post

VIDEO: Atacant din Italia, pe lista lui Dinamo

Echipa noastra cauta in aceasta perioada sa aduca jucatori, s-a vazut si in partida de ieri ca suntem descoperiti si trebuie adusi cel putin 5 jucatori in urmatoarea perioada. 

Astazi s-a aflat faptul ca Alexander Cristovao este pe lista lui Dinamo si va semna cu Dinamo, daca totul va fi in regula la vizita medicala, dar se pare ca Rednic are mai multi atacanti pe lista lui.

Presa din Italia, mai exact site-ul tuttopisa.it, anunta faptul ca Iacopo Cernigoi a fost propus lui Dinamo si poate ajunge la echipa noastra in urmatoarea perioada. Nu putem confirma momentan informatia, mai ales ca lui Rednic i-au fost propusi o serie de atacanti.

Atacantul in varsta de 24 de ani a fost crescut de AC Milan, pentru care a si evoluat la nivel de juniori, dar ulterior la nivel de seniori nu a depasit Serie B. In sezonul 2015/2016 a marcat 16 goluri in liga a patra din Italia, pentru Virtus Verona, iar ulterior a mers in Serie B, la Virtus Vicenza, marcand un singur gol in 24 de prezente. A mai jucat ulterio in Serie C la Paganese Calcio 1926 si Pisa, unde nu a rupt gura targului, sezonul acesta nu a marcat, iar in stagiunea trecuta a punctat de trei ori.

Ramane de vazut daca se va concretiza interesul lui Dinamo pentru atacantul italian, cu siguranta Rednic are o serie de jucatori pe care ii urmareste si speram sa aleaga ce este mai bun. 

Avem nevoie de jucatori! 

Evolutia de ieri per total nu a fost dezastruoasa, desi dupa primele 15 minute, in care nu prea reuseam sa legam mai mult de doua pase si cei de la Hajduk aveau deja 1-0, ma asteptam la un galop de sanatate. Nu a fost asa si am putut remarca cativa jucatori. In prima parte mi-a placut Zenke, desi este bezmetic si pare ca isi iroseste rapid rezervele de energie, cauta de fiecare data o continuare pozitiva a fazei, nu prea il vezi sa paseze in spate, mereu cauta sa creeze ceva, ori sa ajunga in pozitie de centrare, sa scoata o lovitura libera, este genul de jucator care nu iti dispare cate 20-25 de minute pe repriza. 

Ioan Filip a aratat de ce a fost adus de Rednic, este genul de recuperator pe care Dinamo nu l-a mai avut de la Busuladzic incoace, nu e tehnic, dar are personalitate in joc, recupereaza bine si poate fi un plus la mijloc. Asa cum si in mod surprinzator, Kevin Krans mi s-a parut, nu parea genul de jucator care sa fi evoluat in liga a treia din Suedia, dar sigur ca Rednic il va mai testa inainte sa semneze.Naser Aliji pare momentan cel mai important plus, daca Mustoe nu prea a iesit in evidenta, Aliji pare genul de fundas de banda rapid, tehnic, executa si fazele fixe, nu stim inca cat de bine se apara, dar la o prima vedere, pare un plus fata de baiatul care considera transferul la Hermannstadt un pas inainte. 

Desigur, sunt doar cateva impresii, insa o certitudine este ca Dinamo nu este deloc acoperita si avem multe posturi in care trebuie sa aducem jucatori. Tinerii pot fi folositi si in partea a doua a sezonului, dar nu ne putem baza pe ei, sa folosim cate 4-5, mai ales in defensiva, unde erorile se vad cel mai repede. Inainte de plecarea in cantonament am auzit cliseul, “vrem sa avem 95% lotul definitiva”, dar de cate ori nu am auzit asta din partea oficialilor lui Dinamo, fie ca erau Danciulescu, Mutu, Contra, David sau altii. Nu am apasat butonul de panica, dar cred ca trebuie sa urgentam putin lucrurile. Au fost multe experimente ieri, Sorescu a jucat si fundas, dar si mijlocas, Filip a fost fundas si mijlocas, Rednic a incercat doua sisteme de joc, dar trebuie sa avem si jucatori.

Astazi foarte probabil va semna varful de atac,  Alexander Christovao, atacant de 25 de ani, daca totul va fi in regula la vizita medicala. Informatia a fost confirmata de presedintele clubului, Alexandru David, pentru Radio Dinamo1948. Nu are cifre spectaculoase, dar nu este cazul sa dam verdicte, pentru ca Rednic stie de ce are nevoie acolo in fata. Dar nu doar acolo trebuie sa transferam, mai trebuie neaparat si un portar cu experienta, doi fundasi centrali buni, un fundas dreapta si cel putin un mijlocas de banda, mai ales daca se pregateste plecarea lui Diogo Salomao.

Avem fix trei saptamani pana la partida cu Poli Iasi de pe 4 februarie, dar ma gandesc mai degraba la cantonamentul din Turcia, unde mai avem 3 partide amicale, ultima fiind pe data de 23 ianuarie, macar atunci sa fie lotul definitivat in proportie de 90%, cum spunea Danciulescu inaine de plecarea in Turcia, cam astea ar fi asteptarile realiste. Miercuri avem urmatorul amical, cu FC Sion, nu avem momentan informatii daca partida va fi transmisa live, va vom anunta in timp util.

loading...

Leave a Reply