,,Am găsit neoportună o astfel de deplasare, trebuie să fim concentrați doar pe salvare”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo a refuzat propunerea de a merge în Spania în luna martie.

Președintele clubului, Iuliu Mureșan, a explicat pentru GSP de ce a luat această decizie, motivând că situația din clasament este una complicată și prioritatea este salvarea de la retrogradare:

„Clubul Dinamo nu a luat legătura cu Real Madrid și, nici invers, Real Madrid cu Dinamo. Legătura a luat-o Dragoș Sterpu, care zice că e șef DDB Spania, dacă așa o fi. Nimeni nu i-a solicitat-o și noi nu am făcut vreo cerere de amical. Decizia pe care am luat-o și am prezentat-o nu este consecința deciziei unei singure persoane, am discutat și cu staff-ul tehnic, și cu firma de insolvență.

Eu i-am răspuns și lui Dragoș Sterpu că, discutând cu toți factorii de decizie de la Dinamo, am găsit neoportună o astfel de deplasare. Dacă eram undeva la mijlocul clasamentului sau să fi fost lipsiți de griji, atunci ne-am fi permis luxul deplasării. Fiindcă luxul e dat de timp, noi având problemele bine cunoscute în clasament, unde trebuie să fim concentrați doar pe salvare.

Am vorbit și cu antrenorii, și cu alții care contează în club, am ajuns la concluzia că acest amical nu este prioritatea lui Dinamo, ci lupta pentru salvarea de la retrogradare. Nu pricep de ce se face atât de mare tapaj pe această situație, noi avem alte priorități la club!

În rest, fiecare poate spune orice despre mine, nu intru în polemică nici cu Sterpu, nici cu alt suporter de la Dinamo, îi respect pe toți. Una e un amical la Săftica sau în București, alta să mergem în deplasare în Spania 2-3 zile. Chiar dacă ni s-a transmis că ne sunt plătite toate costurile.

Nu asta era problema, dar nu era momentul pentru un asemenea eveniment. Trebuie să gestionăm presiunea asta, nu să ne relaxăm în deplasări! Ca apoi să avem alte presiuni suplimentare. Discuția nu am respins-o, inițial, dar nu era nimerit din niciun punct de vedere. Poate că am deranjat, dar când iei decizii de genul ăsta, deranjezi”, a declarat Mureșan pentru GSP.

Conferință de presă susținută de Flavius Stoican înainte de Botoșani-DINAMO

Dinamo se pregătește de meciul cu Botoșani, de luni seară, din deplasare.

Un meci considerat foarte dificil, împotriva unei echipe aflate în zona de play-off, care s-a impus în ultimii ani în duelurile directe, în special la Botoșani. Ultima victorie obținută a venit în 2018, cu Florin Bratu pe bancă, în play-out. De atunci doar înfrângeri pe linie, fără gol marcat pentru Dinamo.

Echipa noastră speră să întrerupă seria negativă chiar în această rundă, fiind obligați să obținem cât mai multe puncte până la finalul sezonului regulat, astfel încât să putem obține salvarea de la retrogradare în play-out.

Meciul va fi prefațat în cadrul unei conferințe de presă, sâmbătă, 05.02.2022, începând cu ora 12:30, la sala de conferințe de la stadionul Dinamo. Așa cum v-ați obișnuit, conferința de presă va fi transmisă în direct pe canalul de Youtube Radio Dinamo1948.

Înainte de conferință de presă, vom avea și Matinalul de week-end, vă aștept alături de Nicu Grameni, începând cu ora 10:00.

Vă așteptăm alături de noi!

HAI DINAMO!

Mulțumim partenerilor de la DreamOnIT pentru grafică

loading...

Lasă un răspuns