post

Viitorul-Dinamo: Fotbalul ne pedepseste! Cand ne invatam lectia?

Sunt anumite lucruri pe care nu le inteleg referitor la ce joaca Dinamo. Toata lumea astepta un meci spectaculos in aceasta seara, dar acesta nu a avut loc, deoarece Dinamo a avut o atitudine greu de inteles in repriza secunda si fotbalul ne-a pedepsit pe merit. Am avut din nou un avantaj fragil si l-am pierdut dupa ce am preferat sa ne aparam cu toti oamenii in propria jumatate inca din startul reprizei secunde. 

Viitorul a inceput mai bine meciul si a avut cateva ocazii importante in primele minute.  Ocazie uriasa in minutul 4, dupa o pasa excelenta a lui Brandan in spatele fundasilor.  Minutul 6 sut al lui Lazar respins de Rimniceanu, dupa o pendulare scurta.  Ocazie uriasa a celor de la Viitorul, Branescu scoate incredibil dupa un sut din 6 metri al lui Coman, insa a fost offside in prima faza.  Primele 15 minute au apartinut celor de la Viitorul, care au avut posesia, Dinamo mai mult reactiva, dar fara reusite in afara de sutul de la distanta al lui Lazar.

Contrar cursului jocului, Dinamo a deschis scorul prin Lazar, dupa o pasa venita de la Hanca. Excelenta forma mijlocasului dinamovist, ajuns la 5 reusite in acest sezon.  Hent al lui Maric dupa un sut al lui Razvan Marin, lovitura libera si bara al lui Iancu. Branescu nu a avut nicio reactie la sutul lui Iancu, a fost total surprins de traiectoria balonului. Am avut ceva tentative de contraatac,  judecate insa prost de baietii nostri, lipsa unui om de viteza, dar si de ultima pasa. Patrick a avut sansa de a ramane in pozitie de 2 contra 1, dupa ce Azer s-a luptat eroi pentru o minge, dar tanarul mijlocas a judecat prost faza.

In repriza secunda, constantenii au dominat clar meciul si Dinamo a preferat sa se apere extrem de jos. Coman a sutat dupa ce i-a luat fata lui Romera, Branescu scoate foarte bine de sub bara. Iese Patrick si Rotariu  in minutul 55, dupa ce am inceput destul de slab repriza secunda. Insa Dinamo nu a reusit in primele 15 sa iasa din propria jumatate si constantenii au avut foarte multe faze fixe in zona careului nostru. Viitorul a fortat si mai mult, introducand un atacant, pe Nimely in locul lui Purece. Prima actiune a avut loc in minutul 65, cand Rotariu reluat din mijlocul careului peste poarta. Romera a mai avut o scapare la cateva minute, cand l-a scapat pe Stoica din marcaj, dupa ce a gresit in prealabil si la sutul lui Coman din primele minute ale reprizei secunde.

In incercarea de a redresa situatia de la mijloc, Andone l-a introdus pe Palic in locul lui Romera si Hanca a devenit fundas dreapta. Totodata, fundasul spaniol avea si cartonas galben obtinut in prima repriza. Ocaziile nu au venit, insa Palic a reusit sa mute linia defensiva mai sus si Dinamo a avut posesia si am tinut departe jucatorii constanteni. Lazar a fost singurul care a cadrat doua suturi in repriza secunda, insa au fost ambele destul de modeste si retinute fara probleme de Rimniceanu.

Dinamo a profitat si de faptul ca Viitorul nu a avut puterea necesara de a forta in atac dupa minutul 65. Popa a intrat in minutul 80, Andone sperand ca ar putea surprinde Viitorul prin viteza acestuia.  Chitu a dat cu capul insa pe langa dupa o recentrare in centrul careului. A fost un semnal de alarma, dupa o faza balbaita in careu, Dinamo primeste un gol stupid si este pedesita pentru atitudinea de echipa mica din repriza secunda. A cata oara insa in acest sezon Dinamo se retrage nepermis si lasam adversarul sa vina peste noi? Este de neinteles atitudinea din repriza secunda si aici avem mult de lucrat, deoarece asta nu e atitudine de echipa ce doreste sa se bata la campionat. Asa cu siguranta nu o putem face. Nu putem sa ne bazam pe un avantaj fragil obtinut la capatul unui joc modest si sa incercam contre extrem de sterile. 

Dinamo a trait in acest meci prin Lazar, care a fost de departe cel mai bun jucator al echipei noastre. Foarte bun si Hanca in prima repriza la mijloc, a avut cateva actiune foarte frumoase, centrari de calitate. Din pacate, Patrick nu a profitat de sansa, a avut in prima repriza o actiune ce putea inchide meciul, dar a preferat sa finalizeze singur ca la liga a-III-a. Am primit din nou gol dupa faza fixa si fotbalul inca o data ne-a pedepsit. In final, trebuie sa spun ca e clar ca nu ne putem baza doar pe Nemec, si-a arat limitele, nu spun ca este modest, nicidecum, are calitati foarte bune, insa care nu pot fi puse in valoare atunci cand te aperi si speri doar la contre.

loading...

Leave a Reply