AcasăCS DinamoVICTORIE PENTRU SUPERCAMPIONI! UN NOU TROFEU IN STEFAN CEL MARE!

VICTORIE PENTRU SUPERCAMPIONI! UN NOU TROFEU IN STEFAN CEL MARE!

Dinamo a disputat astazi in sala Polivalenta din Bucuresti Supercupa Romaniei, iar adversara a fost la fel ca si anul trecut Dobrogea Sud, de data aceasta in alta formula, cu Sundovski pe banca.

Dinamo a fost extrem de activa pe piata transferurilor, au fost cateva plecari importante, Mocanu spre exemplu fiind chiar noul pivot al adversarilor de astazi. Fara Mousavi si Heidaridad, Dinamo a folosit toti jucatorii transferati in aceasta vara.

Dinamo a inceput cu Zulfic-Alouini-Kuduz-Savenco-Komogorov-Descat in aparare, Bannour fiind prezent doar pe faza de atac. Dobrogea Sud a marcat prima prin Crnoglavac. Bannour a marcat primul gol oficial in tricoul lui Dinamo in minutul 3. Missaoui a avut prima interventie reusita in minutul 3 la o aruncare a lui Chikovani. O aparare foarte agresiva a constantenilor, dar Bannour a marcat din nou dupa o aruncare superba de la 10 metri, o faza prelungita de atac a baietilor nostri. Mocanu a egalat insa pentru adversari, primul gol impotriva echipei unde a castigat trei titluri de campion.

Zulfic a replicat insa rapid cu o aruncare din zona centrala, Zulfic a revenit in aceasta vara la Dinamo dupa o pauza de doi ani. El a fost in teren la primul titlu din cele 3 consecutive castigate de Dinamo. Kuduz a fost primul eliminat de la Dinamo in minutul 7, iar constantenii au profitat rapid de superioritate pentru a egala la 3. Dar si in aceste conditii, Bannour nu s-a lasat mai prejos si a marcat al treilea gol, inceput mai mult decat promitator pentru interul tunisian venit in aceasta vara. Missaoui arata si el de ce este atat de apreciat in Tunisia, avand o interventie excelenta din postura de 1 contra 1.

Dinamo a gestionat bine perioada de inferioritate numerica, Zulfic marcand din nou, dupa o patrundere in vitez a noului conducator de joc, Alouini. 6-4 pentru Dinamo in minutul 10, dupa o noua pasa luminata a lui Alouini si golul lui Savenco care a facut si faza de atac astazi, in absenta lui Moussavi. Dinamo a marit diferenta la 3 goluri iar scorul a devenit 8-5, dupa doua goluri marcate de Descat si Komogorov. Missaoui a inchis poarta la doua faze consecutive, iar Savenco a avut si el sansa sa marcheze, dar a fost blocat in situatie 1 contra 1, dupa o faza rapida de contraatac.

Anul trecut jocul a suferit in Supercupa, dar Dinamo a fost surprinzator de dezinvolta in primele 15 minute, Bannour si Zulfic au dus diferenta la 4 goluri in minutul 15. Foarte bine a intrat in joc extrema dreapta, tot el marcand si pentru 11-7 un minut mai tarziu. Se intelege foarte bine pe partea dreapta cu Bannour, un alt jucator extrem de interesant.

Arbitrii au exagerat in minutul 19, l-au eliminat foarte usor pe Alouini, care a intarziat o secunda repunerea constantenilor. Dar tot Dinamo a marcat, Savenco a recuperat excelent o minge la 12 metri de poarta noastra, iar Descat a marcat rapid pe contraatac. 12-8 in minutul 20.  Constantenii au luat jucatorii nostri om la om pe superioritate, dar o minge scapata de Sandru a ajuns la Szasz, care a marcat primul lui gol in tricoul lui Dinamo.

Echipa noastra a ratat doua actiuni consecutive prin Alouini si Bannour, care au fost ghiciti de portarul Mitrevski, iar adversarii s-au apropiat la doua goluri pe tabela, moment in care antrenorul a cerut time-out. Au urmat goluri de o parte si de alta, Zulfic si Bannour au marcat, dar si constantenii au crescut ritmul de joc, 15-14 in minutul 27, un singur gol avans pentru Dinamo. Arbitrii au gresit grav in minutul 28, cand nu au acordat un 7 metri clar la o actiune a lui Descat, ce a fost faultat pe aruncare. Bannour a marcat din nou si a obtinut eliminare la 15-15, astfel ca DInamo a terminat repriza in superioritate. Insa Bannour a alternat momentele bune cu cele mai putin bune, alegand de cateva ori sa finalizeze de la distanta, astfel ca repriza s-a terminat 16-17. Missaoui nu a mai fost atat de inspirat in partea a doua a reprizei.

Repriza a doua nu a inceput prea bine pentru Dinamo, care a ratat o lovitura de la 7 metri prin Bannour si constantenii s-au distantat la doua goluri, 16-18. Acelasi Bannour a marcat primul gol al nostru in repriza a doua. Dupa o faza de contraatac in care Szasz a scos lovitura de la 7 metri, iar Zulfic a egalat la 18. Dupa cateva faze in care Missaoui nu a putut interveni, Stefan l-a introdus pe Grigoras, care a avut o prima interventie salvatoare la 19-20 pentru adversari. Din pacate insa, atacul nostru nu a mai functionat deloc, Sandru nu a fost foarte inspirat ca si coordonator de joc, iar Constanta s-a distantat la 3 goluri, 19-22. Alouini a revenit in minutul 40 in teren, ultima oara evoluand in minutul 20.

Kuduz a intrat si el pe ofensiva si a marcat, Komogorov a fost schimbat si el, nu a fost cea mai buna evolutie a interului rus venit anul trecut la Dinamo. Au urmat cateva actiuni ratate de o parte si de alta, astfel ca scorul s-a mentinut 20-22 pentru adversari pana in minutul 45. Din pacate, situatia s-a complicat si mai mult, Zulfic a primit si el eliminare de doua minute, dar Dobrogea Sud a ratat aruncarea de la 7 metri. Dinamo nu s-a regasit cam deloc in atac in repriza a doua. Alouini a readus sperantele si Kuduz a apropiat-o pe Dinamo la un gol. Acelasi Kuduz a egalat in minutul 49, revenire spectaculoasa a echipei noastre.

Nicusor Negru si-a intrat in rol pe final de meci si Dinamo in mod incredibil a revenit pe tabela, 26-24 in minutul 54! Missaoui a revenit si el in poarta mult mai sigur si a blocat cateva aruncari ale constantenilor. Urmau insa cateva minute de foc! Acatrinei introdus si el pe final de meci a dus-o pe Dinamo la 27-25 in minutul 56. Goluri la ambele porti, Dobrogea Sud s-a apropiat la un gol, dar Szasz, foarte bun astazi, a readus-o pe Dinamo la doua lungimi distanta, 28-26. Numai ca de data aceasta Dinamo s-a aparat bine si am avut atacul la 28-26 in minutul 57! Acatrinei, surpriza finalului de meci a marcat din nou si fanii dinamovisti sarbatoreau un nou trofeu! 29-26 si atac pentru Dinamo in minutul 58. Nu ne-am oprit, 30-26 dupa o noua recuperare a lui Negru. Intrarile lui Negru si Acatrinei au fost decisive, foarte inspirat Constantin Stefan! 31-26 scor final si DINAMO ESTE SUPERCAMPIOANA DIN NOU!