Alexa ne-a pus gând rău: ,,Pentru Dinamo este cam ultima șansă”

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo merge mâine la Brașov cu gândul de a obține victoria care să ne mențină in cărți pentru play-off.

Dinamo nu este încă iesita din cursă, dar avem nevoie de trei puncte. Nu va fi simplu, deoarece întâlnim o echipă care are și ea șanse încă la play-off după victoria surprinzătoare cu Steaua de runda trecută. Dan Alexa, fost jucător al lui Dinamo, dar care nu are nicidecum o relație apropiată cu fanii dinamoviști, spune că se gândește doar la victorie cu Dinamo:

”Am încheia perfect o săptămână după victoria cu Steaua. Este un meci important pentru noi, pentru că am avea posibilitatea să ne apropiem de play-off. Ultima impresie contează foarte mult. Este un meci cu miză pentru ambele echipe.

O victorie cu Dinamo ne-ar aduce două luni de liniște. Pentru Dinamo este cam ultima șansă de a mai spera la play-off. În acest sezon, începând din etapa a 5-a, a 6-a au arătat foarte bine. La fel ca și noi, Dinamo a pierdut puncte importante la startul sezonului, apoi a avut o serie excelentă.

Au un antrenor foarte bun pe care îl apreciez, prietenul meu Ovidiu Burcă, și convins că vom avea un meci dificil”, a spus Alexa despre meciul cu Dinamo și despre adversarul din etapa a 16-a a Ligii 2, conform Liga2.ro.

”Meciul cu Dinamo este foarte important. Se întâlnesc două echipe care au ratat startul, dar care au recuperat pe parcurs. Dinamo este o echipă foarte bună, organizată și sunt convins că va fi un meci dificil. Avem nevoie de victorie, am continua lupta pentru un loc în play-off, dar și am intra în vacanță liniștiți”, a spus antrenorul brașovenilor.

”Am jucat la Dinamo timp de doi ani și jumătate, am făcut performanță ca și jucător câștigând Cupa și campionatul. Respect Dinamo, iar ceea ce s-a întâmplat după plecarea mea este o altă discuție. Eu îmi doresc foarte mult să câștigăm sâmbătă. Împotriva lui Dinamo am reușit să câștig de mai multe ori, sper să o facem și la meciul de sâmbătă”, a spus Alexa, care a anunțat că Lascu și Fustar sunt incerți pentru jocul de sâmbătă: ”Lascu și Fustar se resimt după meciul cu Steaua, sper să-i recuperăm și să fiu inspirat în alegerea primului 11 la meciul cu Dinamo.”

FC Brașov, cu 23 de puncte, e pe locul 8 în Liga a 2-a. Meciul cu Dinamo, clasată pe locul 10, cu 21 puncte, are loc sâmbătă, de la ora 13:15, pe stadionul Tineretului.

,,Mă simt pregătit pentru duelul cu Brașov, nu numai eu, dar și echipa suntem pregătiți pentru meciul cu Brașov. Cu 2-3 zile înainte de meci trebuie să fim cât mai activați, înțelegem și noi faptul că toate meciurile rămase sunt ca niște finale, suntem condamnați să câștigăm. Trebuie să arătăm din ce în ce mai bine, de la un meci la altul, pentru a putea ajunge în play-off, acolo unde ne dorim cu toții să ajungem. Am trecut peste înfrângerea cu Iași, nu a fost ușor, au trecut deja câteva zile, ușor, ușor trecem peste și privim către viitorul meci.”, a declarat Amzăr pentru Radio Dinamo1948.

,,Pentru mine, dacă dăm 100% în fiecare antrenament, avem o șansă. Dacă reușim să câștigăm, ajungem la 24 de puncte, ar fi bine, dar trebuie să câștigăm. Am început bine săptămâna de antrenamente, noi doar trebuie să ne pregătim și să dăm tot ce avem mai bun, eu cred în echipa noastră.”  a spus Bena pentru Radio Dinamo1948

loading...

Lasă un răspuns