spectatori au avut la meciurile disputate în Ghencea, ceea ce spune mult despre interesul fanilor. Anul trecut a avut un parcurs modest în play-off, tocmai din cauza imposibilității de a promova, rămâne de văzut cum ii va motiva Daniel Oprița în celelalte partide.

Au avut un parcurs solid, după un start mai greu de campionat, dar au fost mare parte din timp pe primul loc al ligii secunde. Cel mai periculos jucător este de departe este atacantul Bogdan Chipirliu, care are 12 reușite, urmat de Adrian Popa cu 6 goluri și Chunchukov cu 5 goluri marcate. Stephan Drăghici este cel mai bun pasator cu 5 pase decisive.

Rezultate cu echipele din play-off: 2-1 cu Iași (a), 2-1 cu Dinamo (d), 1-0 cu Oțelul (a), 2-0 cu Unirea Dej (a), 1-1 cu Gloria Buzău (a).

Politehnica Iași. Locul 2: 40 de puncte

Echipa moldoveană a spus de la începutul sezonului că își propune promovarea în prima ligă și după un start mai greu de campionat, în care l-au schimbat pe Claudiu Niculescu, au luat decizia de a aduce un tehnician pe care Cornel Sfaiter îl știe foarte bine, Leo Grozavu. Echipa ieșeană are un parcurs excelent în ultimele runde și progresul lor este greu de combătut. Au 5 victorii la rând în campionat și par principala favorită la promovarea directă. Nu este o echipă spectaculoasă, dar au o defensivă solidă (14 goluri primite în 19 etape).

Au avut un parcurs aproape perfect pe teren propriu, 8 victorii și un singur rezultat de egalitate la Iași, în deplasare altfel stau lucrurile, cu 4 victorii, 3 rezultate de egalitate și 3 înfrângeri.

Cătălin Hlistei și Gabriel Vasvari sunt principalii jucători de gol, cu 6 reușite, Alin Român este cel mai bun pasator cu 4 assisturi.

Rezultate cu echipele din play-off: 0-0 cu Oțelul (d), 2-1 cu Unirea Dej (d), 1-2 cu Steaua (d), 1-0 cu Gloria Buzău (a), 1-0 cu Dinamo (a)

Oțelul Galați. Locul 3: 36 de puncte

După chipul și asemănarea antrenorului, cam așa am putea descrie echipa care a terminat pe locul 3, pe ultimul care asigura promovarea directă. O echipa deloc spectaculoasă, care beneficiază de un sprijin financiar important, pe hârtie cel puțin, deoarece se discută tot mai mult de lipsa banilor, dar nu atât cât s-a discutat la Dinamo, evident. O echipă care vine din liga a treia, dar s-a implicat din primul an în lupta pentru promovare.

Un lot construită de Dorinel Munteanu, care s-a zbătut mulți în al treilea eșalon și par determinați să promoveze. Nu este o echipă cu individualități, dar au avut cea mai bună defensivă a ligii secunde: 12 goluri primite! Au și cel mai slab atac din tot play-offul, 21 de goluri marcate, semn că ar putea fi multe egaluri trecute în cont. După un start bun, echipa gălățeană este în scădere de turație, a obținut doar 5 puncte în ultimele 3 etape. Otelul se simte mult mai bine acasă, neînvinsă, 8 victorii și 2 rezultate de egalitate, în vreme ce în deplasare are doar 2 victorii în 9 runde, una chiar împotriva lui Dinamo, dar în etapa a două, când Dinamo de atunci nu avea nicio legătură cu Dinamo de acum.

George Cîrjan este golgheter cu 6 reușite, în vreme ce Juri Cisoti este cel mai bun pasator, cu 4 assisturi.

Rezultate cu echipele din play-off: 0-0 cu Iași (a), 3-1 cu Dinamo (d), 0-2 cu Unirea Dej (d), 0-1 cu Steaua (d), 1-1 cu Gloria Buzău (a)

Unirea Dej. Locul 4: 32 de puncte

Dacă fiecare echipă este definită de o caracteristică, Unirea Dej este surpriza campionatului. Nu au fost luați în seama, nici măcar când erau pe primele locuri, mereu s-a considerat că va fi ceva trecător, dar formația antrenată de Dragoș Militaru, cel mai tânăr antrenor dintre cei prezenți în play-off (33 de ani), a obținut biletele pentru play-off, deși erau voci care spuneau că nici nu vor în play-off, că nu au în plan promovarea.

O formatie muncitoare, care joacă meciurile de acasă pe cel mai mic stadion dintre toate adversarele (6000 de locuri) ,dar un stadion care va fi plin la toate meciurile, pentru a susține o echipă lipsită de mari valori, care însă a obținut pe merit biletele pentru play-off.

Mulți dinamoviști se gândesc cu frustrare la partida din sezonul regular, pierdută de Dinamo cu scorul de 3-2, în condițiile în care oaspeții de atunci au marcat la singurele ocazii create, ba chiar au și primit un penalty cadou la scorul de 2-2.

Angelo Cocian este cel mai interesant jucător, are 9 goluri și deja se vorbește că ar putea face trecerea la nivelul următor. Născut în Italia, acesta va împlini 23 de ani și poate fi un jucător de urmărit chiar și pentru Dinamo. Media de vârstă este una scăzută per total în lotul clujenilor. Au cea mai slabă apărare din play-off, 25 de goluri primite. Sunt în scădere de turație în partea a doua a sezonului, dar capabili să producă surprize în continuare, sperăm nu împotriva noastră.

Rezultatele cu echipele din zona de play-off: 3-2 cu Dinamo (d), 0-2 cu Oțelul (d), 1-2 cu Poli Iași (a), 2-0 cu Oțelul (a), 2-3 cu Gloria Buzău (a).

Gloria Buzău. Locul 5: 31 de puncte

Echipa care a mers braț la braț cu Dinamo, o formație cu un lot care lasă impresia că joacă sub nivelul individualităților, Gloria Buzău. Adrian Mihalcea a preiat frâiele de la Cristi Pustai și au mers în play-off la egalitate cu Dinamo. O echipă inconstantă, dar care are parte de un buget important, de asemenea pe hârtie, sunt și la Buzău probleme financiare.

Este un club care nu beneficiază de un sprijin important la meciurile considerate pe teren propriu, cel puțin așa s-a întâmplat la meciurile din sezonul regular, probabil localnicii nu se identifică cu echipa lui Mihalcea. Au avut o victorie convingătoare în rundă precedentă, care de altfel i-a adus în play-off, victoria cu Unirea Slobozia, 3-1.

Alexandru Boiciuc este golgheter cu 6 reușite, deși vârful adus de la Universitatea Cluj a venit după startul campionatului, un atacant care ne-a marcat în sezonul trecut în barajul de promovare/retrogradare.

Gloria Buzău ne-a învins la Buzău cu scorul de 2-1, un meci în care am ratat câteva ocazii importante, dar atunci gazdele au fost per total mai bune, profitând și de perioada slabă prin care treceam. Era de altfel ultima noastră înfrângere pentru o perioada lungă de timp.

Rezultatele cu echipele din zona de play-off: 1-1 cu Steaua (d) ,0-1 cu Iași (d), 1-1 cu Oțelul (d), 2-1 cu Dinamo (a), 3-2 cu Unirea Dej (d).

Concluzii: Dacă Dinamo își propune promovarea directă, sunt câteva dueluri cheie pe care trebuie să le trecem cu bine. Prima senzație ar fi să spunem că meciul cu Gloria Buzău de duminică este decisiv în acest sens, dar nu cred că sunt meciuri decisive așa de devreme, dar într-adevăr este un duel pe care nu avem voie să îl pierdem. Repet, vor fi multe rezultate de egalitate, clar ar fi de preferat să începem cu dreptul, dar trebuie luat fiecare meci în parte, să nu privim prea mult în orizont.

Dinamo de acum nu are multe lucruri în comun cu echipa care era învinsă în startul sezonului de aceste formații, s-au schimbat liniile și cel mai important, fanii sunt prezenți în număr foarte mare, factorul care se poate dovedi a fi decisiv!

De duminică încep finalele!

HAI DINAMO

loading...

Lasă un răspuns