AcasăEditorialAerostar-Dinamo: Nemec salveaza calificarea, dar nu si onoarea

Aerostar-Dinamo: Nemec salveaza calificarea, dar nu si onoarea

Credeam ca se va pune doar problema scorului in aceasta seara, dar cat de mult m-am inselat, pentru ca nu m-am asteptat sa vad o „mahmureala” de fotbal”.

Dinamo a inceput in formula: Branescu- Corbu Nedelcearu Dudea Filip- Hanca Mahlangu Nascimento Oliva- Rivaldinho Bokila.

Prima ocazie in minutul 7, Bokila a reluat cu capul dupa o centrare foarte buna din partea lui Hanca, portarul gazdelor a respins in corner balonul.  Acelasi Bokila a incercat sa profite de eroarea lui Haraguta, dar a trimis destul de incet si mingea a fost respinsa din fata portii. Dinamo a incercat sa profite de plusul de gabarit al atacantilor, mai ales ca sunt si jucatori ce exceleaza la loviturile de cap, astfel ca am vazut extrem de multe centrari din flancuri.

Tot Bokila a reluat cu capul in minutul 24, dupa o centrare a lui Nascimento din lovitura libera. Atacantul nostru era singur in careu, dar a trimis pe langa, dintr-o pozitie excelenta.  In minutul 26, Hanca a avut o actiune frumoasa in flancul drept, a trecut de doi adversari in viteza, a sutat cu stangul cu efect, dar mingea nu a prins cadrul portii. Singura actiune notabila a jucatorului de nationala. La faza urmatoare Oliva a sutat in viteza dupa o pasa buna a lui Bokila, dar nici el nu a trimis pe poarta, mingea trecand pe langa.

Aerostar a avut primul sut pe poarta din lovitura libera de la 40 de metri, Mihalachioaie a sutat in forta, dar Branescu a retinut balonul fara probleme.  Atacantii au continuat ratarile, Oliva a ajuns din nou in pozitie de centrare, Rivaldinho a atacat bine coltul scurt, dar a reluat prea tare si din nou mingea nu dorea sa intre in poarta. Bokila din nou in prim plan, cu o noua ratare evident, Hanca centreaza bine si Bokila ramas putin sub minge, inalta prea mult mingea. Bokila a vrut sa arate ca poate sa trimita peste poarta si cu altceva decat capul. Oliva a mai trimis o centrare, de data aceasta pe jos si Jeremy trimite din nou mult peste.

Cu atat ne-am multumit in prima repriza, 0-0 si cateva ocazii ratate.

La pauza, Sergiu Hanca extrem de modest, a fost schimbat cu Valentin Costache. In mod incredibil, dar in primele 10 minute ale reprizei secunde Dinamo nu s-a putut apropia de poarta adversa. Primul care a pus in pericol poarta lui Haraguta in repriza a doua a fost Dudea, cu un sut puternic de la distanta, respins in corner. Gazdele puteau da lovitura in minutu 62, dar centrarea scursa prin fata portii nu a fost ajunsa de Pavel. Bokila inexistent si probabil cu gandul la ce sport ar trebui sa practice, a fost schimbat cu Nemec. Oliva a avut o ocazie in minutul 67, dupa o respingere gresita, insa portarul a retinut in doi timpi. Miriuta nu a mai avut rabdare si l-a scos si pe Oliva, terminand schimbarile inca din minutul 70. Mahlangu era sa marcheze un super gol in minutul 71, cu un sut din intoarcere, Haraguta era spectator, dar mingea a trecut pe langa.

In minutul 78 ne-a trecut iar glontul pe la ureche, Filip a balbait un balon in careu si Branescu a retinut un sut de la 11 metri a lui Vraciu. Costache a avut replica, in minutul 83, a patruns bine si a sutat in bara, iar Salomao dupa ce a driblat doi adversari, a trimis pe langa din 7 metri. Nemec a reusit sa salveze (relativ) onoarea, desigur, in urma unei lovituri de cap, dorind sa-i arate lui Bokila cum se face, plasand excelent mingea. Centrarea i-a apartinut lui Corbu, care l-a lasat tot meciul pe banca pe Nica, iar evolutia lui a fost chiar incurajatoare.

Doar 1-0, dupa un joc foarte slab al baietilor, in conditiile in care am avut multi titulari de drept in primul 11. Totusi, aceasta prestatie mie imi naste si mai multe semne de intrebare cu privire la anumiti jucatori. Jenant, absolut jenant…