Albentosa da, Akpala ba

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Suntem trecuți de jumătatea lunii aprilie, dar asta nu înseamnă că nu se fac în continuare mutări în lotul lui Dinamo.

Suntem de departe echipa cea mai activă la acest capitol, dar nu este neapărat un motiv de laudă, că nu este neapărat în zona normalității să transferi jucători post perioada de transferuri din iarnă, atât de târziu, când poate unele echipe își fac planuri pentru mutările din stagiunea 2021/2022.

Dar ce a fost normal la Dinamo în acest sezon? Cam nimic, așadar nu ar trebui să ne mai șocheze multe lucruri. Nici faptul că suntem pe cale să aducem un fundaș dreapta, un jucător cu un C.V.interesant. Khalid Karami (31 de ani, 1,75 înălțime) este în negocieri avansate cu Dinamo și ar putea fi următorul transfer al echipei noastre.

Cu peste 100 de meciuri în prima ligă din Olanda, dar care nu a mai jucat de aproape un an de zile, el ar veni să acopere un post extrem de problematic pentru Dinamo, cel de fundaș dreapta. După plecarea/dezertarea lui Alexander Gonzalez, acel post a rămas descoperit. A fost folosit în 80% din partide Deian Sorescu, în restul meciurilor au fost încercați Andrei Radu sau Geani Crețu. Fără real succes, Deian se descurcă bine, dar pierzi din plusul ofensiv pe care îl poate aduce în plan ofensiv, acolo unde avem mari, mari probleme.

De ce nu pot fi atrași mai mulți investitori momentan

De aici și logică acestei mutări, am mai spus-o și cu alte ocazii, Deian a dat un randament excelent sub comanda lui Uhrin, dar pe postul de mijlocaș de bandă, ceea ce și antrenorul ceh a remarcat, de aceea vrea să îl urce în linia de trei din spatele lui Nemec. Nu doar Karami ar fi vizat să semneze cu Dinamo, Constantin Nica este și el în negocieri cu formatia noastră. De altfel, jucătorul crescut de Dinamo este în probe de câteva săptămâni, ar avea un plus în ceea ce privește pregătirea fizică.

Avem însă două exemple, de așa DA, așa NU! Joseph Akpala și-a încheiat cel mai probabil cariera la Dinamo, după ce a suferit o accidentare la tendonul ahilian. Cu tot respectul, s-a greșit teribil aici și nu putem să ne ascundem. Chiar și noi, care nu suntem specialiști, am remarcat că nu este pregătit fizic și trimiterea lui în teren a fost o mare eroare. Cu tot respectul, dar îmi vine greu să cred că Akpala a făcut pregătirea cu vreo echipă în ultimele luni, nu ai cum să vii cu 8 kg în plus dacă ești cât de cât pregătit.

Ne avem pe noi și avem Dinamo!

Dar mai avem în lot un exemplu de jucător care nu a mai jucat de câteva timp, trecut de 30 de ani, dar care a fost titular meci de meci de când a semnat cu Dinamo, Raul Albentosa. Fundașul iberic pare într-o formă incredibil de bună pentru un jucător care bifase ultima apariție într-un meci oficial în 2019, înainte de a semna cu Dinamo. Avantajul lui a fost că s-a antrenat înainte de a semna cu Dinamo, a fost în pregătiri cu echipe de eșalon inferiori ce-i drept, dar care i-au permis să fie într-o formă fizică decentă, ceea ce se vede și în teren. Nu știu și nu cred că va putea duce 90 de minute meci de meci, până la finalul sezonului, dar este un transfer surprinzător.

Să sperăm că și Karami va fi din aceeași categorie, să nu fim centru de recuperare pentru el și chiar să ne poată ajuta. Și de ce nu, chiar Constantin Nica să fie o surpriză plăcută, mai ales că sunt mari semne de întrebare în privința traiectoriei carierei sale.

Am încredere în Uhrin și în felul în care vede fotbalul, dacă el crede că ne pot ajuta, atunci merg pe mâna lui!

HAI DINAMO!

Mesaj frumos din partea lui Mulțescu: “Eu sunt convins că viitorul este unul mai bun”

loading...

Lasă un răspuns