Absență importantă la meciul cu Brașov! Ce se întâmplă cu Dani Iglesias

Stiri Dinamo

Scris de:

Dinamo se pregătește în această săptămână pentru ultimele două meciuri ale anului competițional.

Primul și cel mai important duel este partida cu Brașov din campionat, o adevărată finală pentru echipa noastră, care are doar o singura variantă, victoria, orice alt rezultat ne scoate total din lupta pentru play-off. Avem în continuare șanse datorită rezultatelor indirecte înregistrate în runda care s-a încheiat aseară, dar trebuie să ne ajutăm și singuri.

Dinamo nu s-a putut baza pe Dani Iglesias la ultimul meci, din păcate mijlocașul iberic a fost lovit puternic în partida amicală cu Gloria Buzău și nu a putut fi recuperat la timp pentru meciul cu Iași. Din fericire, acum sunt semnale că poate evolua sâmbătă la prânz, la Brasov. Dani Iglesias s-a antrenat și astăzi cot la cot cu jucătorii, dar este prematur de spus dacă va putea juca sâmbătă, decizia urmând să fie luată de Ovidiu Burcă.

Din păcate, un jucător cu siguranță nu va evolua sâmbătă, acesta fiind Gorka Larrucea. Mijlocașul iberic a primit în meciul de tristă amintire de la Iași, al patrulea cartonaș galben al sezonului și va fi suspendat automat pentru duelul cu Brașov. Gorka,care are printre cei mai buni parametrii fizici dintre jucători, a efectuat mai multe exerciții alături de preparatorul fizic, rămâne de văzut cu cine va fi înlocuit Gorka, cum va gândi Ovidiu meciul.

Burcă nu renunță la play-off!

,,Nu trebuie să arătăm așa, o echipă care vrea să promoveze trebuie să aibă agresivitate și personalitate, noi nu am avut asta. Fiecare poate să își exprime punctul de vedere, eu nu trebuie să mă uit după ce spun alții, eu știu când echipa joacă bine sau nu. De când am venit la echipă, m-a interesat să avem un joc consistent, nu doar rezultatele. Nu pun rezultatele înaintea unui joc consistent, eu sunt aplecat către procesul de dezvoltare al unei echipe, mai ales în situația în care ne aflăm noi aici.

Rezultatul este o consecință a unui joc bun, dacă jocul nu are consistență, se poate întâmpla să și câștigi, dar rar.

,,Știți că am mers pe sârmă de când am venit aici, am simțit că echipa a făcut un progres, înfrângerile fac parte din procesul de dezolvtare al unei echipe, când faci o analiză corectă, înveți mai multe din înfrângeri.”

,,Sunt primele trei luni de zile ale unei echipe noi, cu un antrenor nou. Ca să faci față unei presiunii, să ai bugetul Iașiului, jucătorii, atunci am fi putut face față și noi presiunii. Am făcut un meci mai puțin bun, am avut și noi câteva ocazii, a fost încrâncenare, mai puțin detaliu tehnic, mai multă luptă. E mult spus că nu am făcut față presiunii.

E strânsă lupta pentru play-off și eu cred că se va duce până în ultimele minute, până în ultima etapă. Noi jucăm doar meciuri cruciale, au importanță toate punctele puse în joc, mai ales în situația în care suntem. Nu poți să construiești ceva durabil în două luni, după ce alții au distrus clubul asta în ani. Nu îmi cereți mie asta, încercăm să îl aducem în elita fotbalului, pe niște valori și principii pierdute. Am făcut un meci prost, mergem 8 ore înapoi cu autocarul, mergem la Brașov să câștigăm.

Ce se întâmplă cu tragerile de timp în fotbalul românesc, dar mă uit și eu la Campionatul Mondial, văd 10-15 minute de prelungiri. Sunt curios să văd câte minute efectiv de joc. Cum vrem să creștem nivelul fotbalului? Eu nu o să fac asta niciodată, sunt de acord că o echipă trebuie să folosească toate mijloacele, dar trebuie adaptat. Eram curios să văd 10-15 minute de prelungiri, s-au dat 5 din care s-au jucat 2 minute și jumătate.

Eu am venit aici și mi-am asumat o situație, nu am promis că promovăm, că o să câștigăm campionatul, am promis că voi face o echipă care să se bată pentru play-off. Am pierdut după 8 etape, fac parte din proces, echipa nu a arătat cum mi-aș fi dorit. În orice victorie sunt și lucruri rele, în orice înfrângere sunt și lucruri bune. Meciul de la Brașov e foarte important, trebuie văzut cum terminăm partea asta a sezonului, trebuie să lăsăm o impresie bună. ” a declarat antrenorul lui Dinamo după meciul cu Iași.

loading...

Lasă un răspuns