Amical astăzi pentru Dinamo

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a mai programat astăzi un meci amical în cantonamentul din Turcia

La plecarea în catonamentul din Turcia, Dusan Uhrin a anunțat faptul că își mai dorește încă un meci amical pe lângă cel programat cu Galatasaray. Primul amical al verii se va dispută chiar astăzi, după cum a anunțat clubul prin intermediul paginii oficiale de facebook:

,,Lotul dinamoviștilor a ajuns luni după-amiază în Turcia, la Bolu, pentru stagiul de pregătire programat până în 28 iunie. Echipa pregătită de Dušan Uhrin s-a instalat la „Bolu Koru Hotels” și a început primele antrenamente în Turcia.

Staff-ul tehnic al echipei noastre a stabilit încă un joc de pregătire în acest cantonament, pe lângă meciul amical cu Galatasaray, adversari fiind turcii de la Ankara Keçiörengücü, locul 7 la finalul sezonului trecut în liga secundă.
Partida Dinamo București vs Ankara Keçiörengücü se va disputa în această după-amiază, la ora 16:00, pe terenul central al bazei de pregătire de la „Bolu Koru Hotels”.

27 de jucători au făcut deplasarea în Turcia, prezentați de pagina oficială de Facebook a clubului:
Portari: Mihai Eșanu, Ştefan Fara, Denis Oncescu
Fundași: Constantin Nica, Ante Puljic, Florin Bejan, Ricardo Grigore, Steliano Filip, Andrei Radu, Marco Ehmann, Deniz Giafer, Costin Amzar

Mijlocași: Deian Sorescu, Paul Anton, Alexandru Răuță, Vlad Achim, Diego Fabbrini, Geani Crețu, Ahmed Bani, Valentin Borcea, Antonio Bordușanu, Andrei Florescu
Atacanți: Adam Nemec, Robert Moldoveanu, Andreas Mihaiu, Mihai Neicuțescu, Cătălin Măgureanu”

Noi detalii despre viitorul stadion Dinamo! Termen pentru realizarea construcției

Săptămâna trecută ministrul de interne, Lucian Bode, spunea că veștile bune pentru construirea noului stadion Dinamo continuă.

Ieri, directorul CNI, a venit cu explicații, a spus care ar fi termenul realist de realizare al stadionului și de ce s-a deblocat toată situația:

,,Dacă nu avem contestații la licitație și altceva… Eu vă spun, ai undeva la 2-3 luni partea de studiu de fezabilitate, licitație și declarare câștigător. Cu acest studiu de fezabilitate mergi în comisiile tehnico-economice la CNI, la Ministerul Dezvoltării, Lucrărilor Publice și Administrației să scoți o Hotărâre de Guvern.

Asta e pasul determinant. După ce avem studiul de fezabilitate, urmează licitația pentru proiectarea și designul lui. Asta durează 3-4 luni, iar câștigătorul are minim 3 luni în care trebuie să facă proiectul tehnic, să obțină toate autorizațiile. E ca și cum ți-ai face o casă. Dacă avem constructor bun…„Arcul de Triumf” a durat un an și 3 luni. „Steaua” a durat un an și 10 luni. Asta spun, undeva până în 2 ani este un termen realist”, a spus Adrian Cefalan, directorul CNI pentru Playsport.

,,La Dinamo a rămas definitivă acea decizie a instanței prin care a fost anulat acel contract de asociere dintre „Asociația Sportivă Fotbal Club Dinamo Bucureșți” și clubul CS Dinamo. S-a încheiat acel litigiu care a durat câțiva ani și care făcea imposibilă predarea amplassamentului către CNI”, a explicat Cefalan in Playsport.

,,Clubul este liber să demareze procedurile pentru stadion. Nu știu multe amănunte despre acel dosar de la DNA. Din câte știu, și acolo ei figurează cu niște investiții în curs. Adică sunt niște bani care s-au cheltuit, dar nu s-au făcut recepțiile la terminarea lucrărilor. Din varii motive, nu știu… Nu știu ce a spus DNA. Din ce înțeleg, acum dosarul ar putea merge mai departe și în paralel să meargă și partea această de documentație”, a încheiat Cefalan.

loading...

Lasă un răspuns