AcasăStiri DinamoAmical pregătit de Dinamo în pauza competițională

Amical pregătit de Dinamo în pauza competițională

Între meciul cu Hermannstadt și următorul meci de campionat, cu Petrolul Ploiești, este o pauză competițională de aproximativ 2 săptămâni.

Dinamo speră să aibă tot lotul valid la reluarea competiției, pe 1 aprilie, atunci când echipa noastră o întâlnește pe Petrolul pe ,,Arcul de Triumf”. Va fi un test foarte important pentru trupa lui Zeljko Kopic, care a pierdut fără drept de apel meciul din prima rundă și pentru a păstra șanse la salvarea directă, Dinamo are nevoie de parcurs perfect pe teren propriu.

Până la meciul cu Petrolul, sunt două săptămâni de pregătire, băieții nu au primit încă liber din partea lui Zeljko Kopic, vor fi câteva zile de antrenamente la Săftica și joi este planificat un meci de pregătire în baza de pregătire, împotriva divizionarei secunde Progresul Spartac, nu Arsenal Tunari, care tocmai l-a anunțat pe Dan Alexa drept antrenor principal.

După acel meci, jucătorii vor primi liber din partea antrenorului până luni, când se va intra în program normal de pregătire a meciului cu Petrolul. Până săptămâna viitoare vor reveni și jucătorii prezenți la loturile naționale: Dorian Railean (Moldova), Darko Velkovski (Macedonia de Nord), Edgar Ie (Guinea), Hakim Abdallah (Madagascar), Alex Irimia (România U18), Antonio Bordusanu (România U20) și Costin Amzar (România U21).

,,Prima repriză nu a fost deloc bună, am pierdut toate duelurile importante, în special la mijloc, în atac nu am ținut de minge în presiunea pusă de adversari. I-am invitat să își creeze ocazii, să ajungă în fața porții. A fost o performanță modestă, îmi pare rău pentru suporteri. Hermannstadt nu a mai avut intensitate în a doua parte, dar nici nu o iau în considerare, contează doar ce am făcut în prima parte.

La Sibiu echipe mult mai bune au pierdut, nu e o problemă că am pierdut, știam ce vor juca, că vor da totul pentru a câștiga și nu am avut reacție suficient de bună, trebuie să înțelegem și să îmbunătătim în următoarele meciuri.”, a transmis Zeljko Kopic la finalul partidei de la Sibiu.

,,Avem două săptămâni de a ne recupera, pentru a fi pregătiți de meciul următor, sunt mândru că avem 7 jucători la loturile naționale, sper că vor avea meciuri bune acolo, că vor reveni sănătoși.”

  • Marți și miercuri sunt zile de antrenamente
  • Joi meciul amical cu Progresul Spartac
  • Vineri, sâmbătă și duminică jucătorii au liber.
  • De lunea viitoare, se revine la pregătiri pentru a intra în linie dreaptă în vederea meciului cu „găzarii”, de acasă.
loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare