Absențe în derby

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește de meciul cu Fcsb de duminică seară, de pe stadionul Dinamo.

Un meci foarte important pentru echipa noastră, care este obligată în această perioada să obțină cât mai multe puncte, astfel încât să începem să avem mai multe șanse pentru evitarea retrogradării. Însă Flavius Stoican nu are momentan un lot foarte ofertant, mai ales când sunt și absente.

Din ultimele informații, Flavius Stoican nu se va putea baza pe Cătălin Carp în meciul cu Fcsb, deși se credea inițial că accidentarea nu este atât de gravă, el va lipsi cel puțin 10 zile de pe teren, astfel că în mod normal nu va evolua nici la Botoșani. Din păcate, meciul amical cu Farul a lăsat mai multe ”victime”, deoarece nici Andreas Mihaiu nu a fost nici măcar în lot în meciul amical cu Popești Leordeni, astfel încât nu va putea evolua nici el duminică seară.

Vestea bună ar fi că Jonathan Rodriguez poate evolua împotriva celor de la Fcsb, a fost utilizat 45 de minute în meciul cu Popești Leordeni, dar Flavius va decide la ora de start a partidei dacă va fi folosit sau nu.

„Chiar dacă la Piteşti s-a greşit împotriva noastră, eu nu cred că a fost cu intenţie, iar acum mă bucur că acest derby va fi de arbitrat de arbitrul cel mai bine cotat şi asta se va vedea, că meciul se va lăsa liber, să nu mai vedem fault la fiecare adiere de vânt. Dacă e fault, să se dea fault, dar să fie un spectacol.

Important e ca ritmul de joc să nu fie întrerupt de faulturi, să fie spectacol şi cine e mai bun să câştige. Ei au, într-adevăr, jucători valoroşi, sunt favoriți. Nu e un lucru îmbucurător ca Dinamo să fie pe locul acesta, nu mă gândeam la asta, dar acum nu avem nimic de piedut.

Orice punct ne dă moral şi încredere, atmosfera e foarte bună, deja începem să fim o echipă, nu doar individualităţi. Acum vreau să nu ne mulţumim numai cu asta, ci să avem şi rezultate, pentru că, la meciul de la Piteşti, am văzut o atitudine bună, momente bune, dar am făcut greşeli.

Şi vreau să facem mai puţine greşeli, să nu ne gândim că arbitrul ne-a anulat un gol. Dacă o facem, cu siguranţă vom avea câştig de cauză. Cu FCSB, sigur se vor mai face greşeli, dar eu şi oamenii din tribună trebuie să-i încurajăm”, a spus Stoican despre meciul cu Fcsb.

loading...

Lasă un răspuns