AcasăEditorialA venit Cupa in Stefan cel Mare

A venit Cupa in Stefan cel Mare

Dinamo a intalnit astazi Fcsb in finala Cupei Romaniei. 

Oaspetii incep tare acest mesi si chiar in primul minut au o ocazie mare, la olovitura libera din lateral stanga, mingea loveste bata portii aparata de Fara.

Dinamo riposteaza in miutul 7, cand Liviu Gheorghe insista la o minge, Ricardo Grigore paseaza bine spre Moldoveanu, sutul este insa respins de portarul Ducan. Dinamo pune stapanire pe joc si in minutul 10, o minge pasata bine de Lobgher ajunge la Vasile,dar acesta trage in bratele portarului de la fcsb,

Fcsb a fost si ea periculoasa in minutul 15, Miselaricu greste o pasa la marginea careului de 16 m, sutul celor de la fcsb este respins cu greu de Fara, aflat la prima interventie buna. Tot oaspetii sunt periculosi 3 minute mai tarziu, la o lovitura libera de la 25 de metrii, lovitura respinsa in lateral de portarul nostru. Este perioada in care fcsb a echilibrat jocul, Dinamo isi gaseste cu greu cadenta.

Pericol mare in minutul 29, o actiune periculoasa a oaspetilor este stopata de transversala portii lui Fara, este  doua bara a celor de la fcsb in primele 30 de minute. Dinamo domina steril, iar fscb are ocaziile in aceasta parte a jocului.Inevitabilul se produce in minutul 35, fcsb inscrie dintr-o lovitura de colt la care apararea noastra a gafat in lant.

Pauza, si fcsb conduce cu 1-0, Dinamo avand o repriza foarte slaba.

Dinita schimba la pauza, Ekrem Oltai intra in locul lui Miselaricu, acesta din urma cu o prima repriza foarte slaba. Dinamo incepe bine repriza secunda, la primul corner Dinamo, rateaza din pozitie ideeala. Este momementul in care suporterii Sibiului incep sa incurajeze echipa noastra. 

Dinamo rateaza din nou un minut mai tarziu Geani Cretu nereusind sa inscrie din apropiere.  Minutul 53 aduce o faza controversata, la o patrundere in careu, portarul adevers intra tare in juctorul nostru dar arbitrul nu fluiera  nimic. 

GOOOOOLLL DINAMOOO, minutul 60, Robert Moldoveanu finalizeaza dupa o faza excelenta creeata de Ricardo Grigore, cel care a driblat la marginea careului si a oferit o pasa superba pe culoar. 

Dinamo rateaza desprinderea in minutul 63, Longher fiind foarte aroape de a relua in gol o centrare a lui Demici. Minutul 68 , o noua schimbare la Dinamo, Alin Lazar a intrat in locul lui Longher. 

Meciul intra intr-o perioada de acalmie, Dinamo domina teritorial, dar nu mai are forta de patrundere. Dinita muta din nou in minutul 82, Geani Cretu este inlocuit cu Valentin Rogojan.  

 Fcsb este periculoasa in minutele de prelungiri, un sut de la 25 de metrii este respins in corner cu greu de Fara. este ultima ocazie a unui  meci care se termina le egalitate. 

Finala se decide in urma loviturilor de departajare. 

Dinamo castiga CUPA ROMANIEI in urma loviturilor de departajare.

loading...
Articole similare

RADIO DINAMO PATREON

- Advertisment -spot_img

SUNTEM PESTE TOT

82,000FaniÎmi place
15,100AbonațiAbonați-vă
- Advertisement -spot_img
- Advertisement -spot_img

Cele mai populare