An de coșmar

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Echipa secundă a disputat ieri după-amiază un nou meci în liga a treia.

Echipa antrenată de Sorin Colceag a mers la Bradu, pentru duelul cu echipa din localitate. Real Bradu ne-a învins în urmă cu câteva săptămâni pe teren propriu, cu un incredibil 4-3, asta deși echipa noastră avea 3-2 pe tabela de marcaj cu câteva minute înainte de finalul meciului.

Stoian-Turcin, Ehmann, Cune, Stan, Marinescu, Hîldan, Penescu, Stelea, Spînu, Mitruscsak

Rezerve: Constantin, Burloi, Ghiteanu, Neagu, Munteanu, Rotaru

Din punct de vedere al primului 11, am impresia că de la un meci la altul din punct de vedere valoric mergem din rău în mai rău. Iar ceea ce am văzut pe teren, în filmarea meciului oferită de Ovidiu Grămadă, mi-a confirmat. Dinamo II a primit repede gol, dintr-un penalty extrem de discutabil, după cum se vede și în rezumatul pe care l-am realizat pe pagina noastră de facebook.

Practic meciul a început de la 1-0, iar 2-0 s-a făcut după un penalty în care pare că un jucător al nostru lovește balonul cu mingea, nici nu au fost proteste, astfel că tind să cred că așa au stat lucrurile. Până atunci, Dinamo nu prea a contat în jocul ofensiv, dar am revenit pe tabelă în urma unui super gol marcat de Claudiu Stan.

Așa cum am scris și acum câteva săptămâni, tânărul mijlocaș dinamovist este printre puținii remarcați ai echipei secunde în acest an, aici îl mai includ pe Andrei Mitran. Dar Claudiu Stan este clar peste nivelul ligii a treia și regret că nu a fost lăsat să plece sub formă de împrumut la Slobozia, ar fi fost mult mai util pentru cariera lui să joace la un nivel superior.

Același Claudiu Stan putea să egaleze în urmă unei alte faze fixe, de la și mai mare distanță, dar șutul s-a dus puțin pe lângă. Foarte curată și frumoasă biomecanica de lovire a balonului, clar inspirat din Cristiano Ronaldo, dar o replică mai mult decât decentă.

Din păcate, ceea ce se tot întâmplă după minutul 60, Dinamo cedează complet și cei din Bradu vin peste noi și își creează o sumedenie de ocazii importante, reușesc să facă 3-1, dar au mai avut încă cel puț 2-3 oportunități pentru a mai marca, una chiar cu poartă goală, dar am văzut și execuții demne de liga a treia.

Este un sezon compromis total la Dinamo II, nu ne rămâne decât să așteptăm finalul sezonului, vineri avem din nou meci pe teren propriu, cu Academica Clinceni II, începând cu ora 18:00, meciul urmând să fie transmis live de Radio Dinamo1948, exclusiv pe canalul nostru de Youtube!

Dinamo II mai are 4 meciuri în total de disputat în finalul de sezon, meciul cu Flacăra Moreni fiind ultimul pe teren propriu, pe data de 21 mai. Mai avem de jucat cu Fcsb II și în ultima rundă cu Argeș II. La finalul sezonului, în funcție de modul în care se va încheia campionatul pentru prima echipă, se va lua o decizie în privința echipei secunde, dar existența ei mi se pare că este sub semnul întrebării în momentul de față, dacă doar ținem echipa secundă, pentru a face act de prezență.

loading...

Lasă un răspuns