,,Abia aștept să joc în noile mele culori”

Stiri Dinamo

Scris de:

Lamine Ghezali a semnat miercuri un contract cu Dinamo, alături de un alt francez, Quentin Bena.

Lamine Ghezali este un jucator cu un C.V. foarte interesant, avand si cateva meciuri in prima liga franceza. Acesta vine sa joace in banda si a transmis un mesaj dupa transferul la Dinamo. Ghezali s-a arătat extrem de încântat de transferul la Dinamo.

”Sunt foarte fericit că am semnat cu acest mare club istoric, Dinamo București din România. 

Sunt foarte mulțumit că am ajuns la un club urmărit de generații de suporteri care au creat aici o fervoare mitică. Abia aștept să joc în noile mele culori! Doar Dinamo București – Luptăm pentru glorie”, a scris atacantul francez pe Instagram.

Cine sunt cei doi jucători transferați de Dinamo

După meciul cu Oțelul Galați, administratorl special al clubului, Vlad Iacob, anunța faptul că vor veni câțiva jucători în această săptămână.

O declarație care a fost puțin luată în derâdere de fanii dinamoviști, dar ieri au venit confirmările, avem doi jucători noi pe care Burcă se poate baza. La prima vedere, doi jucători cu C.V-uri foarte interesante, mai ales pentru nivelul ligii secunde.

În primul rând, deși s-a discutat mult despre probleme defensive, Dinamo a adus un jucător ofensiv, unde s-a văzut și ieri că avem nevoie de calitate. Lamine Ghezali evoluează pe postul de mijlocaș de bandă, în special în partea dreaptă, un transfer interesant, în condițiile în care acolo evoluează Bordusanu, dar este clar că avem nevoie de un plus de valoare.

Jucători crescut de Saint-Etienne, pentru care a evoluat în prima liga franceză, Ghezali a mai evoluat și la nivel de liga secundă, dar și al treilea eșalon în Franța. Nu putem spera decât că va fi un transfer la fel de interesant precum cel al lui Balthazar Pierret din iarna trecută.

Mijlocaș ofensiv, 23 de ani împliniți luna trecută, pe 6 iulie, Lamine Ghezali și-a început cariera la Academia de juniori a clubului Saint-Etienne. A jucat pentru Saint-Etienne U19, Saint-Etienne B și a debutat în Ligue 1 pentru prima echipă a francezilor în 2017. Fost internațional U17 și U18 al Franței, noul jucător al echipei noastre a mai evoluat, sub formă de împrumut, pentru Chateauroux și Lyon La Duchere.

8 meciuri și un gol are Lamine Ghezali pentru Saint-Etienne în prima ligă a campionatului francez. Ultimul meci jucat de Lamine Ghezali în Ligue 1 pentru prima echipă a celor de la Saint-Etienne a fost cu Lens, 1-2 în luna ianuarie a acestui an.

Din punct de vedere defensiv, Dinamo a arătat foarte rău cu Otelul și avem nevoie de un plus de calitate, de experiență. Deloc surprinzător, a fost transferat și un fundaș central ,ceea ce s-a cerut de mult timp, mai ales că în această vară au plecat foarte mulți jucători din compartimentul defensiv. Quentin Bena de 24 de ani, 1.85 înălțime, poate evolua atât ca fundaș central, dar și ca mijlocaș la recuperare, un alt post cu probleme. Acesta a evoluat doar pentru Niort în Franța și are 40 de meciuri în liga secundă franceză, un campionat puternic.

Fundaș central sau mijlocaș defensiv, născut pe 11 mai 1998, Quentin Bena a început fotbalul la Chatellerault și, la 15 ani, a făcut pasul la Academia clubului Chamois Niortais. A jucat în carieră pentru Niort U19, Niort B și, în Ligue 2, pentru prima echipă a francezilor de la Niort.

40 de partide a adunat Quentin Bena pentru Niort în Ligue 2, a doua divizie a campionatului francez. A mai jucat două meciuri în Cupa Franței și 5 în Cupa Ligii.

loading...

Lasă un răspuns