AcasăStiri DinamoAdi Mihalcea, contract în prima ligă

Adi Mihalcea, contract în prima ligă

Adrian Mihalcea a avut parte de un sezon excelent la Unirea Slobozia, formație care s-a bătut pentru ultimul loc de baraj.

După mai multe experiențe reușite în al doilea eșalon, Adrian Mihalcea primește o șansă în prima ligă. La Dinamo a avut parte de un mandat scurt, într-o perioadă extrem de complicată a clubului nostru, în plină pandemie, dar acum speră să aibă mai mult noroc.

Văzut de unii drept posibil antrenor al echipei în a doua ligă, Adrian Mihalcea merge la Târgoviște, echipa care s-a salvat de la retrogradare în urma unui baraj cu Concordia Chiajna.

„Bun venit, Adrian Mihalcea! AFC Chindia Târgoviște îl întâmpină pe Adrian Dumitru Mihalcea ca noul antrenor al echipei noastre. 

Tehnicianul a semnat un contract valabil pe un an, cu opțiune de prelungire încă un an cu Chindia Târgoviște. Mult succes pe banca tehnică a echipei noastre și rezultate cât mai bune!”, se arată în comunicatul celor de la Chindia.

Clubul din Târgoviște a anunțat angajarea lui Mihalcea la doar 20 de minute după ce confirmase despărțirea de precedentul „principal”, Emil Săndoi, cel care pregătise echipa în ultimii 2 ani. Adrian Mihalcea a antrenat-o în ultimul an și jumătate pe Unirea Slobozia, divizionară secundă, pe care a dus-o în play-off în sezonul tocmai încheiat.

Anterior, a avut un scurt mandat de antrenor în prima ligă la Dinamo, cu o singură victorie în 7 meciuri, și a fost „secund” la echipa națională între 2017 și 2019, cu Cosmin Contra selecționer.

15 meciuri din 43, a câștigat Unirea Slobozia cu Adrian Mihalcea antrenor

Uhrin și-a găsit alt angajament

Dusan Uhrin nu a reușit în acest sezon la Dinamo, ceea ce a izbutit în stagiunea precedentă.

Nu a reușit să salveze echipa de la retrogradare, deși formația noastră a avut timp suficient să pregătească barajul de menținere în Liga I. Deși anul trecut a reușit salvarea cu Dinamo, a ales să plece într-o perioadă de incertitudine, dar nu și-a găsit alt angajament până când tot Dinamo l-a căutat, în luna martie a acestui an.

Însă de data această, Uhrin nu va sta foarte mult timp fără echipă. Conform Digisport, Uhrin s-a înţeles cu Karmiotissa Pano Polemidion, echipă care a terminat pe locul 1 în liga secundă din Cipru, cu 63 de puncte obţinute în 30 de etape, la fel cu Nea Salamis, şi a promovat. El urmează să semneze un contract pe un an cu opţiune pentru încă unul.

Uhrin a primit foarte multe critici din partea fostilor elevi dupa retrogradare, fiind vizat de toti cei care au oferit declaratii in presa:

,,Trebuia să rămână Stoican! Uhrin n-a făcut nimic! Mai mult am pierdut cu el. Nu lucra tactic, la antrenamente, nu vorbea cu jucătorii, nu știa să-i motiveze. Nimic! Trebuia să rămână Stoican. Toți am vrut asta, mai puțin DDB, din ce-am înțeles. Toți jucătorii, absolut toți, vreo 35, și ăia care jucau, și ăia care nu jucau, îl iubeau pe Flavius, toți erau fericiți cu Stoican. Și vezi că Stoican a prins toate meciurile grele la începutul anului, a avut ghinion. Cu el mergeam mai bine în play-out și la baraj.

Păi noi nu știam ce jucăm! Suporterii au crezut că Uhrin va face miracole, au crezut că e Mesia. Din ce-am înțeles, din ce-am citit, Zăvăleanu și Mureșan nu au dorit schimbarea, ci doar DDB. Uhrin, de când a venit, a zis că pregătim barajul. Iar după fiecare eșec, spunea: „Nu știu eu, întrebați jucătorii!”. Pe bune?! Dar, tu, antrenor, ce faci? Ce-ai făcut? Spunea într-una: „Jucătorii, jucătorii”. A spus: „Suporterii au avut o ședință cu jucătorii”. Păi, tu unde erai? Din primul moment de când a sosit, Uhrin a avut 3-4-5 jucători pe care nu i-a schimbat și dacă evoluau într-un picior. Schimbă-l, frate, dacă joacă slab! El a pregătit doar 7-8 jucători pentru baraj, a fost o alegere neinspirată”, Mirko Ivanovski.

,,Noi, jucătorii, am vrut să rămână domnul Stoican. I-am zis să stea cu noi, chiar și domnul Mureșan era pe aceeași linie. În primul rând, domnul Stoican este român și cunoștea foarte bine nucleul de jucători. El se baza mai mult pe jucătorii români, nu pe străini, ca domnul Uhrin. Acesta a avut diverse clinciuri cu toți jucătorii. Sunt de părere că nu s-a pliat pe ceea ce ar fi fost nevoie la noi, la Dinamo.

Să știi că nu m-am certat cu el, să nu se înțeleagă așa ceva, dar am avut cu toții contre cu dânsul din punct de vedere tactic. Făcea niște alegeri nepotrivite, avea jucătorii lui pe care, indiferent ce s-ar fi întâmplat, nu i-ar fi scos din echipă, pe când noi, românii, eram văzuți mai prost, cum s-ar spune. A făcut multe improvizații de când a venit, jucători care nu evoluau pe posturile lor, ați văzut și voi. Uite, la ultimul meci, era 1-1 cu „U” Cluj, îl scoate pe Cosmin Matei, număr 10, și introduce un mijlocaș central mai defensiv. Nu poți, la rezultatul acela, să scoți ofensiv, care îți mai creează ceva, o fază, o ocazie, o pasă și să bagi defensiv”, a spus Alexandru Răuță in interviul din Playsport.

loading...
Articolul precedent
Articolul următor
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

80,000FaniÎmi place
13,500AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare