AcasăStiri DinamoAmicalul cu Petrolul, cu porțile închise!

Amicalul cu Petrolul, cu porțile închise!

Dinamo a organizat mâine dimineață un amical cu Petrolul Ploiești,una din echipele care speră să obțină promovarea in primul eșalon.

Însă partida se va juca cu porțile închise, nefiind permis nici măcar accesul reprezentanților media, așadar nici noi de la RD1948 nu vom putea fi prezenți pe stadionul Dinamo, după cum s-a anunțat pe pagina oficială de facebook a clubului:

,,Dinamo București vs Petrolul Ploiești, cu porțile închise pe stadionul din Ștefan cel Mare
Echipa antrenată de Mircea Rednic va disputa un joc amical cu Petrolul Ploiești în această pauză competițională, prilejuită de meciurile primei reprezentative a României în preliminariile CM 2022.

Partida amicală dintre Dinamo București și ocupanta primul loc în Liga 2 a fost programată sâmbătă, 9 octombrie, la ora 11:00, pe stadionul din Ștefan cel Mare. Accesul spectatorilor și al reprezentanților mass-media nu este permis la acest joc de verificare.Rezultatul, echipele trimise în teren de cei doi antrenori și imagini de la Dinamo București vs Petrolul Ploiești vor fi publicate, la finalul meciului, pe pagina oficială de Facebook a clubului nostru” se arată in postarea FC Dinamo.

Zăvăleanu: „Nu este problemă atât de mare la cât a apărut”

Răzvan Zavaleanu , administratorul judiciar al FC Dinamo, a adus lămuriri asupra situației prin care trece Dinamo în acest moment.

„Riscul acesta există nu numai pentru Dinamo, ci pentru orice echipă la monitorizare, dacă există nişte datorii. Din punctul meu de vedere, regulamentul nu poate să bată legea. De multe ori, lumea trece peste asta şi încalcă prevederile legale şi atunci, noi, în ideea de a fi acoperiţi 100%, am fi vrut să avem planul de reorganizare gata până în noiembrie. Însă, vom vedea cum stau lucrurile.

Nu ne agităm mai mult decât este cazul. Este o problemă la care evident că suntem atenţi. Nu este problema atât de mare la cât a apărut. Dar este o chestie la care suntem atenţi şi pe care o tratăm cu atenţie.”, a declarat Zavaleanu pentru Fanatik.ro

Întrebat dacă a făcut o adresă prin care  ceară  se grăbească judecarea contestariilor, Zavaleanu a răspuns:

„Da, am făcut o adresă în sensul ăsta. O adresă care, în mod normal, face parte din documentele confidenţiale de la dosarul cauzei.Optimist am fost de la bun început. Cunoaştem riscurile, am ştiut despre ce e vorba. Nu este cum ar fi o surpriză chestia asta.

A fost în atenţia noastră, de asta am făcut şi cererea respectivă. Urmează să monitorizăm lucrurile în continuare şi să luăm deciziile pe care le considerăm cele mai bune pentru Dinamo.

În niciun caz nu mă gândesc că va fi depunctată Dinamo. Nu mă gândesc la chestia asta. Evident, există căi de atac, dar nu mă gândesc deloc la chestia asta pentru că nu cred că vom ajunge în situaţia respectivă”

Cluburile din prima ligă obțin o licență pentru fiecare sezon, un drept pentru care trebuie să îndeplinească niște criterii care țin de situația economică, de infrastructură. Din momentul în care capătă licențe, evaluarea lor continuă. O etapă din monitorizarea aceasta va avea loc pe 30 noiembrie.

Cine are datorii către cluburi la data aceea pierde trei puncte în clasament. Cine le datorează bani angajaților pierde trei puncte. Datornicilor față de Fisc le sunt scăzute, de asemenea, trei puncte. Presedintele clubului a explicat:

Iuliu Mureșan: „Nu există risc de depunctare” „Nu există niciun risc de depunctare. Noi suntem monitorizați. Niciodată nu poți să spui că nu e niciun pericol, dar nu e așa cum se scrie. Datoriile sunt cele de dinainte. Cele acumulate după intrarea în insolvență se rezolvă. Și aici există niște termene până când trebuie plătite. Deci nu e ceva iminent!” a declarat Iuliu Mureșan, pentru GSP.ro.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare