post

Gabriel Torje se pare ca intr-un final a gasit o formatie unde se simte bine si poate arata de ce este in stare, dupa cateva sezoane mai putin reusite.

In ultima runda din Turcia, formatia lui Torje, Karabukspor, a reusit sa castige cu 1-0 disputa cu Kayserispor, formatia antrenata de Marius Sumudica, iar golul victoriei a venit chiar din partea fostului mijlocas dinamovist. Acesta a punctat in minutul 77, iar formatia sa a reusit sa obtina trei puncte extrem de importante. Karabukspor a iesit din zona retrogradarii ca urmare a victoriei, avand in acest moment 8 puncte dupa 8 meciuri, totusi destul de putin. Celalalt dinamovist, Gicu Grozav a fost titular si inlocuit in minutul 74.

Chiar daca formatia sa nu se descurca prea bine in campionat, Torje traverseaza o perioada foarte buna si in curand nu va mai fi ignorat de la echipa nationala. In 8 meciuri, a reusit sa marcheze de trei ori si sa ofere si doua assisturi, fiind unul din cei mai bun jucatori ai echipei antrenate de Anthony Popovic. Gicu Grozav s-a adaptat si el in Turcia, avand pana acum 2 goluri in 7 meciuri.

Gabrile Torje nu a fost la nivelul asteptat in ultimii ani, Udinese nu s-a bazat pe mijlocasul transferat de la Dinamo, iar el a tot fost imprumutat la diverse formatii. Cea mai slaba perioada a fost cea de la Terek, iar in iarna s-a discutat chiar de posibilitatea ca el sa ajunga la Dinamo sub forma de imprumut. Nu s-a ajuns la o intelegere, deoarece rusii cereau transfer definitiv, iar Torje se simte foarte bine in Turcia in acest moment.