post

Debut dramatic pentru Constantin Stefan pe banca lui Dinamo

Echipa de handbal a revenit in anul 2018 intr-o noua formula pe banca tehnica, Constantin Stefan a revenit pe banca tehnica dupa 3 ani.

Schimbarea era necesara dupa un final de an 2017 foarte complicat, cu multe infrangeri dureroase, prestatii penibile in CL, eliminare din Cupa Romaniei si o clasare modesta pe locul 7.

Misiunea lui Stefan nu este usoara, mai ales ca dispune de un lot valoros, dar fara posibilitatea de a mai aduce jucatori pe posturile problematice, cum ar fi cel de inter dreapta.

In Stefan cel Mare a venit Dunarea Calarasi, un clasic deja al handbalului romanesc, cele doua formatii intalnindu-se de 3 ori in play-off in ultimele trei editii.

Victoria era necesara, mai ales ca distanta fata de primele clasate era destul de mare si Constantin Stefan avea si el nevoie de un debut cu dreptul. Un meci foarte echilibrat in sala Dinamo, in care Dinamo nu s-a putut distanta de calaraseni in prima repriza.

Primul act s-a terminat cu Dunarea in avantaj minim, 12-13. Dinamo a inceput mult mai bine actul secund si Heidarid in poarta a facut minuni la cateva actiuni si in minutul 20 al reprizei secunde Dinamo a inceput sa se distanteze. In minutul 25 tabela indica 25-22 si fanii prezentin in numar destul de mare in sala Dinamo s-au ridicat in picioare pentru a-si incuraja favoritii. Finalul a fost incins, cu un minut inainte de final, Dinamo avea un avantaj de un gol, 26-25 si atacul. Am ratat si la ultima secunda calarasenii ne-au egalat. Final trist dupa un meci in care am avut victoria in mana.

Scorul final a fost 26-26 si astfel Dinamo acumuleaza 28 de puncte