Alături de niște FANI SENZAȚIONALI, DINAMO se impune la Sibiu!

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo și Selimbar s-au întâlnit în această după-amiază pe municipalul din Sibiu într-un meci decisiv pentru echipa noastră în vederea calificării în play-off.

Dinamo avea mare nevoie de victorie pentru a păstra șansele intacte în vederea ocupării unui loc în primele 6, pentru a nu depinde de rezultate indirecte. Totodată, un succes al formației noastre ne permitea să păstrăm distanța de puncte față de echipele de pe podium, ori chiar să o micșorăm, în funcție de rezultatele indirecte.

Stadionul a fost plin de suporteri dinamoviști, peluza oaspete, care astăzi a fost de fapt peluza ”gazdelor” a început să cânte încă dinainte de startul partidei, erau așteptați oricum să între și mai mulți suporteri pe parcurs ce ne apropiam de fluierul de start al centralului. Tribuna a doua și tribună oficială la fel de populată cu fani dinamoviști veniți din toată țara!

Ovidiu Burca a surprins cu primul 11 trimis în teren, un sistem fără vârf clasic, cu Ghezali vârf fals, cu Iglesias pe banca din cauza unor probleme medicale, cu Amzar în locul lui Alin Șerban:

ONCESCU- MOURA, PATRICHE, GIAFER, AMZAR- N.ROȘU, I.ROȘU, GORKA-GHEZALI, BORCEA, BANI

Rezerve: Dujmovic, Bena, Demici, Țîră, Iglesias, Șerban, Pop, Delciu, Florescu

După un start de meci extrem de echilibrat, Valentin Borcea a avut o ocazie uriașă, a șutat de la marginea careului sub bară, dar portarul gazdelor a respins spectaculos în corner. Oricum se simțea puțină emoție în rândul jucătorilor, parcă nu același joc dezinvolt, se simțea și lipsa lui Dani Iglesias la mijlocul terenului.

Dinamo reușește să deschide scorul prin Lamine Ghezali, care a încheiat cu gol o fază prelungită, în care a refuzat să tragă la poartă cu piciorul, dar a marcat cu o lovitură de cap foarte precisă după o centrare a lui Ahmed Bani!!

Deschidere de scor dupa un meci nu foarte reusit al baietilor nostri, dupa ce au marcat, s-au retras foarte mult si  au lasat gazdele sa vina peste noi. Am abuzat de mingi lungi catre nimeni practic, in conditiile in care nu aveam om de talie in fata.

1-0 la pauza pentru Dinamo, dar o repriza modesta a baietilor nostri, care se vedeau chiar pe locul 4, la egalitate cu Dej si Slobozia, perspective din ce in ce mai interesante pentru Dinamo, dar care trebuia sa se prezinte mult mai bine in partea a doua.

Deși nu a schimbat la pauză, Burca l-a introdus repede în teren pe Quentin Bena, aveam nevoie de forță, dominați fizic, dar aveam nevoie și de Dani Iglesias, accidentat, dar trebuia să tragă de el în partea a doua. Borcea și Gorka au fost schimbați în minutul 52.

Într-un final, Ovidiu Burca a decis să introducă și vârf clasic, Cătălin Țîră l-a înlocuit pe Lamine Ghezali. În continuare un joc deloc convingător al lui Dinamo, nicio ocazie de poartă după deschiderea scorului, nu reușeam să ținem de minge, să avem posesie.

Iulian Roșu, cine altcineva, reușește să facă 2-0 într-un moment extrem de important și VICTORIA ERA APROAPE! Catatin Țîră trebuia să facă 3-0 în minutul 75, scăpat singur cu Mitrovic, dar a trimis telefonat la colțul lung. După câteva ezitări, Oncescu respinge bine în minutul 79 la o faza periculoasă, doream să trăim cu emoții.

În ultimele 10 minute a intrat Andrei Florescu în locul lui Iulian Roșu. În minutele de prelungiri Giafer face o nouă gafă și primim gol!  Nu a fost o evoluție bună, dar punctele erau cruciale. Facem un pas URIAȘ către play-off!

Să fie SOLD-OUT cu Poli duminica viitoare, pe Arcul de Triumf!

loading...

Lasă un răspuns