Jurnal de Kielce: Aproape în efectiv complet! Primul antrenament al lui Martin Pascual

Credit foto: dinamo1948.club

Dinamo își continuă pregătirile în cantonamentul din Polonia, sub comanda lui Nuno Campos.

Așteptăm tragerea la sorți a programului noului sezon din SuperLigă, următorul meci de pregătire, dar și valul de caniculă care se anunță în această parte a Poloniei în zilele următoare. Temperaturile încep deja să crească, iar condițiile de antrenament devin tot mai solicitante. Nu este ușor să te pregătești pe o asemenea căldură, însă astfel de perioade fac parte din pregătirea unei echipe care își propune să fie la un nivel ridicat odată cu startul sezonului.

Vestea bună este că lotul începe să se completeze. La antrenamentul de joi și-a făcut apariția și Martin Pascual, noul fundaș central al echipei. Era un transfer de care Dinamo avea mare nevoie, mai ales după plecarea lui Boateng și în condițiile în care, alături de Matteo Duțu și Stoinov, singurele variante din centrul defensivei erau tinerii Fudulache și Toader, încă lipsiți de experiență la nivelul SuperLigii.

Pascual a efectuat o ședință individualizată de pregătire, sub supravegherea preparatorilor fizici Mădălin Udrea și Brian van der Steen. Fundașul spaniol a făcut exerciții de activare, alergări ușoare și câteva ture de teren, urmând ca stafful să stabilească în perioada următoare ritmul în care va fi integrat complet în programul echipei.

O altă veste importantă este că Dinamo se apropie de un lot complet din punct de vedere medical. Așa cum v-am anunțat în exclusivitate, Alberto Soro s-a recuperat după accidentarea la umăr și se antrenează la intensitate maximă alături de colegi. Spaniolul pare pregătit să aibă un rol important în sistemul lui Nuno Campos, cel mai probabil în spatele atacanților. Azi mai e de asteptat un transfer!

Și Andrei Mărginean, respectiv Cristi Mihai, se pregătesc fără restricții, astfel că, în acest moment, singurii indisponibili rămân Karamoko și Raul Opruț. Dacă în cazul lui Opruț se cunoștea încă de la finalul sezonului că accidentarea la aductori îl va ține o perioadă mai lungă departe de teren, situația lui Karamoko este în continuare neclară. Atacantul acuză încă dureri și, cel puțin deocamdată, nu pare aproape de revenirea la antrenamentele colective.

Și, ca să fiu puțin ironic, poate că odată cu venirea a încă doi atacanți va apărea și concurența de care este nevoie pe acest post si va reveni brusc la antrenamente. Poate atunci vom vedea și o altă reacție din partea lui Karamoko. Sigur, este doar o observație, iar timpul va spune dacă se confirmă sau nu.

Cert este că, în acest moment,  Pop rămâne principala soluție pentru postul de atacant central, iar la antrenamente Nuno Campos îi testează în acea zonă și pe Musi, dar și pe Ianis Țarbă. În lot se mai află și Vadym, respectiv Rotund, însă este greu de crezut că vor reprezenta soluții importante pentru ofensiva lui Dinamo în noul sezon.

Astăzi urmează încă o zi de pregătire, iar sâmbătă, de la ora 18:00, Dinamo va disputa al doilea meci amical din cantonamentul de la Kielce, împotriva celor de la Motor Lublin. Partida va fi transmisă pe 48TV, iar noi vom reveni cu toate informațiile înaintea jocului.