A beneficia sau nu de sanse egale

EditorialStiri Dinamo

Scris de:

Dinamo are de departe cea mai incerta situatie dintre toate echipele din Liga I.

Soarta echipei noastre va fi decisa in Adunarea Generala de joi, 30 iulie. Pana atunci, avem de asteptat rezultatele retestarilor. Oamenii de fotbal cer ca editia 2019/2020 a Ligii I sa se incheie pe teren. Chiar si Bogdan Balanescu in discutiile purtate cu Justin Stefan, a spus ca vrea ca Dinamo sa isi apere pe teren dreptul de a participa in Liga in sezonul urmator. Dar se poate realiza acest lucru, in conditii de egalitate pentru toate formatiile?

Si eu militez ca echipa noastra sa isi castige dreptul pe teren de a evolua in sezonul urmator al Ligii I, dar cer sa se intample acest lucru beneficiind de aceleasi conditii precum restul formatiilor. Observ de la zi la zi cum protocolul semnat inainte de reluarea competitiei nu este respectat si este aplicat arbitrar, in functie de interese. Iasiul are un caz pozitiv in lot si desi s-ar fi impus ca echipa sa nu fie programata, la 24 de ore mai tarziu evoluau. La noi s-a facut un exces de zel, poate din dorinta de a da un exemplu. Dar s-a exagerat teribil si asta a pus in pericol sezonul.

Ba mai mult, aflu cu stupoare din comunicatul celor de la CFR, faptul ca toate testele efectuate la clinica “Regina Maria” au fost de fapt negative. Nu pot spune cu certitudine ca este adevarat, dar este un mare semn de intrebare dat fiind faptul ca la cateva zile distanta toate au iesit negative. Undeva s-a comis o mare eroare si ma intreb daca nu s-a intamplat si in cazul nostru la fel?

Revenind la latura fotbalistica, pentru a beneficia de sanse egale, ar insemna ca Dinamo sa dispute nu mai putin de 7 meciuri in mai putin de 2 saptamani, ceea ce este imposibil. Mai adaug faptul ca avem si doua saptamani de pauza si izolare, chiar si pentru jucatorii care erau sanatosi. Ai avea nevoie de macar 10 zile pentru a te pune cat de cat la punct fizic, sa ajungi la un ritm de joc decent.

Putea fi vorba si de alta echipa, mi s-ar fi parut la fel de corect ca orice formatie sa beneficieze de sanse egale in fata unui virus care provoaca daune in toate zonele societatii, nu doar in sport. Dinamo nu beneficiaza de egalitate de sanse raportat la celelalte formatii din Liga I. Cred ca cel mai corect ar fi ca joi sa se decida oprirea play-outului, pentru ca deja nu mai are sens ce se intampla, nu reprezinta o prioritate si cred ca nu are rost sa fie pus in pericol si sezonul urmator, care ar incepe tot in luna august.

Cred ca se poate ajunge la un consens si din sezonul urmator, in urma unui protocol bine pus la punct, respectat de toate formatiile si mult mai riguros stabilit, sa putem avea un campionat capabil sa fie dus la bun sfarsit. A fost un esec ceea ce s-a intamplat acum, unul care trebuie asumat, din care trebuie invatat. Dinamo nu cerseste mila nimanui, Dinamo doar cere sa beneficieze de aceleasi conditii precum celelalte formatii din Liga I, atata tot.

loading...

Lasă un răspuns