post

VIDEO: Lectie de contraatac la prima reusita. Repriza foarte buna a lui Dinamo

Dinamo s-a deplasat la Brasov cu gandul de a profita de rezultatele inregistrate in aceasta etapa, pentru a se apropia de pozitiile ce asigura prezenta in play-off. 

Dinamo a inceput in formula:  Penedo – Romera, Nedelcearu, Katsikas, Oliva – P. Anton, St. Filip – Hanca, Rivaldinho, Salomao – Nemec

Rezervele echipei noastre: Branescu, Dudea, Moldoveanu, Maric, Nascimento, Bokila, Corbu    

Minutul 2 a adus prima ocazie la poarta covasnenilor, Filip a sutat puternic de la 30 de metri, dar mingea a trecut putin pe langa poarta, un prim semnal ca Dinamo vrea sa forteze obtinerea tuturor punctelor puse in joc. In primele minute Dinamo a fost la conducerea ostilitatilor.

Gazdele au adus pentru prima data mingea in jumatatea noastra in minutul 7, Huiban a centrat din dreapta, dar Romera a respins bine din fata lui Patrick Petre. 

Adam Nemec a reusit intr-un final sa sparga gheata in minutul 8, a marcat al treilea gol in campionat dupa o faza care nu anunta mare lucru. Rivaldinho a trimis pentru Hanca care l-a gasit excelent pe culoar pe Nemec, o deschidere rapida de scor pentru Dinamo. Un moment important pentru slovac, care a traversat o perioada modesta din punct de vedere al eficacitatii.

Salomao a avut o ocazie foarte buna in minutul 15, portughezul a primit o poasa buna de la Filip, Fejer a iesit la intampinare la marginea careului, dar lobul s-a dus pe langa.

Sepsi a avut o sansa uriasa, Patrick a executat excelent o faza fixa in minutul 23 si Thiaw singurul in careul nostru,a reluat pe langa cu capul, o faza la care ne-am aparat extrem de prost.

Cei de la Sepsi au continuat sa preseze, o evolutie modesta a noastra dupa ce am deschis scorul, am cedat initiativa pentru cateva minute. Ai nostri au simtit ca nu mai tin de minge si au reluat atacurile, Salomao fiind aproape sa marcheze direct din corner. De altfel, Dinamo a avut multe faze fixe, iar Nedelcearu a dublat avantajul echipei dupa o centrare buna a lui Hanca, care a avut doua assisturi in primele 30 de minute. Trebuie sa recunoastem ca Nedelcearu a avut si o doza de noroc la gol, dar e imbucurator sa vedem ca Dinamo reuseste sa marcheze din faze fixe.

Patrick Petre a profitat de o gafa uriasa in defensiva noastra, Oliva a pierdut mingea nepermis la marginea careului, iar sutul sau excelent a fost putin deviat de Penedo in bara, foarte buna evolutia lui Patrick. Dinamo a reusit insa sa pastreze avantajul de doua goluri si sa ia o optiune serioasa pentru toate punctele puse in joc. Totusi, trebuie mai multa atentie in defensiva, in special pe partea lui Oliva.  

loading...

Leave a Reply