post

Victorie superba a campionilor la Calarasi: Suntem pregatiti de Liga Campionilor

Dinamo a jucat în această seară la Călărași, un loc în care disputele sunt mereu pe muchie de cuțit și tensiunea ajunge la cote extrem de ridicate.

Nici disputa din etapa cu numărul trei din Liga Zimbrilor nu a făcut excepție. Dinamo a a început destul de modest partida, iar Dunărea Călărași s-a instalat la conducere, având și câte patru goluri avans. Totuși, la pauză tabela indica 15-13 pentru gazde, o diferență ce putea fi anulată de campionii noștri. Totuși, în prima repriza defensivă nu a funcționat, de prea multe ori călărășenii au ajuns în situație de 1 contra 1 cu Irimus. Dar așteptam o replică mult mai solidă în actul secund.

Dinamo a intrat mai decisă de la cabine și mult mai sigură în apărare, lucru care s-a resimțit și pe tabelă, iar la jumătatea reprizei, Dinamo a preluat conducerea. În minutul 57, Dinamo a reușit să pună o diferență de 2 goluri, 26-24. Un moment cheie a fost introducerea lui Ștefan Grigoraș, care a apărat două aruncări de la 7 metri și a mai avut și 2 intervenții. A cântărit decisiv intrarea lui. Scorul final a fost 29-24. Dinamo bifează a treia victorie din acest campionat.

M-am bucurat să îl văd pe Boskovic în formă la 9 metri, care a fost cel mai bun marcator cu 8 goluri. De asemenea, Milan Sajin a arătat că este foarte bun și în plan ofensiv, un handbalist extrem de interesant, care ne va putea ajuta la ambele faze ale jocului. Linia de 9 metri a decis acest meci, acolo s-a făcut diferența. Dar să nu uităm și de aportul lui Grigoraș din repriza a doua

Dinamo-Timisoara, sau despre “cum se distruge un vis in 90 minute”