post

VIDEO: Cine este Adam Nemec, noul atacant al echipei noastre

In general in Liga I este un profil destul de clar al jucatorului strain care vine sa joace aici, il putem contura cu usurinta. Insa atacantul slovac Adam Nemec cu siguranta nu se incadreaza in acest profil si acest transfer in mod normal trebuie sa aduca un mare plus de valoare atacului nostru, C.V-ul fiind graitor in acest sens. 

Nemec a debutat in fotbalul mare la Dubnica in 2002, unde a marcat 8 goluri in 19 partide. A urmat pasul la o echipa puternica a Slovaciei in acea perioada, MSK Zilina, o mai veche cunostinta si a noastra, fiind campion cu Zilina. Intre 2004 si 2007, a evoluat in 75 de partide si a marcat 25 de goluri. A urmat trecerea in Vest.

La Aue, in liga secunda germana a marcat 10 goluri si a oferit 7 assisturi, fiind remarcat de Genk din Belgia, unde nu a avut o perioada prea prolifica, marcand doar 4 goluri in 21 de partide. A urmat revenirea in liga secunda Germana, la Kaiserslautern, unde datorita unor accidentari suferite pe parcursul celor doi ani, nu a reusit sa impresioneze, marcand 9 goluri in 61 de partide.

La Union Berlin a avut o perioada mai buna, marcand 14 goluri in 60 de partide, o formatie mai modesta din liga secunda, de aceea sunt cifrele mai bune. Aceea a fost ultima perioada buna pentru Nemec, care a schimbat continentul, semnand cu New York City FC. Nu a reusit sa se adapteze in MLS, in 9 partide nereusind sa marcheze vreun gol sau sa ofere vreun assist. Cu cateva ore inainte de incheierea perioadei de mercatto, a semnat cu Willem Tilburg din Eredivisie, dar nici aici nu a reusit sa marcheze in 10 dispute.

Jucator de nationala

Nemec a fost prezent alaturi de nationala Slovaciei la turneul final din Franta, unde a evoluat in 2 partide. In 24 de dispute are 6 goluri la nationala si a contribuit serios la calificarea Slovaciei la Euro, fiind autor a trei goluri in campania de calificare.

Am cateva semne de intrebare cu privire la forma lui din ultimii ani, cand a avut cateva sezoane modeste, nereusind sa se impuna, plecand tot timpul de la echipele unde semnase, inainte de a finaliza contractul. Insa faptul ca a evoluat la nivel inalt imi demonstreaza ca are calitate si sper sa fie un jucator util in ofensiva noastra subtire.

https://vimeo.com/110532240

OFICIAL. Adam NEMEC la Dinamo

loading...

Leave a Reply