AcasăStiri DinamoAmânare la contestația lui Serdean

Amânare la contestația lui Serdean

Suporterii dinamoviști așteaptă cu nerăbdare vești pozitive în procesul în care clubul nostru încearcă modificarea planului de reorganizare.

Așa cum știam deja, acționarul majoritar al clubului, care nu a băgat niciun ban în club, încearcă să se opună planului prin care Dinamo să poată avea un viitor mai bun. Astăzi a fost ziua în care s-au judecat o parte dintre contestații.

Luni, 7 noiembrie, la Tribunalul București au fost judecate contestațiile formulate de Dorin Șerdean împotriva tabelului definitiv al creanțelor actualizat SC Dinamo 1948 SA, respectiv a hotărârii adunării creditorilor din data de 14 Octombrie;

Una din contestațiile lui Dorin Șerdan, de azi, a fost amânată „pentru lipsă de procedură” pentru 16 noiembrie, cea prin care Dorin Șerdean semnalează faptul că nu i s-a permis să voteze în calitatea sa de creditor în cadrul Adunării Creditorilor (din 14 Octombrie), în care a fost votat „planul modificat”.

Contestația in ceea ce privește creanța APCH în valoare de 5, 8 milioane lei, prin care avocatul lui Dorin Șerdean a solicitat încadrarea creanței la categoria creditorilor chirografari, ceea ce ar duce la refacerea planului. În acest caz, Instanța a rămas în pronunțare. Pe 21 noiembrie e programată judecarea Planului de reorganizare modificat

Nu știu despre contestația mea în privința anulării votului, că se va rejudeca pe 16 noiembrie, instanța solicitând în plus niște documente legate de procesul verbal al ședinței din 14.10, tabelul cu votanții etc

.Despre cealaltă contestație privind tabelul creditorilor, în speță eu, am contestat faptul că APCH a fost încadrată greșit cu creanța de circa 5.800.000 lei în categoria creditori cu cauza de preferință și că trebuia încadrată cu toate creanțele în categoria creditori chirografari.

În apărarea sa, administratorul judiciar invocă tardivitatea contestației mele, dar contestația se bazează pe existența unor documente noi, recent apărute în dosar, referitoare la erori și/sau situații de dol (explicație dex = acțiune făcută cu rea-credința, cu viclenie, pentru a determina pe cineva să încheie un contract nefavorabil sau să admită o clauză defavorabilă într-un contract), or atunci legea permite depunerea de contestații de către alți creditori fără invocarea tardivității. Astăzi avocatul meu a depus la dosar o parte din aceste documente.– Dorin Șerdean pentru GSP:RO

Într-un document trimis la Tribunal, joi, 27 octombrie, Răzvan Zăvăleanu explica judecătorului sindic că Dorin Șerdean nu a avut drept de vot, deoarece nu este un simplu creditor al SC Dinamo 1948 S.A.

„Domnul Dorin Șerdean este administrator și asociat unic (cota de participare la beneficii și pierderi 100%/100%) al Lotus Perfect Products SRL, acționar al Dinamo 1948 S.A. ce deține o cotă de participare la beneficii și pierderi de 72,8758%/72,8758%.

De asemenea, nici Lotus Perfect Products SRL nu este un simplu acționar majoritar al Dinamo 1948 SA”, scrie în actul depus de Răzvan Zăvăleanu la dosar. Administratorul judiciar al lui Dinamo a evidențiat faptul că Dorin Șerdean controlează Dinamo, prin intermediul Lotus Perfect Products SRL.

 „Solicităm judecătorului sindic respingerea contestației ca fiind vădit nefondată și aplicarea unei amenzii judiciare lui Dorin Șerdean, pentru exercitarea cu rea credință a drepturilor procesurale”. RTZ

Programată inițial pentru 24 octombrie, judecarea Planului de reorganizare modificat a fost amânată pentru 21 noiembrie, pentru soluționarea contestațiilor. În cazul în care va fi aprobat și de judecătorul sindic, APCH devine acționar majoritar, cu 99,17%, în acest moment fiind doar acționar minoritar, cu 20,06%. Dorin Șerdean/Lotus, acționarul majoritar de acum, se va prăbuși de la 72,87% la doar 0,75%, Nicolae Badea/ACSFC Dinamo de la 7,03% la 0,07%, iar Cornel Dinu de la 0,03 la 0,003%.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

78,000FaniÎmi place
12,000AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare